Galkov „Boborovský“ opäť zasahuje
Ministerstvo obrany SR sa ohradzuje proti hrubému zavádzaniu a neobjektívnemu informovaniu Lukáša Milana v týždenníku Plus 7 dní, v článku zo dňa 31. júla 2014 s názvom „Tajné zvýšenie“. Článok je vykonštruovaný s jasným zámerom vytvoriť negatívny obraz o vedení rezortu a zároveň pokračovaním série očierňujúcich útokov voči súčasnému vedeniu zo strany Lukáša Milana (bývalého šéfa mediálneho oddelenia a šéfredaktora časopisu Obrana z obdobia Ľubomíra Galka). Hoci autorovi boli poskytnuté informácie k rozpočtu Vojenského spravodajstva nielen písomne, ale aj ústne dovysvetlené pri osobnom stretnutí, väčšinu ignoroval, resp. zámerne neuviedol. Opätovne však poskytol rozsiahly priestor svojmu bývalému zamestnávateľovi, dnes opozičnému poslancovi Ľubomírovi Galkovi. Vzhľadom na predchádzajúce skúsenosti s Lukášom Milanom a jeho tendenčnými článkami, sme ho požiadali o zverejnenie krátkeho stanoviska v plnom znení. Nestalo sa tak.
Ministerstvo obrany Lukášovi Milanovi odpovedalo (čo nebolo vždy samozrejmosťou v čase, keď on šéfoval mediálnemu oddeleniu na MO SR), napriek tomu, že sme boli presvedčení o zaujatosti v prospech jeho bývalého zamestnávateľa Ľubomíra Galka a neetickosti jeho konania. Nie je to prvýkrát, čo rezort obrany musí reagovať na lži Lukáša Milana. Sme presvedčení, že informovanie tohto redaktora je v rozpore s Etickým kódexom Spoločnosti 7 Plus, konkrétne povinnosti redaktorov podávať čitateľom pravdivé, presné a neskreslené informácie. Je aj v rozpore s Etickým kódexom novinára a jeho hlavnými zásadami: nestrannosťou, vyváženosťou, poctivosťou, čestnosťou, pravdivosťou, zodpovednosťou a dôsledným overovaním faktov. Novinár sa politicky neangažuje, ak by jeho politická činnosť mohla viesť ku konfliktu záujmov a spochybniť jeho nestrannosť a objektivitu. Po prečítaní predmetného článku sa nezaujatý človek nemôže zbaviť dojmu, že Lukáš Milan nepracuje pre Spoločnosť 7 Plus, ale pre exministra obrany Ľubomíra Galka.
Lukáš Milan vo svojom článku účelovo spochybňuje úspory dosiahnuté zlúčením dvoch vojenských spravodajských služieb do jednej zložky – Vojenského spravodajstva, hoci tie sú nesporné. V roku 2013 bolo reálne šetrenie na prevádzkových nákladoch na prepojení informačných systémov, logistickom zabezpečení, zjednotení skladových zásob, vzdelávaní, príprave personálu a pod.
Svoje úvahy opiera o skutočnosť, že rozpočet Vojenského spravodajstva bol upravený. Autorovi článku bolo jasne vysvetlené, že to súvisí s presunom kompetencií OS SR na VS, najmä spôsobilosť SIGINT, o čom boli informovaní aj poslanci Osobitného kontrolného výboru NR SR na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva.
V rokoch 2013 – 2014 zároveň došlo k prepodriadeniu iných zložiek MO SR pod Vojenské spravodajstvo, z dôvodu štrukturálneho priblíženia sa k partnerským vojenským spravodajským službám.
Lukášovi Milanovi vyšiel rezort obrany plne v ústrety a bol informovaný o všetkých skutočnostiach, ktoré sa týkali tejto témy. Očividne však zámerne použil iba tie informácie, ktoré sa hodili jemu a jeho bývalému zamestnávateľovi. V článku podrobne rozoberá financovanie služieb v rokoch 2012 a 2013, avšak údaje z rokov 2010 a 2011 pre porovnanie z čias kauzy odpočúvania nespomína. Ako je napríklad možné, že autor v rámci článku neuviedol, že bývalý minister Galko sa podpísal počas svojho pôsobenia pod navýšenie rozpočtu spravodajskej služby o cca 90 %, keď aj touto informáciou disponoval? Očividne z dôvodu solidarity voči svojmu bývalému zamestnávateľovi tiež nespomenul ani skutočnosť, že účelom zlúčenia bolo aj zabránenie zneužívaniu služieb, akým bolo odpočúvanie novinárov a zamestnancov za éry Ľubomíra Galka.
Vojenské spravodajstvo je povinné si plniť zákonom stanovené úlohy, ktoré boli za predchádzajúceho vedenia potierané a sústredené hlavne do oblasti mnohopočetných odpočúvaní. Odpočúvaní sekretárok, šoférov, či pokus o odpočúvanie straníckeho telefónu strany SMER – SD. Spravodajská činnosť však obsahuje oveľa širší rámec činností, ktoré sú stanovené zákonom.
Ministerstvo obrany Lukášovi Milanovi v súvislosti s rozpočtom Vojenského spravodajstva vysvetlilo, že podrobnosti jeho rozpočtu sú tajné a zverejňujú sa iba jeho celkové výdavky. Bolo tomu tak aj v predchádzajúcich rokoch, teda aj v čase keď pracoval on sám na ministerstve obrany. MO SR odpísalo Lukášovi Milanovi o rozpočte: „Podrobnosti podliehajú režimu utajovaných skutočností“. Redaktor Milan vo svojom manipulatívnom článku vykonštruoval informáciu, že na webovej stránke ministerstva obrany je rozpočet zverejnený (celkové výdavky rozpočtu), ale z ministerstva dostal odpoveď, že rozpočet je tajný.
Napriek konfliktu záujmov, ktorý u Lukáša Milana existuje, nespochybňujeme právo novinára informovať o prípadnom neúčelnom, alebo nehospodárnom nakladaní s verejnými zdrojmi, trváme však na tom, že zlúčením dvoch vojenských spravodajských služieb sme dosiahli úsporu. Úpravy rozpočtu súvisia s presunom kompetencií z Ozbrojených síl SR s príslušným finančným krytím. Teda nejde o žiadne navýšenie ale iba o presun.
Komunikačný odbor MO SR