Prix Ex Aequo 2008
Tvorcovia rozhlasových hier z celého sveta budú v novembri súťažiť na festivale Prix Ex Aequo 2008, ktorý pripravuje Slovenský rozhlas (SRo). Na siedmy ročník festivalu rozhlasových hier pre deti a mládež, ktorý sa uskutoční v dňoch 18.-22. novembra na pôde SRo v Bratislave, prihlásilo devätnásť krajín 34 príspevkov. V kategórii venovanej rozhlasovým hrám pre deti čaká porotu 19 titulov. V druhej súťažnej kategórii vyhradenej rozhlasovým hrám pre mládež je prihlásených 15 diel. V porovnaní s minulým ročníkom, záujem o medzinárodný festival vzrástol. Prvýkrát sa so svojou tvorbou prihlásili Austrália, Grécko a Turecko. "V roku 2007 sme v súťaži privítali 28 súťažných programov z 15 krajín,“ uviedol výkonný riaditeľ festivalu Silvester Lavrík. Odposluchy súťažných hier, ktorých poradie vyžreboval tím festivalového výboru, sprístupnia verejnosti.
Šiesty ročník festivalu sa konal na prelome od 29. januára do 2. februára 2007 a rozhlasovú tvorbu na ňom popri európskych štátoch prezentoval ako jediná mimoeurópska krajina Irán. Cenu Prix Ex Aequo za najlepšiu hru pre deti získala hra Deda Mráza hľadá polícia (Weihnachtsmann polizeilich gesucht) od autorov Heidi Knetsch a Stefana Richwiena, v réžii Hartmuta Kirstea z produkcie Mitteldeutscher Rundfunk Halle. Najlepšou hrou pre dospievajúcich sa stal titul Dobrodružný týždeň (Äventyrsveckan) od Sofie Nordin a režiséra Petra Schildta z produkcie Swedish Radio Ltd. V oboch kategóriách udelili aj ceny Prix Ex Aequo za výnimočný umelecký výkon. V kategórii hry pre dospievajúcich ju získala Irene Glonar, autorka scenára a režisérka rozhlasovej hry Tristo miliónov metrov za sekundu z produkcie Radiotelevizija Slovenija a v kategórii hry pre deti udelili Eva Stenman Rotstein režisérke hry Burkpojken - Konrád - chlapec vyrobený v továrni.
Ako ďalej agentúru SITA informovala Alexandra Štullerová-Koreňová z oddelenia SRo pre styk s verejnosťou, v rámci festivalu Prix Ex Aequo 2008 pripraví rozhlas spolu s Európskou vysielacou úniou (EBU) 21. novembra medzinárodný workshop pre zástupcov zahraničných verejnoprávnych rozhlasov o tvorby pre deti. Účasť na pracovnom seminári potvrdila napríklad aj Raina Konstantinova, riaditeľka sekcie EBU pre rozhlas. EBU so sídlom v Ženeve je najväčšia asociácia národných verejnoprávnych vysielateľov na svete. Má 75 aktívnych členov v 56 krajinách a 45 pridružených členov na celom svete. Únia koordinuje medzinárodnú programovú výmenu prostredníctvom siete Eurovízie a Euroradia. Poskytuje svojim členom technické, operačné a právne služby. Podporuje a pomáha rozvoju kvality obsahu verejnoprávneho vysielania. Slovenský rozhlas je aktívnym členom EBU od roku 1993.