Vďaka za projekcie !
Krištáľové srdce vďaky si včera v Bratislave prevzal Vladimír Dubecký od spoločnosti Ferdinanda Martinenga pri príležitosti životného jubilea - 80. narodenín. Udelila mu ho za morálny zástoj a zásluhy pri šírení informácií o svetovom filme v období, keď si to vyžadovalo veľkú odvahu a organizačnú zdatnosť, aby každý týždeň boli tzv. študijné projekcie nedostupných filmov.
"Pre nás mladých redaktorov ste boli vzorom energického, náročného a precízneho človeka," pripomenul na slávnostnom stretnutí s jubilantom generálny riaditeľ Slovenskej televízie (STV) Štefan Nižňanský.
"Za seba a celú hereckú branžu vám chcem poďakovať, pretože už pred 50 rokmi sme vďaka vám zažívali cenné stretnutia s Oscarovými filmami a ďalšími, ktoré ste zadovážili. Mne to dalo veľa aj umelecky a ani som si neuvedomovala, že to bolo zakázané," vyznala sa herečka Božidara Turzonovová.
Aj kameraman STV Laco Kraus, riaditeľka Umenovedného ústavu Slovenskej akadémie vied Dagmar Podmaková, filmový historik Štefan Vraštiak a ďalší účastníci pravidelných sobotných nočných projekcií pripomenuli nevšedné filmové zážitky. V bývalom režime sa svetová produkcia do našej distribúcie kín dostávala obmedzene a mnohé filmy boli z ideologických dôvodov zakázané, a to nielen zo Západu, ale tiež slovenské, maďarské, poľské a z ďalších krajín. Na Dubeckého programovej dramaturgii vyrástli celé generácie televíznych a filmových tvorcov, hercov a iných filmových odborníkov, ktorí mu dnes prišli osobne za to poďakovať.
"Študovala som na pražskej FAMU a ľutovala som, že podobná šanca v Prahe nebola. V Bratislave som videla celú encyklopédiu filmov, z čoho ťažím doteraz," zaspomínala na nedávnu minulosť Zuzana Gindlová Tatárová. Aj podľa Gizely Mihálikovej, ktorá 15 rokov uvádzala slovným komentárom maďarské filmy, to boli mimoriadne stretnutia, ktorým neraz predchádzala dobrodružná cesta pri zabezpečení filmových kópií. "Vďaka vám som sa naučila pašovať cez hranice," prihovorila sa ocenenému jubilantovi Miháliková a pridala príklady presunu filmov od južných susedov.
"Od roku 1967 sa uskutočnilo asi 1200 projekcií, ktoré videlo okolo pol milióna divákov," zhodnotil pre TASR jubilant, ktorý vtedy pracoval ako vedúci výroby v redakcii zábavy STV. Jeho nápad organizovať interné filmové projekcie pre dramaturgov, redaktorov a ďalších spolupracovníkov nabral veľmi rýchlo širokú popularitu. "Bol obrovský záujem, chodievalo vyše 700 ľudí," spresnil Dubovský, ktorý často prísne kontroloval vstup do premietacej sály na špeciálne preukazy. Dnes ho teší, že ľudia radi spomínajú na nevšedné stretnutia s dielami slávnych amerických, talianskych, ale i trezorových slovenských režisérov. "Vtedy to bola absolútna rarita," hodnotí 34-ročné premietanie oslávenec.
Copyright © TASR 2009