7. 9. 2010

RADA STV- UPDATE

RADA STV-UPDATE

Rada STV dnes vyjadrila svoju podporu tretiemu okruhu – športovej Trojke. Verejnoprávnu televíziu totiž čakajú výrazné úsporné opatrenia, musia preto šetriť, kde sa dá. Niektorí členovia rady sa preto dnes obrátili na generálneho riaditeľa televízie Štefana Nižňanského s otázkou, či by nebolo najvýhodnejšie Trojku dočasne pozastaviť. Po búrlivej diskusii, keď sa nakoniec prišlo k záveru, že toto riešenie by úspory neprinieslo, svoje námietky zobrali späť. Podpredseda rady Richard Herrgott dodal, že Trojku by mali členovia rady zachrániť a podporiť. Uznesenie znie, že rada podporuje strategický rozvoj okruhu a odporúča vysielanie ponechať. Uznesenie schválili jednomyseľne. Slovenská televízia považuje za povinnosť vysielať šport. „Verejný záujem tu je a to je najlepším argumentom,“ vysvetlil Nižňanský. V súčasnosti však majú problém najmä s licenčnými právami, pretože keď do hry vstupujú súkromné subjekty, cena sa navyšuje a STV má svoju finančnú hranicu. „Práva áno, ale nie za každú cenu,“ podotkol Nižňanský s tým, že prioritami sú zápasy všetkých reprezentačných výberov za znesiteľných podmienok. Prvý návrh presunúť programy z Trojky pod dvojku podal Marián Tkáč, vzápätí ho podporil aj predseda rady Martin Kákoš s tým, že by to bola cesta na prežitie do konca roka. Programový riaditeľ Roman Lipták však vyzval na zváženie dôsledkov, pretože Trojka má svojich lojálnych stálych divákov a vďaka jej vzniku sa mohla vyformovať Dvojka, kde už je podľa zmluvy len jediný športový prenos, a to Formula 1. „Vypnutím trojky by sme spôsobili väčšiu škodu, ako by tam boli úspory,“ vyhlásil Lipták a dodal, že už zredukovali počty hokejových prenosov, nové práva nenakupujú a zrušenie Trojky by absolútne žiadnu úsporu neprinieslo. STV má totiž zaplatený v balíku satelitný prenos pre všetky okruhy, za ktorý platí paušálne. Sporiť teda môžu len na výrobe, nákupe a licenčných právach. Dlhodobá zmluva je na dobu neurčitú a potrebujú ju aj pre iné programy. Stanislav Štefánik z Trojky priznal, že peniaze na hokej síce v rozpočte sú, ale tie sú tam pre prípad, ak by sa podarilo uzavrieť zmluvy a inak pôjdu prostriedky na úspory a nevie si predstaviť, že by niekto iný mohol odvysielať všetkých 54 zápasov budúcoročných majstrovstiev sveta aj so sprievodným programom. Dodal, že zahraničné licencie sú lacnejšie.

Slovenská televízia pocíti stratu príjmov z úhrad za služby verejnosti, táto strata by mala dosiahnuť približne 1,9 milióna eur. Ak budú podporné aktivity úspešné, mohol by sa výpadok znížiť asi o dvestotisíc eur. Na dnešnom rokovaní Rady STV o tom informoval riaditeľ Rozhlasovej a televíznej spoločnosti Vladimír Šujan. U zamestnávateľov sa podarilo výpadok eliminovať, no u fyzických osôb je stále významný, dodal Šujan. Najhoršia je situácia s platiteľmi cez SIPO. Právnické osoby okamžite spoločnosť vyzýva, no u fyzických osôb sa to nedarí. V súvislosti so zamestnávateľmi sa na ďalšie akcie spoločnosť chystá v septembri a októbri. Nový zákon umožnil periodicitu úhrad podľa vlastného uváženia. Do konca januára dostala spoločnosť 70 percent príspevkov a „až do apríla sa držali.“ V máji prišiel prvý prepad, ktorý sa do júla významne prehĺbil, informoval Šujan. Vtedy nastal poplach, dodal. Nie je úplne podložené, či súvisí výpadok príjmov s referendom, kde sa jedna z otázok týka práve zrušenia koncesionárskych poplatkov.

Rada Slovenskej televízie (STV) jednomyseľne neschválila návrh úpravy rozpočtu televízie, ktorá sa borí s existenčnými problémami a koncoročným deficitom na úrovni asi 18 miliónov eur. Generálny riaditeľ verejnoprávnej televízie Štefan Nižňanský teraz musí rozpočet prepracovať tak, aby počítal aj s možnosťou, že rezorty kultúry a financií neposkytnú STV kompenzácie, s ktorými počítali. Musí to stihnúť do 20. septembra, teda dva dni pred ďalším zasadnutím rady. Rada zároveň uložila Nižňanskému povinnosť zvýšiť účinnosť opatrení, aby sa do konca roka premietli do výdavkovej časti. Rada totiž tvrdí, že návrh nezahŕňa elimináciu zníženia príjmov z reklamy, nie sú znížené ani zodpovedajúce náklady a nie je upravená ani príjmová časť rozpočtu, a tak sa zvyšuje riziko ďalšej straty o 6,5 milióna eur. Schodok na úrovni 12 až 18 miliónov označil Nižňanský za „hrozivé číslo“, no dodal, že existujú opatrenia na zachovanie funkčnosti televízie. Riaditeľ tvrdí, že nikdy nemali problém s nákladovo-výdavkovou časťou, ale s príjmovou. Ako vysvetlil predseda rady Martin Kákoš, keď schvaľovali tohtoročný rozpočet, uvedomovali si tri riziká – nereálne vysoké príjmy z reklamy na úrovni vyše 12,3 milióna eur, výber úhrad za služby verejnosti (koncesionárske poplatky) a možnosť nezískania kompenzácií zo strany štátu. Dodal, že v prípade, že by kompenzácie nemali garantované do konca júla, chceli upravovať rozpočet. Úsporné opatrenia tam sú, ale schodok možno 12 či 18 miliónov eur už nikto nezaplatí, tvrdí Kákoš, ktorý je na 99 percent presvedčený, že štát STV kompenzácie nedá. Aby deficit vyrovnali, „musel by prísť zázrak“, vyhlásil. Pod zázrakom si Kákoš predstavuje hromadné platby koncesionárov, ktorí dlžia štátu, a poskytnutie pätnástich miliónov eur namiesto deklarovaných desiatich na základe zmluvy so štátom. Tvrdí, že nemôže zdvihnúť ruku za to, že na začiatku roka odsúhlasili vyrovnaný rozpočet a na konci schodok. "Rozpočet treba postaviť na nohy za cenu hľadania ďalších rezerv a zníženia schodku," apeloval Kákoš. Problémom je výpadok príjmov z reklamy aj výpadok príjmov z úhrad za služby verejnosti. Úsporné opatrenia už prebiehajú, informoval predseda Dozornej komisie STV Miroslav Galamboš. Prvým sú okamžité úspory, ako sú zníženie nákladov na služobné cesty, telefóny či taxislužby, zníženie počtu vysielacích hodín Dvojky a Trojky a nakoniec koncepčné riešenia v oblasti dcérskych spoločností, mzdových nákladov, finančných nárokov pri výrobe a vysielaní či kompenzácií od štátu. Televízia sa chystá aj prepúšťať, tieto zmeny sa však do konca roka prejavia v rozpočte ako navýšenie, pretože treba vyplatiť odstupné. Celkovo prepustia 86 zamestnancov. Nižňanský odmietol, že by išlo o hromadné prepúšťanie. Krok označil za "racionalizáciu".

© 2010, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.