MEDIA NEWS
Kuvajtské ministerstvo informácií obhajovalo dnes návrh mediálneho zákona, ktorý by mohol priniesť pokuty vo výške približne milión dolárov (764.000 eur) za urážku emira a ďalších členov vládnucej rodiny.
Vláda neposkytla podrobnosti o návrhu predpisov, ktoré sa majú týkať tradičných médií i vyjadrení zverejnených na internete, informovala agentúra AP.
Liberálny kuvajtský denník Kabas však dnes priniesol správu o tom, že navrhované predpisy by mohli zahŕňať aj pokuty dosahujúce až 700.000 dolárov (535.000 eur) za podnecovanie vnútorného napätia v krajine.
Iniciatíva kuvajtskej vlády prišla po tom, ako vystupňovala zákroky proti internetovým aktivistom. Niektorých poslali do väzenia za príspevky na sieti Twitter, ktoré súdy posúdili ako urážlivé voči emirovi.
Oficiálna kuvajtská tlačová agentúra KUNA priniesla vyjadrenie ministra informácií Salmána as-Sabáha, ktorý tvrdí, že navrhované predpisy neobmedzia slobodu prejavu a ich cieľom je pozdvihnúť úroveň médií.
Návrh ešte musí schváliť parlament a emir.
"Prezident nariadil, aby sa stiahli všetky právne sťažnosti voči niekoľkým novinárom, vznesené oddelením právnych záležitostí prezidentskej kancelárie, ako výraz rešpektu slobody prejavu," citoval denník hovorcu prezidentského úradu.
Stiahnutie žaloby však neovplyvní desiatky súdnych sporov, ktoré pravdepodobne iniciovali Mursího stúpenci proti médiám a novinárom, ktorí kritizovali islamistického prezidenta. Populárneho televízneho satirika Basíma Jusájfa minulý mesiac prepustili na kauciu po tom, ako ho vyšetrovali ohľadom jeho údajnej urážky prezidenta a islamu počas televíznej show.
Súd minulý týždeň anuloval proces, ktorý sa zaoberal stiahnutím Jusájfovho zábavného programu z vysielania a zrušením licencie pre súkromnú televíznu stanicu CBC, ktorá program vysielala. Väčšinou sekulárna opozícia obviňuje Mursího z toho, že sa správa ako diktátor, píše DPA.
Copyright © TASR 2013