11. 5. 2022

MEDIA NEWS

 MEDIA NEWS


Pri prestrelke na Západnom brehu prišla o život známa palestínska novinárka  (†51) – galéria | Topky.sk 

Palestínska novinárka pracujúca pre panarabskú televíziu al-Džazíra podľahla strelnému zraneniu hlavy, ktoré utrpela v stredu počas prestrelky izraelských vojakov s ozbrojenými Palestínčanmi v oblasti mesta Džanín na západnom brehu rieky Jordán

S odvolaním sa na palestínske ministerstvo zdravotníctva o tom informovala agentúra AP.
Šírín abú Aklaová (51) patrila k známym palestínskym novinárom a pracovala pre katarskú televíziu al-Džazíra. V Džaníne monitorovala zásah izraelských bezpečnostných zložiek, pričom mala na sebe nepriestrelnú vestu s označením PRESS a údajne aj prilbu.
Razie na okupovanom západnom brehu Jordánu uskutočňuje Izrael v posledných týždňoch takmer denne. Súvisí to so sériou útokov v Izraeli, z ktorých mnohé spáchali práve Palestínčania z Džanínu a jeho okolia. Mesto, a najmä jeho utečenecký tábor, je už dlho známe ako bašta palestínskych militantov.
Okrem Aklaovej bol v stredu pri streľbe zranený aj ďalší palestínsky novinár, pracujúci pre denník al-Kuds sídliaci v Jeruzaleme. Jeho stav je stabilizovaný.
Podľa správy denníka The Times of Israel izraelská armáda k incidentu uviedla, že počas operácie v utečeneckom tábore Džanín sa izraelskí vojaci stali terčom intenzívnej paľby zo strelných zbraní a podozrivé osoby do nich hádzali aj rôzne výbušné zariadenia. Izraelské sily preto paľbu opätovali.
Armáda informovala, že preveruje okolnosti zranenia palestínskych novinárov vrátane hypotézy, že boli zranení pri paľbe palestínskej strany.
Palestínske úrady túto hypotézu zamietli. Tvrdia, že novinárka utrpela smrteľné zranenie následkom paľby z pozícií izraelskej armády, dodali The Times of Israel. Potvrdzujú to údajne aj výpovede očitých svedkov.



Panarabská televízia al-Džazíra v stredu obvinila izraelskú armádu z úmyselného a chladnokrvného zastrelenia renomovanej palestínskej novinárky.
Šírín abú Aklaová, 51-ročná palestínska kresťanka, podľahla strelnému zraneniu hlavy, ktoré utrpela v stredu počas prestrelky izraelských vojakov s ozbrojenými Palestínčanmi v oblasti mesta Džanín na západnom brehu rieky Jordán. V prestrelke bol zranený aj Aklaovej kolega, jeho stav je stabilizovaný.
Al-Džazíra, pre ktorú Aklaová pracovala, tvrdí, že novinárku zasiahli izraelskí vojaci úmyselne. Vyzvala preto medzinárodné spoločenstvo, aby voči izraelským bezpečnostným zložkám vyvodilo zodpovednosť.
Izraelský premiér Naftali Bennett však podľa agentúry AFP uviedol, že reportérku pravdepodobne zabila streľba z palestínskych pozícií.
"Podľa informácií, ktoré sme získali, sa zdá pravdepodobné, že za nešťastnú smrť novinárky sú zodpovední ozbrojení Palestínčania – ktorí v tom čase bezhlavo strieľali," uviedol Bennett vo svojom vyhlásení.
Podľa správy denníka The Times of Israel armáda židovského štátu k incidentu uviedla, že počas operácie v utečeneckom tábore Džanín sa izraelskí vojaci stali terčom intenzívnej paľby ozbrojených Palestínčanov a podozrivé osoby do nich hádzali aj rôzne výbušné zariadenia. Izraelské sily preto paľbu opätovali.
Izraelská armáda dôrazne odmieta tvrdenia, že jej vojaci mierili na novinárov zámerne. Tiež pripustila možnosť, že novinárku i jej kolegu mohli zasiahnuť palestínski ozbrojenci.
Aklaovej zranený kolega však vo svojom vyhlásení zverejnenom na internete uviedol, že v oblasti, kde bola Aklaová smrteľne zranená, sa nenachádzali nijakí palestínski bojovníci.
"Keby tam boli bojovníci (hnutia) odporu, neboli by sme tam šli," deklaroval s tým, že Izraelčania "strieľali smerom k nám".
Fotograf agentúry AFP, ktorý bol na mieste činu, informoval, že Aklaová mala na sebe nepriestrelnú vestu s nápisom PRESS, keď ju postrelili. Uviedol, že v oblasti, kde došlo k incidentu, strieľali izraelské sily.
Nemenovaný predstaviteľ izraelskej armády pre AFP uviedol, že v kauze prebieha vyšetrovanie. "Ponúkli sme a chceme viesť spoločné vyšetrovanie s Palestínčanmi," dodal.
Izraelský minister zahraničných vecí Jair Lapid vo svojej reakcii potvrdil, že Izrael sa usiluje o spoločné vyšetrovanie novinárkinej smrti. "Novinári musia byť v konfliktných zónach chránení a všetci sme zodpovední za to, aby sme sa dopátrali pravdy," konštatoval šéf izraelskej diplomacie.
Palestínska samospráva označila Aklaovej zabitie za "popravu" a za súčasť izraelskej snahy zahmlievať "pravdu" o svojej okupácii Predjordánska.
Predstaviteľ islamistickej skupiny Hamas, ktorá ovláda pásmo Gazy, označil tento incident za "úkladnú vraždu".
Agentúra AFP pripomenula, že k fatálnemu postreleniu novinárky došlo takmer rok po tom, ako Izrael pri svojom nálete zničil v Gaze budovu, kde sa nachádzali redakcie al-Džazíry a tlačovej agentúry AP.
Izrael vtedy tvrdil, že v budove boli aj kancelárie významných členov Hamasu.


