7. 3. 2014

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

 

Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan uviedol, že Turecko by mohlo po komunálnych voľbách z 30. marca zakázať internetové stránky Facebook a YouTube, ktoré podľa neho zneužili jeho politickí nepriatelia. Informovala o tom dnes agentúra Reuters.
      Erdogan sa dostal do mocenského sporu s tureckým duchovným Fethullahom Gülenom, ktorý žije v USA. Turecký premiér tvrdí, že tento jeho bývalý spojenec stojí za sériou "vykonštruovaných" zvukových nahrávok zverejnených na internete, ktoré údajne odhaľujú korupciu v najvyšších vládnych kruhoch.
      "V tejto veci sme odhodlaní. Nenecháme túto krajinu napospas YouTubu a Facebooku," vyhlásil Erdogan vo štvrtok neskoro večer v rozhovore pre tureckú televíziu ATV. Reagoval tiež kladne na otázku, či opatrenia, ktoré plánuje, zahŕňajú aj možný zákaz uvedených stránok.
      Erdogan tvrdí, že zverejnenie jeho údajných telefonických rozhovorov je súčasťou úsilia zdiskreditovať ho. Gülen popiera akúkoľvek účasť na zverejnení nahrávok a odmieta obvinenia, že využíva sieť svojich chránencov na ovplyvňovanie politiky v Turecku.
 


Muž, o ktorom americký časopis Newsweek tvrdí, že je zakladateľom digitálnej meny bitcoin, popiera, že by s týmto platidlom mal čokoľvek spoločné. Informovala o tom dnes agentúra AP.
       Údajný vynálezca bitcoinu Dorian S. Nakamoto (64) v dvojhodinovom exkluzívnom rozhovore pre agentúru AP uviedol, že o niečom takom, ako je bitcoin, sa dozvedel až pred troma týždňami, keď mu jeho syn povedal, že ho v súvislosti s bitcoinom kontaktoval akýsi novinár.
      Nakamoto priznal, že mnohé informácie uvedené v článku časopisu Newsweek sú presné. Nepoprel ani to, že v minulosti pracoval v zbrojárskom priemysle, ale dôrazne odmietol tvrdenie, že je "otcom bitcoinu".
      Identita tvorcu digitálnej meny bitcoin zostáva záhadou od jej vzniku v roku 2009. Človek alebo ľudia, ktorí stoja za jej vznikom, sú známi ako "Satoši Nakamoto", čo je podľa viacerých odborníkov pravdepodobne len pseudonym.
 
Copyright © TASR 2013