4. 5. 2015

SLOVAK MEDIA LAW NEWS

SLOVAK MEDIA LAW NEWS

Navrhovaná novela zákona o vysielaní a retransmisii "neobsahuje žiaden nástroj na zabezpečenie podpory slovenskej hudobnej produkcie, návrh zákona však obsahuje nástroj na obmedzenie rozhlasového vysielania, a to šíreného tak analógovo, ako aj digitálne", tvrdí to záujmové združenie právnických osôb Creative Industry Forum (Fórum kreatívneho priemyslu). Výhrady k návrhu novely, ktorý vypracovalo Ministerstvo kultúry (MK) SR, zhrnulo združenie v hromadnej pripomienke so 113 podporovateľmi. Ako vyplýva z textu hromadnej pripomienky zverejnenej na portáli právnych predpisov, návrh zmeny zákona je "príkladom nesprávneho nástroja na podporu rozvoja kreatívneho priemyslu" a nie je pripravený v súlade s doterajšími materiálmi o podpore kreatívneho priemyslu. Creative Industry Forum žiada od MK SR o stiahnutie návrhu zákona ako celku, alebo časti týkajúcej sa zavedenia kvót slovenskej hudby. Chce, aby MK SR pripravilo nástroje na podporu slovenskej hudby koncepčne až v rámci prípravy a na základe Akčného plánu realizácie Stratégie rozvoja kreatívneho priemyslu v SR. MK SR avizuje, že sa hromadnej pripomienke, ako aj ďalším pripomienkam bude venovať po skončení medzirezortného pripomienkového konania, teda po 6. máji.
Ako sa píše v texte hromadnej pripomienky, "návrh zákona zavádza ďalšiu nadbytočnú a nevhodnú reguláciu, ktorá navyše poškodzuje konkrétnu službu rozhlasového vysielania a v konečnom dôsledku aj poslucháčov a spotrebiteľov, ktorým núti konkrétny obsah". Autori pripomienky k návrhu zákona upozorňujú, že návrhu novely zákona o vysielaní a retransmisii "nepredchádzala žiadna verejná ani odborná konzultácia alebo diskusia, na ktorej by bolo možné poukázať práve na nevhodnosť takéhoto návrhu". Ak sa podľa nich MK SR "rozhodlo nesystémovo venovať konkrétne hudobnému priemyslu pred tým, ako má pripraviť koncepčný materiál Akčný plán realizácie Stratégie rozvoja kreatívneho priemyslu v SR, ktorý má byť predložený na rokovanie vlády do 30. júna 2015, tak rozhodne malo takýto nesystémový krok konzultovať so všetkými dotknutými subjektmi".
Podľa Creative Industry Forum je návrh "nesprávnym nástrojom na podporu rozvoja kreatívneho priemyslu", lebo nie je v súlade s tromi doteraz prijatými dokumentmi. Konkrétne ide o dokumenty: Východiská koncepcie na podporu kultúrneho a kreatívneho priemyslu v SR, materiál vzatý na vedomie vládou SR 14. decembra 2011; Východiská stratégie rozvoja kreatívneho priemyslu v SR schválené vládou 14. mája 2014 a Stratégia rozvoja kreatívneho priemyslu v SR schválená vládou 21. januára 2015. Nástroje na podporu kreatívneho priemyslu tak, ako ich uvádzajú aj vyššie uvedené dokumenty, musia podľa autorov hromadnej pripomienky "vychádzať z pozitívneho prístupu, vytvárania pozitívnych symbióz, odstránenia nevhodnej regulácie a zmiernenia rozsahu nadbytočnej a neefektívnej regulácie. V opačnom prípade nemajú za následok podporu rozvoja kreatívneho priemyslu, ale jeho devalváciu až likvidáciu".
V závere pripomienky Creative Industry Forum tvrdí, že zákon o vysielaní a retransmisii zároveň obsahuje viacero ustanovení, ktoré v súčasnosti už nie sú nevyhnutné a "po spojení verejnoprávnych vysielateľov predstavujú nedovolené obmedzenie hospodárskej súťaže a zásah do rovnakého postavenia na trhu vysielania a reálne predstavujú prekážku jeho rozvoja". Žiadajú, aby ministerstvo kultúry odstránilo tieto nedostatky.
Podiel slovenskej hudby vo vysielaní každej súkromnej rozhlasovej stanice na Slovensku by mal od budúceho roka tvoriť minimálne 20 percent a od roka 2017 minimálne 25 percent z celkového času hudobnej produkcie za kalendárny mesiac. Vo vysielaní verejnoprávneho rozhlasu by mal podiel slovenskej hudby dosahovať minimálne 35 percent. Tieto minimálne percentuálne hranice navrhuje MK SR v novele zákona o vysielaní a retransmisii, ktorá je v medzirezortnom pripomienkovom konaní od 15. apríla do 6. mája. MK SR návrh predstavilo na tlačovej besede 14. apríla.
Proti návrhu vystúpila aj Asociácia nezávislých rozhlasových a televíznych staníc (ANRTS). Ako v reakcii na návrh uviedol prezident ANRTS a generálny riaditeľ FUN Rádia Patrik Ziman, "i keď diskusie na túto tému trvajú takmer dva roky, návrhy nie sú výsledkom dohody s rádiami. Nie je jasné, na základe akých analýz bola určená minimálna výška podielu slovenskej hudby v rozhlasovom vysielaní". ANRTS preto podľa Zimana očakáva, že na túto tému budú diskusie pokračovať a regulácia bude zohľadňovať reálne záujmy poslucháčov rádií.

©2015, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.