MEDIA NEWS
Vyjednávači Európskeho parlamentu (EP) a Rady EÚ dosiahli predbežnú politickú dohodu o nových pravidlách EÚ, na základe ktorých budú novinári či aktivisti chránení pred žalobami zameranými na ich zastrašenie či potrestanie. TASR o tom informuje na základe štvrtkovej tlačovej správy Európskej komisie (EK).Európsky parlament a Rada EÚ (ministri členských krajín) musia dosiahnutú politickú dohodu ešte oficiálne potvrdiť, čo je však už iba formalita.
Komisia ešte v apríli 2022 navrhla smernicu, ktorá má vytvoriť systém silných procesných záruk pre cezhraničné prípady tzv. strategických žalôb proti verejnej účasti (SLAPP), ktorých terčom sa nezriedka stávajú novinári, obhajcovia práv alebo mimovládne organizácie.
Smernica vznikla aj ako reakcia na výzvy občianskej spoločnosti po vražde maltskej novinárky Daphne Caruany Galiziovej z roku 2017, ktorá sa venovala vyšetrovaniu korupčných káuz.
Nové pravidlá budú zahŕňať skoré zamietnutie zjavne neopodstatnených nárokov na súdne konania, opravné prostriedky proti zneužívaniu súdnych konaní, vrátane plného priznania nákladov a pokút alebo iných vhodných opatrení, a tiež ochranu pred rozsudkami tretích krajín, ktoré nebudú uznané ani vykonané v EÚ.
V správach EK o právnom štáte za roky 2020 a 2021 bol zistený vysoký výskyt žalôb SLAPP v niektorých členských štátoch EÚ. Napríklad v roku 2021 bolo v EÚ zdokumentovaných 626 porušení slobody tlače vrátane rozšírených strategických žalôb proti verejnej účasti, ktoré postihli 1063 novinárov alebo mediálnych subjektov v 30 európskych krajinách.
Novinárka Rádia Slobodná Európa (RFE/RL) Alsu Kurmaševová zostane vo väzbe do 5. februára.
V piatok o tom rozhodol súd v Kazani, pričom jej pôvodná väzba sa mala skončiť 5. decembra. informuje TASR podľa správy agentúry AFP.
Kurmaševová má ruské aj americké občianstvo a bola zadržaná 18. októbra v Kazani, administratívnom centre Tatárska. Podľa obvinenia zbierala informácie o ruskej armáde a nesplnila si zákonnú povinnosť a nezaregistrovala sa ako tzv. zahraničný agent. Hrozí jej až päť rokov väzenia.
Kurmaševová žije v Prahe s manželom a dvomi deťmi. Po príchode do Ruska z rodinných dôvodov jej ešte v júli zhabali cestovný pas. Jej právnici a zamestnávateľ žiadajú okamžité prepustenie.
Rusko vlani sprísnilo zákon o tzv. zahraničných agentoch, ktorý zneužíva proti nezávislým médiám a organizáciám pôsobiacim na jeho území. Na ruských úradoch sa musia zaregistrovať a hlásiť in všetky svoje aktivity.
Výbor na ochranu novinárov (CPJ) v stredu požiadal americkú diplomaciu, aby Kurmaševovú vyhlásil za neprávom zadržiavanú. To by posilnilo úsilie o jej prepustenie.
Súd v Moskve v utorok predĺžil do 30. januára väzbu amerického novinára Evana Gershkovicha, ktorý čelí obvineniam zo špionáže. Redaktora denníka Wall Street Journal (WSJ) koncom marca zatkli v Jekaterinburgu a hrozí mu až 20 rokov väzenia. Obaja novinári - Gershkovich i Kurmaševová - obvinenia odmietajú.
Americký sudca zablokoval zákaz aplikácie TikTok v štáte Montane, ktorý by podľa neho porušil práva používateľov na slobodu prejavu. TASR o tom informuje na základe správy portálu bbc.com.
V máji sa Montana stala prvým štátom USA, ktorý úplne zakázal čínsku aplikáciu. Príslušný zákon mal nadobudnúť účinnosť 1. januára 2024. Aplikácia na zdieľanie krátkych videí, ktorú vlastní čínska spoločnosť ByteDance, štát následne zažalovala. Okresný sudca Donald Molloy jej dal vo štvrtok (30. 11.) za pravdu. Vo svojom rozhodnutí uviedol, že štát viacerými spôsobmi porušil ústavu a prekročil svoje právomoci. Legislatíva by znemožnila obchodom s aplikáciami ponúkať v štáte TikTok. Ak by firmy alebo samotný TikTok zákaz porušili, hrozili by im pokuty vo výške 10.000 dolárov (9148 eur) denne.
TikTok pre BBC uviedol, že víta zamietnutie "protiústavného zákona". "Státisíce obyvateľov Montany sa môžu naďalej vyjadrovať, zarábať si na živobytie a nachádzať komunitu na TikToku," dodal TikTok.
Úrad štátneho zástupcu Montany pre agentúru Reuters uviedol, že zvažuje svoje ďalšie kroky "na obranu zákona, ktorý chráni obyvateľov Montany pred tým, aby čínska komunistická strana získavala a používala ich údaje".
Montana, ktorá má niečo vyše milióna obyvateľov, zakázala používať aplikáciu na vládnych zariadeniach v decembri minulého roka. TikTok má podľa vlastných údajov v USA 150 miliónov používateľov, z ktorých väčšinu tvoria tínedžeri a dvadsiatnici.
Aplikácia sa dostala pod drobnohľad úradov na celom svete pre obavy, že údaje užívateľov by mohli byť postúpené čínskej vláde. Začiatkom marca americká vláda oznámila, že spoločnosť ByteDance by mala TikTok predať, inak bude aplikácia čeliť možnému zákazu v krajine. Spoločnosť ByteDance opakovane poprela, že by bola pod kontrolou čínskej vlády.
Copyright © TASR 2023
Za odvysielaním prejavu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v televízii na Rusmi okupovanom polostrove Krym bola ukrajinská spravodajská služba. Referuje o tom web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na zdroj v prostredí rozviedky.
Podľa spomenutého zdroja bolo odvysielanie prejavu súčasťou súboru opatrení na obnovenie ukrajinskej suverenity nad okupovaným polostrovom.
Všetky kanály IPTV na okupovanom Kryme vysielali vo štvrtok prejav ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, šéfa obranného spravodajstva Kyryla Budanova a vrchného veliteľa ukrajinských ozbrojených síl Valerija Zalužného. Obyvatelia si to všimli približne o 21:30 miestneho času. Po chvíli si to uvedomili aj Rusi, ktorí vysielanie vypli a nahradili ho čiernou obrazovkou.
SITA a.s Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.