SLOVAK MEDIA NEWS
Rozhlasové živé vstupy z parlamentu neprebiehali vždy za takých technických podmienok ako dnes. Začiatkom 90. rokov nemal Slovenský rozhlas v Slovenskej národnej rade vlastnú vysielaciu miestnosť a redaktori pracovali zo stolíka na balkóne starej budovy. "Stalo sa, že sme museli robiť potme," spomína v rozhovore pre TASR legenda Rádiožurnálu SRo Michal Tvarožek.
Do roku 1989 sa podľa neho robilo len minimum živých vstupov. "Dobré ráno bolo prvé, ktoré začalo naživo vysielať. Po roku 1989 sa začali priame prenosy z Národnej rady. Vyzerali asi tak, že pod oknami starej Národnej rady stála veľká Avia, z nej išla hore do okna kopa drôtov a za tými oknami sme sedeli na balkóne my," hovorí.
"Stalo sa nám napríklad aj to, že Národná rada skončila, my sme ešte išli vysielať "zhrňovačku" do večerného žurnálu o šiestej hodine. Pani upratovačka si nás hore nevšimla, všetko zhasla a museli sme robiť potme," dodáva. Poslucháči však na informácie čakali a bolo treba ich odvysielať. "Napadlo mi, že sa tie texty dajú čítať pri zapnutom zapaľovači. Dlho ho ale neudržíte. Takže som po každých zhruba 30 sekundách musel škrtnúť znovu. V robote mi potom vynadali, že prečo musím pri vysielaní toľko fajčiť...," zasmial sa Tvarožek.
Na otázku, či sa na technické problémy pokúsili upozorniť poslucháčov, poznamenal, že niečo také asi do éteru aj povedali, podstatné je, že sa nakoniec živý vstup podaril.
Proces s bývalým moderátorom televízneho spravodajstva Rastislavom Ž. by sa mohol skončiť už v utorok 17. apríla. Na tento deň vytýčil Krajský súd v Bratislave verejné zasadnutie, na ktorom sa má rozhodnúť o odvolaniach voči predchádzajúcemu odsudzujúcemu rozsudku. Ak by ich súd zamietol, verdikt bude právoplatný. Okresný súd v Malackách odsúdil Rastislava Ž. za nehodu z leta 2008 na 2,5 roka vo väzení s minimálnym stupňom stráženia.
Voči rozsudku z októbra 2011 podala odvolanie Okresná prokuratúra v Malackách, pretože žiadala vyšší trest a potom aj obžalovaný. Rastislav Ž. podľa obžaloby zrazil vo vysokej rýchlosti na ceste medzi obcami Rohožník a Kuchyňa dvoch cyklistov. Päťročný Tomáš Žilavý nehodu neprežil.
Sudca pri vyhlasovaní posledného rozsudku zdôraznil, že všetky tri znalecké posudky, ktoré pre tento prípad vypracovali znalci, hovorili o tom, že Rastislav Ž. šiel v kritický čas 29. júna 2008 o 12.50 h neprimeranou rýchlosťou. Sudca tento fakt ustanovil za jednoznačnú príčinu nehody. Zavinenie nehody cyklistami vylúčil. Obranu Rastislava Ž., že v dôsledku bolesti stratil vedomie a preto havaroval, súd odmietol. "V čase, ktorý skúmame, obžalovaný nebol mimo vedomia," vyhlásil sudca. Súd uložil Rastislavovi Ž. okrem trestu väzenia aj zákaz riadenia motorových vozidiel na päť rokov.
Okresný súd najskôr Rastislava Ž. odsúdil na 2,5-ročný trest trestným rozkazom. Keďže sa bývalý moderátor odvolal, nasledoval súdny proces. Na jeho konci obžalovaného znovu odsúdili za usmrtenie a ublíženie na zdraví na 2,5 roka. Po odvolaní Krajský súd v Bratislave rozsudok zrušil pre procesné pochybenia a prikázal vykonať ďalšie dôkazy. Súd znovu vypočul svedkov a dal vypracovať ďalší znalecký posudok. Podľa znaleckého posudku z Ústavu súdneho inžinierstva v Žiline šiel Rastislav Ž. tesne pred nehodou rýchlosťou 139 kilometrov za hodinu. Do cyklistov narazil rýchlosťou 90 až 100 km/h a do stromu za nimi 85-kilometrovou rýchlosťou. Hraničná rýchlosť, ktorou Rastislav Ž. mohol zákrutu zvládnuť, bola podľa posudku 129 km/h. Exmoderátor viní za nehodu jeho problémy s chrbticou. V kritickej chvíli údajne pocítil prudkú bolesť a na chvíľu stratil vedomie. Keď precitol, vraj už nehode nedokázal zabrániť.
Copyright © TASR 2012