MEDIA NEWS
Predstavitelia televízie HBO sa ospravedlnili bývalému prezidentovi USA Georgeovi Bushovi za to, že v jednej scéne seriálu Hra o tróny (2011) sa objavila na kole napichnutá umelá hlava, ktorá nápadne pripomína Bushovu hlavu. Túto skutočnosť navyše producenti seriálu spomenuli v sprievodnom komentári na DVD.
"Boli sme naozaj zdesení, keď sme to videli. Považujeme to za neprijateľné, neúctivé a veľmi nevkusné. Tlmočili sme náš postoj výkonným producentom seriálu, ktorí sa okamžite ospravedlnili za neúmyselnú chybu z nedbanlivosti. Je nám ľúto, že sa to stalo," uviedli predstavitelia HBO vo vyhlásení. "Pre prvú sezónu seriálu sme si prenajali viacero umelých častí tela. Ale až keď sme nakrútili tú scénu, niekto povedal, že jedna z hláv sa podobá na Georgea W. Busha. V sprievodnom komentári na DVD sme to spomenuli, čo sme však robiť nemali. Nemali sme v úmysle nijak bývalého prezidenta uraziť a ospravedlňujeme sa, ak sme povedali alebo spravili niečo, čo naznačovalo opak," vysvetlili producenti seriálu David Benioff a D. B. Weiss.
© 2012, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
Britský premiér David Cameron sa dnes postavil pred komisiu, vyšetrujúcu etiku britských médií a v rámci toho aj Cameronove vzťahy s mediálnym magnátom Rupertom Murdochom.
Cameron vo výpovedi pred vyšetrovacou komisiou povedal, že dohľad nad médiami v Británii je potrebné zlepšiť.
Vo svedectve uviedol, že vzťah medzi britskými politikmi a tlačou sa za posledné dve desaťročia uberal zlým smerom a treba ho reštartovať. Za posledné desaťročie boli podľa neho vzťahy medzi politikmi a médiami "príliš úzke" a mali by stáť na novom základe.
Vyšetrovanie pod vedením sudcu Briana Levesona bolo nariadené po odhaleniach, že bulvárny nedeľník News of the World mediálneho magnáta Ruperta Murdocha odpočúval telefóny rôznych ľudí v snahe získať exkluzívne informácie. Škandál otriasol celou britskou spoločnosťou, viedol k zatknutiu 40 osôb a odstúpeniu najvyššie postavených Murdochových riadiacich pracovníkov a vyvolal tiež pochybnosti, či vrcholní politici nepomáhali chrániť Murdocha a jeho záujmy.
Vzťahy s Murdochovou mediálnou ríšou sú pre Camerona problémovou záležitosťou. Premiér čelí kritike za to, ako jeho vláda riešila Murdochove pokusy získať úplnú kontrolu v britskej televíznej spoločnosti British Sky Broadcasting. Pochybnosti vyvolávajú aj Cameronove vzťahy s Murdochom, pretože premiér si za mediálneho poradcu vybral bývalého šéfredaktora nedeľníka News of the World, Andyho Coulsona.
Coulsona neskôr obvinili z krivého svedectva v prípade, súvisiacom so škandálom odpočúvania telefónov.
Cameron vo výpovedi vysvetlil svoju mediálnu stratégiu, keď sa stal lídrom Konzervatívnej strany a snažil sa "získať si späť" tie noviny, ktoré tradične podporovali jeho stranu, ale odlákal mu ich Tony Blair a jeho Labouristická strana.
Premiér dodal, že spočiatku sa zameriaval na televíziu, pretože noviny neboli nápomocné.
Copyright © TASR 2012