SSN NEWS
Predsedníčka Slovenského syndikátu novinárov (SSN) Zuzana Krútka nesúhlasí s názorom premiéra Roberta Fica, podľa ktorého tlačové médiá v prezidentskej kampani jednostranne zvýhodňovali Ivetu Radičovú. "Ja som možno čítala nejaké iné noviny. Ja som si všímala, že boli pomerne vyvážené a usilovali sa dávať povedzme tie isté anketové otázky, v rozhovoroch dávať tie isté aspekty o obidvoch kandidátoch," povedala pre TASR Krútka.
Dodala však, že podobne ako predseda vlády prezentuje len svoj názor, keďže kvantitatívnu analýzu mediálnych výstupov zatiaľ nikto nezverejnil.
Za prehnané považuje aj tvrdenie premiéra, podľa ktorého uverejnením názorov príslušníkov maďarského hnutia 64 žúp došlo k porušeniu slovenských národno-štátnych záujmov. "Čitateľ si má právo urobiť svoj názor, z toho nevyplýva, že médium má rovnaké názory ako tento človek," povedala. Podľa Krútkej nemá zmysel poukazovať na existenciu nejakých nebezpečných názorov a nepriblížiť čitateľom, o aké názory ide. "Kedysi sa tak veľmi kritizovala Charta '77, ale nikto ju nečítal," poznamenala. Iné by podľa nej bolo, keby bolo publikovanie týchto názorov v rozpore so zákonom, alebo by sa za ne dokonca dotyčné médium postavilo a propagovalo ich.
Krútka uznáva, že väčšina komerčne úspešných médií je voči vláde kritická. Ak však majú predstavitelia exekutívy problém s nedostatočnou pluralitou médií, existujú opatrenia na jej podporu. "V iných európskych krajinách sa robia opatrenia na to, aby bolo možné vydávať aj médiá inak názorovo orientované ako tie komerčne úspešné," uzavrela Krútka.
Podľa premiéra sa dajú sledovať tri tendencie slovenskej tlače. Prvou je to, že ide o "štandardnú politickú opozičnú silu, ktorá pôsobí v tomto (protivládnom, pozn. TASR) duchu, a že používa každý prejav svetovej hospodárskej krízy na útoky proti vláde". Druhou tendenciou je podľa premiéra to, že vytvára nedemokratické prostredie. "Ľudí, ktorí sa hlásili k neúspešnej kandidátke, pani Radičovej, slovenská tlač označovala za slušných, spravodlivých a vzdelaných. Každý, kto si dovolil voliť prezidenta Gašparoviča, je podľa tlače nevzdelaný, neslušný a nespravodlivý," povedal Fico. Do tretice, tlač je podľa neho v mene boja proti vláde schopná robiť aj kroky, ktoré sú v rozpore so štátnymi a národnými záujmami SR. Kritizoval napríklad, že nebezpečné extrémistické hnutia dostávajú v slovenskej tlači priestor. Spomenul maďarské organizácie 64 žúp a Maďarskú gardu.
Copyright © TASR 2009