RADA STV
Zrušenie dcérskej spoločnosti Slovenskej televízie (STV) venovanej dabingu – Production & Technology žiada od generálneho riaditeľa televízie Štefana Nižňanského Rada STV. Šéf STV by do 31. decembra mal predložiť návrh na likvidáciu spoločnosti. Rada na dnešnom zasadnutí konštatovala, že výroba dabingu cez Production & Technology je netransparentná a finančne neprehľadná. Ako uviedol člen rady Peter Malec, treba posúdiť, či sú dcérske spoločnosti STV pre televíziu vôbec výhodné, za týmto účelom totiž boli ešte za vedenia Richarda Rybníčka zakladané. Rada sa všetkými dcérskymi spoločnosťami STV chce zaoberať postupne.
Od roku 2007 prijala Rada STV k výrobe dabingu prostredníctvom dcérskej spoločnosti Production & Technology približne 14 uznesení, povedal pre agentúru SITA predseda rady Martin Kákoš. Rada si podľa jej šéfa myslí, že výroba dabingu cez spoločnosť je neštandardná a vymyká sa štruktúre výroby iných televíznych segmentov, iných televíznych relácií. “Zdá sa nám, že výroba nie je ekonomicky výhodnejšia, a to je aj stanovisko Dozornej komisie STV, a je pomerne netransparentná,“ uviedol Kákoš.
STV má ešte dcérske spoločnosti 1.2 media na obchodné činnosti súvisiace s predajom reklamy, STV Broadcasting, ktorá zabezpečuje menšiu časť vysielačov STV a spoločnosť RTVS - spoločnú dcérsku spoločnosť so Slovenským rozhlasom, ktorá bola zriadená zo zákona na výber úhrad za vysielanie (koncesií).
Dôvod na zastavenie vysielania reportáže Reportérov o sociálnom podniku v Bardejove považuje Rada Slovenskej televízie (STV) za neadekvátny. Generálny riaditeľ STV Štefan Nižňanský v pondelok 5. októbra popoludní zastavil túto reportáž, ktorá sa mala vysielať v ten istý deň večer na Jednotke v publicistickej relácii Reportéri. Namiesto nej pustili reprízu spred dvoch týždňov. Reportáž poukazovala na nefungovanie sociálnych podnikov na konkrétnom prípade podniku Arvik v Bardejove.
Rada STV na základe žiadosti redaktorov publicistickej relácie Reportéri reportáž preskúmala. Dnes sa uzniesla na tom, že pri kontrolnej projekcii k nej neboli obsahové, technické ani formálne výhrady. Jediná výhrada sa podľa rady týkala termínu kontrolnej projekcie. Rada STV považuje postup generálneho riaditeľa STV Štefana Nižňanského, ktorý z tohto dôvodu zastavil vysielanie relácie, za neadekvátny. Žiada od šéfa STV, aby pri tvorbe programu zabezpečil dostatočný čas na kontrolné projekcie a aby ku každej relácii bol priložený protokol z kontrolnej projekcie podpísaný zodpovednými osobami.
Rada sa Reportérmi zaoberala minulý týždeň vo štvrtok 15. októbra na oficiálne zvolanom stretnutí s redakciou Reportérov, povedal pre agentúru SITA predseda Rady STV Martin Kákoš. Zúčastnil sa na ňom aj šéf publicistiky STV Oto Nittmann, šéfredaktor spravodajstva a publicistiky STV Ján Šmihula a vedúci Mediačného centra STV František Kutlík. Všeobecný názor bol taký, “že síce došlo k pochybeniu, pretože vysielacia smernica naozaj hovorí o troch dňoch a len vo výnimočných prípadoch na požiadanie môže byť schválený termín kontrolnej projekcie menej ako sú tri dni ..., ale na druhej strane považujeme za neodôvodnenú a neakceptovateľnú zmenu vysielania takto tesne pred vysielaním z dôvodov vybavovania si neplnenia pracovných smerníc a neplnenia si pracovného poriadku vo vnútri televízie,“ uviedol Kákoš.
Vedenie STV v pondelok 5. októbra popoludní zastavilo vyrobenú reportáž pre publicistickú reláciu Reportéri, ktorá sa mala vysielať v ten istý deň večer na Jednotke. Namiesto nej pustili reprízu spred dvoch týždňov. Problémom bola reportáž, ktorá poukazovala na nefungovanie sociálnych podnikov na konkrétnom prípade podniku Arvik v Bardejove. Na kontrolnej projekcii ju zastavil generálny riaditeľ STV Štefan Nižňanský. Predtým už reportáž schválil šéf publicistiky a aj právnik. STV v stanovisku médiám tvrdila, že redaktori reportáž nedodali načas, podľa interných pravidiel sedem dní vopred, kontrolná projekcia sa uskutočnila až v deň vysielania.
Denník SME v tejto súvislosti upozornil, že sociálne podniky sú agendou strany Smer-SD a patria do kompetencie ministerstva práce, ktorému šéfuje Viera Tomanová.
© 2009, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.