Kongres International Press Institute
Premiérka Iveta Radičová a predseda Národnej rady SR Richard Sulík sa zúčastnia bratislavskej časti kongresu International Press Institute (Medzinárodný tlačový inštitút, IPI). Kongres sa od 11. do 13. septembra uskutoční vo Viedni a posledný deň, 14. septembra sa predstavitelia médií z celého sveta zídu v Bratislave. Podujatie zároveň pripomenie 60. výročie založenia IPI ako siete predstaviteľov a osobnosti médií, ktorých spoločným cieľom je ochrana a zabezpečenie slobodného prístupu verejnosti ku kvalitným informáciám cez médiá. Na kongres sa ešte stále môžu akreditovať novinári. Čas na to majú do štvrtka 9. septembra a všetky potrebné informácie, vrátane akreditačného formulára nájdu na internetovej adrese: http://www.ipiworldcongress.com/programme-speakers/press-corner/.
Ako ďalej agentúru SITA informoval Predseda správnej rady IPI Slovensko Pavol Múdry, Iveta Radičová bude prvým slovenským predsedom vlády, čo sa zúčastní kongresu IPI. Vystúpi na jeho bratislavskej časti a v programe bude aj možnosť diskusie s premiérkou. Pýtať sa jej pritom budú môcť aj viaceré nielen mediálne osobnosti, ktoré na bratislavskej časti kongresu vystúpia. Sú medzi nimi napríklad aj bývalý šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák, Jim Clancy z CNN International, šéfredaktorka rakúskeho Der Standard Alexandra Föderl-Schmid, maďarský investigatívny reportér portálu Index.hu Gábor Miklósi a ďalší. Kongres upozorní nielen na aktuálne témy a problémy médií z celosvetového a lokálneho hľadiska. Hovoriť sa bude i o slobode tlače, o nových technológiách v médiách a ich dopadoch na žurnalistickú profesiu, no tiež o situácii médií na Haiti.
Tradičnou súčasťou kongresu je udeľovanie ceny IPI Free Media Pioneer (IPI Priekopník slobody médií). Za rok 2009 ju získal moskovský denník Novaja Gazeta, domovský titul v októbri 2006 zabitej novinárky - ikony boja za slobodu slova a tlače Anny Politkovskej. Cenu IPI založilo v roku 1996 na počesť organizácií, ktoré bojujú proti nerovnostiam s cieľom zabezpečiť viac slobody a nezávislosti médiám v ich krajine alebo regióne. Prvú dostala v roku 1996 ruská televízia NTV. Okrem nej boli doteraz ocenené napríklad aj srbská mediálna spoločnosť B-92 (1998), malajský spravodajský portál prinášajúci informácie v angličtine, malajčine, čínštine a tamilčine Malaysiakini.com (2001), vysielanie pre Zimbabwe z Veľkej Británie SW Radio Africa (2005) a ďalší. Kto je tohtoročným nositeľom ceny bude známe už prvý deň kongresu IPI, 11. septembra vo Viedni.
Zaujímavosťou tohtoročného kongresu je tiež, že hlavné mesto Slovenska sa stane dejiskom kongresu po prvý raz v histórii konania kongresov organizácie. Pritom kongres sa po prvý traz koná v dvoch mestách a je tomu tak vďaka spolupráci Bratislavy s Viedňou v rámci Twin City. Pre Slovensko je návšteva približne 300 špičkových zástupcov všetkých typov masmédií z celého sveta veľkou príležitosťou, zdôraznil pre agentúru SITA predseda výkonného výboru IPI Slovensko Pavol Múdry. Do jednotlivých diskusií kongresu sa zapájajú aj vrcholní politickí predstavitelia z krajiny, kde sa kongres koná, experti či diplomati. Najvyšší predstavitelia štátu sa zúčastňujú otvorenia a ukončenia podujatia. Napríklad na vlaňajšom kongrese IPI vo Fínsku bol hosťom jeho otvorenia predseda fínskeho parlamentu Sauli Niinistö a na záverečnom ceremoniáli prezidentka Tarja Halonen.
Podrobnosti o tohtoročnom kongrese IPI možno nájsť na: http://www.ipiworldcongress.com/ a o vlaňajšom vo Fínsku na: http://www.ipihelsinki.fi.
IPI je globálna mediálna sieť, ktorá združuje šéfredaktorov, editorov, výkonných riadiacich pracovníkov médií a špičkových mienkotvorných novinárov. Vychádza z filozofie, že sloboda vyjadrovania je právo, ktoré chráni všetky ostatné práva v mediálnej oblasti, vrátane slobody tlače a ako taká potrebuje byť široko vnímaná a chránená. Podporuje myšlienku voľného prístupu k informáciám a správam o aktuálnych udalostiach a témach ako aj potrebu zlepšenia novinárskej práce. V júli 2008 bola na Slovensku založená národná IPI Slovensko. Združuje zástupcov väčšiny významných médií na Slovensku.
© 2010, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.