20. 8. 2009

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS
Americký herec George Clooney sa rozhodol viesť vojnu proti bulváru. Istý fotograf totiž preliezol múry jeho pozemku na talianskom jazere Como a odfotil nahé trinásťročné dievča. Nahnevaná filmová hviezda zažalovala paparazza a dva magazíny, ktoré od neho fotografie kúpili a zverejnili. Dievčina sa podľa herca prezliekala v hosťovskej izbe. "Neviem, ako je to s právom v Spojených štátoch, ale v Taliansku je pre fotografov zakázané dostať sa na môj pozemok a fotografovať trinásťročné dievča v jej spálni," uviedol 48-ročný herec, ktorý sa preslávil účinkovaním v seriáli Pohotovosť (1994). Odvtedy hral v úspešných snímkach ako Michael Clayton (2007), Dannyho jedenástka (2001), Dannyho dvanástka (2004) či Dannyho trinástka (2007). Turecká telenovela Noor do Istanbulu prilákala davy arabských turistov. Otomanské mešity a paláce sú už na okraji pozornosti, hlavnou turistickou destináciou sú miesta, kde sa nakrúcalo. Turecké televízne seriály sa stali fenoménom pop-kultúry arabského sveta nápadnými charaktermi hrdinov, emancipovanými hrdinkami a romantickým scenárom. "Nemôžem tomu uveriť. Arabskí turisti sa predtým zaujímali len o mešity a termálne kúpele," povedal majiteľ cestovnej kancelárie, ktorá sa špecializuje na arabský trh. "Teraz chce každý vidieť miesta, kde sa nakrúcal seriál a ochutnať jedlo, ktoré videli v televízii," doplnil. Asi tucet cestovných agentúr teraz zahŕňa do turistickej prehliadky aj najdôležitejšie miesta nakrúcania telenovely. Tento marketingový ťahák odštartoval na začiatku roku 2008 satelitným vysielaním v Saudi MBC seriálu Noor a upútal obecenstvo na celom Blízkom východe. Cestovné kancelárie teraz zarábajú na blonďavých a modrookých hercoch a ich imidži hviezd. Prehliadka miesta nakrúcania stojí 60 miliónov tureckých lír (asi 28 eur). "Všetci v Jordánsku to pozerajú. Keď som povedal známym, že idem do Istanbulu, povedali mi, aby som navštívil pani Noor a pána Mohannada a pozval ich do Jordánska," uviedol 50-ročný jordánsky turista. "Príbuzní mi tiež hovorili, aby som navštívil krajinu, ale bola to len ilúzia, ktorú som videl v seriáli," vysvetlil Palestínec žijúci v Kuvajte. "Predtým Arabi nevedeli o Turecku nič. Predstavovali si zlú a špinavú krajinu, menej rozvinutú ako bohatšie arabské štáty," povedal arabský manažér istanbulskej cestovnej agentúry. "Keď uvideli nádheru Bosporu v televízii, zrazu túžia prísť a vidieť to na vlastné oči. Je to naozajstný boom," dodal.

Americký národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) získa Emmy pri príležitosti 40. výročia živého televízneho prenosu, ktorý sprostredkoval prvé kroky človeka na Mesiaci. Cenu Phila T. Farnswortha, pomenovanú po americkom vynálezcovi, prevezme druhý človek na Mesiaci Buzz Aldrin. Udeľuje sa úradom, organizáciám a inštitúciám, ktoré ovplyvnili vývoj televíznych technológií. Slávnostný ceremoniál udeľovania Primetime Emmy Engineering Awards sa uskutoční v sobotu 22. augusta v Renaissance Hotel v Los Angeles.

Legendárna britská skupina komikov Monty Python dostane od Britskej akadémie filmových a televíznych umení (BAFTA) ocenenie za ich "výnimočný prínos filmu a televízii". Ostávajúci členovia John Cleese, Terry Gilliam, Eric Idle, Terry Jones a Michael Palin si ho prevezmú pri príležitosti 40. výročia začiatku vysielania ich šou Monty Python's Flying Circus na podujatí Monty Python Reunion Event v New Yorku 15. októbra. Ešte predtým sa však s nimi bude konať diskusia. "Verím, že tieto taľafatky sú dôležitejšie, ako si ľudia myslia," povedal John Cleese. Ako sa vyjadril predseda BAFTA David Parfitt, akcia bude "vzácna a pamätná príležitosť, ktorá privedie späť nesmierne talentovaný tím Monty Python". BAFTA komediálnu skupinu ocenila naposledy v roku 1987, keď dostali Cenu Michaela Balcona za výnimočný britský prínos kinematografii. Graham Chapman, John Cleese, Terry Gilliam, Eric Idle, Terry Jones a Michael Palin sa po prvý raz spoločne objavili na televíznych obrazovkách BBC 5. októbra 1969. V New Yorku premietnu pri príležitosti výročia nový dokument s názvom Monty Python: Almost The Truth (The Lawyer's Cut), ktorý obsahuje rozhovory s piatimi členmi zoskupenia a archívne zábery zo života Grahama Chapmana, ktorý zomrel na rakovinu v roku 1989.

© 2009, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

Vydavateľstvo najčítanejšieho časopisu na svete Reader's Digest oznámilo, že podá žiadosť o ochranu pred veriteľmi pre vysoké dlhy, pokles inzercie a postupné znižovanie nákladu. Vydavateľstvo Reader's Digest Association uviedlo, že dosiahlo dohodu s väčšinou zabezpečených veriteľov na reštrukturalizáciu dlhu. Na základe reštrukturalizačného plánu veritelia získajú kontrolu nad spoločnosťou, pričom vymažú 1,6 miliardy USD (1,14 miliardy eur) z jej dlhu, ktorí vlastnia v podobe zabezpečených dlhopisov. Mesačníku, ktorý vznikol v roku 1922 ako kolekcia vybraných článkov z iných časopisov, začal pred rokmi komplikovať jeho pôvodnú dobrú pozíciu internet a najnovšie ho položila súčasná hospodárska kríza. Tento rok muselo vydavateľstvo znížiť náklad z pôvodných 8 miliónov na 5,5 milióna výtlačkov a obmedzilo aj frekvenciu vychádzania časopisu z 12 na 10 do roka.

Copyright © TASR 2009