29. 10. 2013

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Telo ďalšieho zavraždeného novinára sa našlo v honduraskom hlavnom meste Tegucigalpa - mesiac pred prezidentskými voľbami v krajine, informovala dnes tlačová agentúra APA.
Kameramana Manuela Murilla Varelu zastrelili, uviedla organizácia Reportéri bez hraníc (RSF). Mesiac pred voľbami tak Murillova smrť ukazuje tragické dôsledky rastúceho násilia voči novinárom v Hondurase.
Postihuje to predovšetkým tých novinárov, ktorí sú nápadní svojim negatívnym informovaním o vláde. V júli bol unesený a zavraždený redaktor televízie kritickej k vláde.
Honduras je už istý čas považovaný za jednu z najnebezpečnejších krajín pre novinárov. V otázke slobody tlače sa nachádza na 127. mieste zo 179 krajín, posudzovaných v rebríčku RSF.
Za posledné štyri roky mediálna organizácia zaregistrovala deväť vrážd novinárov, v ktorých prípadoch vražedný motív priamo súvisel s ich prácou. U ďalších 18 zavraždených novinárov alebo blogerov je taký súvis pravdepodobný, tvrdí RSF.



Dlho očakávaný súdny proces s hlavnými postavami rozsiahleho škandálu okolo odpočúvania telefónov britskými bulvárnymi novinármi sa včera začal v Londýne. Pred súd sa postavila niekdajšia šéfka mediálnej spoločnosti News International Rebekah Brooksová a Andy Coulson, bývalý blízky spolupracovník premiéra Davida Camerona.
Podľa vyšetrovateľov mali Coulson (45) a Brooksová (45) ako šéfredaktori bulvárneho týždenníka News of the World podplácať verejných predstaviteľov, aby nezákonným spôsobom získali exkluzívne informácie pre svoje noviny.
Týmto spôsobom sa im údajne darilo prenikať do hlasových schránok mobilných telefónov politikov, celebrít, no i obyčajných ľudí či obetí zločinov. Coulson i Brooksová, rovnako ako ďalších šesť spoluobžalovaných, akúkoľvek vinu popierajú.
"Je to dôležitá kauza. Jej riešenie môže potrvať až do Veľkej noci," konštatoval sudca John Saunders v prvý deň procesu, ktorý odštartoval výberom súdnej poroty.
Týždenník News of the World musel v roku 2011 ukončiť svoju činnosť po tom, ako vyšlo najavo, že jeho reportéri bežne využívali úplatky, odpočúvanie a ďalšie nelegálne metódy na získavanie citlivých informácií. Škandál otriasol celým mediálnym impériom Ruperta Murdocha a viedol k rozsiahlemu vyšetrovaniu fungovania médií v Británii.
Detektívi začali vyšetrovanie celého prípadu v januári 2011. Odvtedy už skončilo vo väzbe vyše 125 osôb a voči 40 osobám vzniesli obvinenia.
Aféra odhalila úzke kontakty medzi mediálnymi magnátmi, policajnými činiteľmi a politikmi. Poškodila aj povesť premiéra Davida Camerona pre jeho blízke vzťahy s hlavnými postavami škandálu - jeho bývalým spolupracovníkom Coulsonom i jeho rodinnou priateľkou Brooksovou.

Copyright © TASR 2013