MEDIA NEWS
V Číne stiahli z vysielania kontroverzný vojnový seriál, v ktorom počas ľúbostnej scény vytiahnu žene z rozkroku granát určený na zabitie japonských vojakov. Informovali o tom dnes spravodajské agentúry Reuters a AP.
Čínska štátna tlačová agentúra Sinchua dnes uviedla, že tamojší úrad na reguláciu médií začal prešetrovať televízny seriál "Porazme diablov", venovaný odboju čínskeho ľudu voči japonským okupantom z čias druhej svetovej vojny.
Kritizovanú snímku s 58 epizódami, ktorú rozporuplne vníma aj samotná čínska verejnosť a médiá, začali vysielať 7. mája tohto roka, avšak jej pokračovanie medzičasom televízne stanice zastavili.
"V tej scéne (s granátom) sú problémy," citovala Sinchua nemenovaného predstaviteľa kancelárie regulačného orgánu vo východočínskej provincii Šan-tung.
Scéna prichádza v momente, keď žena navštívi vo väzení svojho priateľa - komunistu zadržaného japonskými vojakmi. Ten siahne priateľke pod šaty a vytiahne odtiaľ ukrytý granát, ktorý žena následne odpáli a zavraždí tak všetkých ľudí vo väzenskej cele.
Boj proti Japoncom počas druhej svetovej vojny je populárnym motívom pre televízne programy vysielané v Číne, ktoré sa považujú za vlastenecké a navyše sa ľahko vyhnú striktnej cenzúre vládnucej komunistickej strany. V prípade seriálu "Porazme diablov" však tvorcov obvinili z provokácie pod zámienkou patriotizmu, píše AP.
Za prepustenie saudskoarabského blogera Ráifa Badawího demonštrovali dnes v Berlíne dezignovaný intendant tamojšej divadelnej scény Volksbühne Chris Dercon a americká rockerka, poetka, pesničkárka Patti Smithová.
Na Postupimskom námestí nemeckej metropoly žiadali spoločne s Badawího manželkou aj slobodu cestovania pre čínskeho umelca, disidenta Aj Wej-weja.
Medzinárodná organizácia na ochranu ľudských práv Amnesty International ocenila dnes neprítomného Číňana a legendu nielen americkej folkovej scény, speváčku Joan Baezovú ako "vyslancov svedomia", informovala tlačová agentúra DPA.
Na spoločnej tlačovej konferencii sa obe zámorské legendy hudobnej scény netajili svojou spoločenskou angažovanosťou.
"Je ilúziou domnievať sa, že možno všetko vyriešiť," nechala sa počuť Patti Smithová (68), avšak dodala: "Ak si kapitán lode, potom sa nevzdáš ani za búrky". Osobne by si ako matka želala, aby to vo svete bolo čo najlepšie. "Som humanistka, robím si celý čas starosti o ľudí," vyznala sa.
Joan Baezová v reakcii na otázku, ktorý boj považuje za najdôležitejší, konštatovala, že priority niet. "Najdôležitejšie je, kam Ťa srdce ťahá," uviedla
Pri príležitosti udelenia ocenenia Veľvyslanec svedomia bol Dom Berlínskych slávností dnes večer dejiskom slávnostného koncertu.
Čínska vláda zvýšila kontrolu internetu - opatrenia všeobecne známe pod názvom "Veľký čínsky firewall" - v čase, keď sa odhaduje, že približne polovica z 1,3 miliardy obyvateľov krajiny používa internet. Napísala to dnes agentúra DPA.
Peking posilnil blokovanie prístupov k službám spoločnosti Google, ako napríklad Gmail a Google maps, a zasahuje do služieb Virtuálnych privátnych sietí (VPN). Tie môžu obísť firewall tým, že sa javí, akoby sa používateľ pripájal na internet z iného miesta či krajiny.
Medzi zakázané internetové stránky patria v Číne aj weby sociálnych sietí Facebook či Twitter, viacerých medzinárodných humanitárnych organizácií, ale aj niekoľkých médií ako napríklad denníka New York Times či ekonomickej tlačovej agentúry Bloomberg.
Podľa Čínskeho internetového informačného centra sa počet používateľov internetu ku koncu roku 2014 vyšplhal na 648 miliónov.
Copyright © TASR 2015
Anglický televízny moderátor Jeremy Clarkson považuje stratu miesta v populárnej motoristickej relácii Top Gear za vlastnú hlúpu chybu. Päťdesiatpäťročný rodák z Doncasteru to povedal pre BBC Radio 2. Dôvodom prepustenia známeho moderátora bol incident, pri ktorom Clarkson napadol Oisina Tymona, jedného z producentov programu.
Ako Clarkson uviedol v rozhovore, šou v ňom po odchode zanechala veľkú dieru, ktorú potrebuje zaplniť. "Bol som v BBC 27 rokov. Keď sa po 27 rokoch vynoríte, zistíte, že svet sa zmenil," uviedol. Okrem toho priznal, že reláciu vnímal ako svoje dieťa. "Zbožňoval som ju. Pracoval som aj v noci a zaujímal sa o každý detail," vyjadril sa. "A náhle vás požiadajú, aby ste to viac nerobili. Bol som veľmi smutný," doplnil. Zároveň prezradil, že po tom, čo s ním BBC neobnovila kontrakt, odmietal komunikáciu s ďalšími vysielateľmi, ktorí mali oňho a jeho tím záujem. "Bol by som blázon, keby som do niečoho skočil," povedal.
Clarkson napadol Tymona 4. marca, pretože mu producent po nakrúcaní nezabezpečil teplé jedlo. Tymon, ktorý mal zranené ústa, sa následne sám odviezol do nemocnice, pričom si myslel, že príde o prácu. Na moderátora preto ani nepodal oficiálnu sťažnosť vedeniu BBC. To sa o incidente dozvedelo až od samotného Clarksona, ktorého 10. marca suspendovali na neurčito, pričom pozastavili aj vysielanie Top Gearu. Fanúšikovia relácie na toto rozhodnutie zareagovali spustením online petície, prostredníctvom ktorej žiadali Clarksonov návrat. Podpísalo ju viac než milión ľudí. Vedenie BBC taktiež spustilo vyšetrovanie, ktoré viedol riaditeľ BBC Scotland Ken McQuarrie. Ten výsledky odovzdal generálnemu riaditeľovi Tonymu Hallovi, ktorý 25. marca oznámil, že s Clarksonom pre porušenie interných predpisov neobnovia kontrakt. O niekoľko hodín neskôr dostal Hall e-mail, v ktorom sa mu vyhrážali smrťou. Clarkson neskôr prezradil, že dva dni pred napadnutím Tymona mu lekár oznámil, že má pravdepodobne rakovinu jazyka.
Päťdesiatpäťročný Jeremy Clarkson je televízny moderátor a spisovateľ, ktorý sa preslávil práve vďaka programu Top Gear. V ňom pôsobil najprv v rokoch 1988 až 2000 a potom od roku 2002 v novom formáte. Uvádzal tiež prvú sezónu programu Robot Wars, viacero iných motoristických relácií a v rokoch 1998 až 2000 mal vlastnú talkšou s názvom Clarkson. Je autorom štrnástich kníh.
©2015, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.