Bieloruský novinár pôsobiaci na Ukrajine sa stal obeťou brutálneho útoku |  Topky.sk

Manželka bieloruského novinára Denysa Stadžiho (Lavnikevyča) žiada ukrajinské úrady, aby dôsledne vyšetrili útok, ktorého obeťou sa jej manžel stal v apríli na Ukrajine, kde od roku 2018 žije a pracuje.
Medzinárodná federácia novinárov (IFJ) vo svojom vyhlásení útok na Stadžiho rozhodne odsúdila a žiada ukrajinské úrady, aby prípad vyšetrili a vydali páchateľov justícii. S rovnakou výzvou prišiel koncom týždňa aj Výbor na ochranu novinárov (VON).
Stadžiho manželka Viktorija Lavnikevyčová, ktorá je s VON v kontakte prostredníctvom aplikácie na odosielanie správ, informovala, že so Stadžim stratila kontakt 9. apríla, keď bola so synom na západnej Ukrajine.
Po návrate do Kyjeva – 12. apríla – ho našla v ich byte v bezvedomí. Muž bol zabalený do vriec na odpadky a na tele mal modriny a iné známky týrania.
Fotografie zverejnené Lavnikevyčovou na sociálnych sieťach ukazujú Stadžiho s rozsiahlymi modrinami na trupe, rukách a nohách, ako aj s reznými ranami na rebrách, chrbte a zadku.
Stadžiho následne previezli do nemocnice. Podľa názoru lekárov bol novinár bitý najmenej tri až štyri dni. Lekári odhadujú, že na zotavenie bude potrebovať niekoľko mesiacov.
Z informácií, ktoré novinárova partnerka zverejnila na platforme Telegram, vyplýva, že Stadži bol otrávený neznámou látkou, ktorej zloženie však už nebolo možné zistiť. Spôsobila mu vážne poškodenie nervového systému a polovice pľúc.
Donútili ho aj piť zmes alkoholu so sedatívami a podľa jeho manželky mu bol pravdepodobne vpichnutá aj látka podobná metadonu.
Stadži je bieloruský ekonomický novinár, ktorý od roku 2018 žije na Ukrajine, kde pracoval pre viaceré ukrajinské spravodajské weby.
Spoločne s Lavnikevyčovou prevádzkujú telegramový kanál pre Bielorusov v Kyjeve a moderujú niekoľko četov zameraných na bieloruskú diaspóru na Ukrajine. Na oboch sa v nedávnom období objavili kritické správy o ruskej invázii na Ukrajinu.
Lavnikevyčová sa pre VON vyjadrila, že ona i jej manžel dostali vlani v lete cez platformu Telegram anonymné vyhrážky smrťou a nakrátko prestali moderovať tieto četovacie skupiny. Po vypuknutí vojny na Ukrajine však tieto svoje aktivity obnovili. Podľa jej slov ich na Telegrame sleduje asi 17.000 ľudí.
Vo vyhlásení IFJ sa uvádza, že nedávno boli úplne identickým spôsobom zlikvidovaní dvaja aktivisti v Bielorusku.
Niektoré bieloruské, ukrajinské i ruské médiá – napríklad Naša niva či Meduza.io – na jeseň roku 2020 napísali, že Lavnikevyč si vymyslel sieť falošných odborníkov a odvolával sa na nich vo svojich textoch pre rôzne médiá alebo písal pod rôznymi pseudonymami, a to údajne desať rokov. Novinár tieto obvinenia poprel a tvrdil, že takto len chránil svoje zdroje. Niektoré médiá jeho články zo svojich webov stiahli.


Copyright  © TASR 2022