MEDIA NEWS
Japonskému novinárovi bez udania jasného dôvodu zakázali vstup do Hongkongu a úrady ho poslali späť do Japonska. TASR informuje podľa sobotnej správy agentúry AP.
Popredné anglicky písané noviny The Japan Times v piatok informovali, že po prílete vo štvrtok večer imigrační úradníci na letisku odviedli Yošiakiho Ogawadu do samostatnej miestnosti a asi hodinu vypočúvali.
Podľa Ogawu mu potom oznámili, že nemôže dostať povolenie na pobyt a v piatok ho poslali späť do Tokia.
"Skutočne som pocítil, ako sa Hongkong zmenil... predtým by to bolo nemysliteľné," povedal Ogawa.
Imigračné oddelenie v Hongkongu v e-mailovej odpovedi agentúre AP nepotvrdilo udalosť a odmietlo komentovať jednotlivé prípady. Doplnilo, že pri riešení každého prípadu koná v súlade so zákonmi.
Noviny The Japan Times uviedli, že Ogawa sa Hongkongu venuje od roku 2014 a pokrýval prodemokratické hnutie v roku 2019. Počas svojej najnovšej cesty neplánoval o meste nič napísať.
Odmietnutie vstupu vyvolalo obavy o slobodu tlače v bývalej britskej kolónie, ktorá tu bola kedysi úplne bežná.
Hongkong sa vrátil pod čínsku správu v roku 1997 a bolo mu prisľúbené právo zachovať si slobody západného štýlu na ďalších 50 rokov. Jeho mediálna scéna sa však drasticky obmedzila po prijatí Pekingom nariadeného zákona o národnej bezpečnosti v roku 2020.
V najnovšom Indexe slobody tlače (World Press Freedom Index) z mája sa Hongkong umiestnil na 140. mieste zo 180 krajín.
Sociálna sieť Twitter obmedzuje počet príspevkov, ktoré môžu používatelia čítať za jeden deň. Cieľom je zastaviť "extrémnu úroveň" extrakcie údajov a manipuláciu systému, oznámil v sobotu majiteľ Elon Musk. TASR o tom informuje podľa agentúry Reuters.
Dočasný limit na čítanie tvítov stanovili pôvodne na 6000 za deň pre používateľov s overenými účtami, 600 pre neoverené účty a 300 pre nové neoverené účty.
Neskôr limit zvýšili na 10.000 príspevkov denne pre overených používateľov, 1000 pre neoverených a 500 pre nových neoverených používateľov, uviedol Musk v ďalšej správe bez bližších detailov.
Twitter predtým oznámil, že na čítanie tvítov bude vyžadovať registráciu. Musk to v piatok označil za "dočasné núdzové opatrenie". Doplnil, že stovky organizácií extrahujú dáta z Twitteru "extrémne agresívne", čo ovplyvňuje používateľov.
Musk predtým vyjadril nespokojnosť s tým, že firmy vyvíjajúce systémy umelej inteligencie pri tom používajú dáta Twitteru.
Copyright © TASR 2023
Americký federálny sudca vo štvrtok zamietol tvrdenia bývalého prezidenta Donalda Trumpa, že absolútna prezidentská imunita a právo na slobodu prejavu ho chránia pred žalobami bývalej newyorskej novinárky za urážku na cti.
E. Jean Carroll môže podľa sudcu Lewisa A. Kaplana naďalej vznášať nároky, že Trump jej dlhuje najmenej 10 miliónov dolárov ako odškodné za vyjadrenia, ktoré spravil pred a po tom, ako jej minulý mesiac prisúdili päť miliónov dolárov za sexuálne zneužitie a ohováranie. Vyjadril sa tak v písomnom stanovisku.
Trump sa pokúsil dosiahnuť zamietnutie žaloby s odôvodnením, že má nárok na absolútnu prezidentskú imunitu, jeho výroky neboli hanlivé a tiež, že jeho vyjadrenia boli chránené právom na slobodu prejavu. Sudca Kaplan však uviedol, že Trump sa vzdal absolútnej prezidentskej imunity ako obhajoby tým, že ju neuplatnil pred rokmi, keď bola podaná žaloba.
Trump tento týždeň podal na Carroll protižalobu, v ktorej tvrdí, že ho ohovára, keď naďalej trvá na tom, že ju znásilnil, aj keď porota rozhodla inak.
Po tom, ako porota minulý mesiac vyniesla verdikt na federálnom súde na Manhattane, Trump počas CNN town hall zopakoval svoje výroky na jej adresu, čo Carroll podnietilo, aby si uplatnila ďalšie nároky na odškodné.
Vyjadrenia bývalého prezidenta vo vysielaní CNN pritom kopírovali to, čo povedal, ešte ako prezident v roku 2019, keď Carroll vydala memoáre, v ktorých tvrdí, že ju Trump na jar 1996 znásilnil v šatni luxusného obchodného domu v centre Manhattanu.
Niekoľko hodín po zverejnení úryvkov z knihy v časopise vtedy Trump poprel, že by ju znásilnil a dokonca tvrdil, že ju nepozná.
„Pán Trump nielenže poprel obvinenie pani Carroll zo sexuálneho útoku. Okrem toho ju obvinil, že klame o tom, že ju sexuálne napadol, aby zvýšila predaj svojej knihy, získala publicitu a/alebo uskutočnila politickú agendu,“ napísal Kaplan, pričom poznamenal, že hlavným účelom prezidentskej imunity je zabrániť odvádzaniu prezidenta od verejných povinností, ale nie je to „karta oslobodenia od zodpovednosti za škodu, ktorá umožňuje prezidentovi povedať alebo urobiť čokoľvek, čo chce, aj keď toto správanie vôbec nesúvisí s oficiálnou funkciou“.
Kaplan podľa vlastných slov vzal do úvahy aj to, že Carroll má teraz 79 rokov a nároky voči Trumpovi si uplatňuje už 3,5 roka. „Nie je žiadny dôvod riskovať ďalšie predlžovanie riešenia tohto sporu tým, že by sme pánovi Trumpovi umožnili vzniesť obhajobu prostredníctvom absolútnej imunity teraz v poslednej chvíli, keď tak mohol urobiť už pred rokmi,“ uviedol.
Pri odmietnutí Trumpových tvrdení, že žaloba sa týka chráneného prejavu, Kaplan vysvetlil, ako sa na súdoch postupuje v prípade urážky na cti a ohovárania a prečo by sa jeho výroky dali interpretovať tak, aby zodpovedali právnej definícii ohovárania, vrátane toho, že porota to už tak uznala.
Trumpovi právnici sa k tomu bezprostredne nevyjadrili.
Advokátka Robbie Kaplan, ktorá zastupuje Carroll a nie je v príbuzenskom vzťahu so sudcom, vo vyhlásení uviedla, že rozhodnutie sudcu „opäť potvrdzuje, že údajná obrana Donalda Trumpa proti tvrdeniam E. Jean Carroll o ohováraní nefunguje“.
SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.