MEDIA NEWS
Dvaja novinári, ktorí zahynuli pri nedeľňajšom izraelskom nálete v Pásme Gazy, sa nachádzali v aute s palestínskym militantom. V pondelok to vyhlásila izraelská armáda, TASR správu prevzala od agentúry DPA.Podľa vyhlásenia izraelskej armády palestínsky radikál v tom čase obsluhoval dron, ktorý predstavoval hrozbu pre izraelské jednotky. "Sme si vedomí, že počas útoku boli zasiahnutí aj ďalší dvaja podozriví, ktorí sa nachádzali v aute s týmto teroristom," uviedla izraelská armáda.
Kameraman Mustafá Thurijá, ktorý spolupracoval s francúzskou agentúrou AFP, a novinár panarabskej televízie al-Džazíra Hamza Wáil Dahdú zahynuli pri izraelskom nálete počas cesty autom na juhu Pásma Gazy v západnej časti mesta Chán Júnis.
Thurijá, ktorý mal približne 30 rokov, pracoval pre AFP od roku 2019 a spolupracoval aj s inými médiami. Podľa neoverených informácií pracoval aj pre ministerstvo vnútra riadené palestínskym militantným hnutím Hamas. Za úlohu mal dokumentovať škody, ktoré spôsobila vojna na juhu Pásma Gazy.
Otec druhého novinára Dahdúa (27) pracuje ako šéf kancelárie al-Džazíry v Pásme Gazy. Jeho manželka a dve ďalšie deti zahynuli pri izraelskom útoku počas prvých týždňov vojny. Nedávno tiež utrpel pri útoku zranenia.
Tretí cestujúci, ktorý sa nachádzal v aute, útok prežil, no utrpel zranenia.
"Vyjadrujeme hlbokú sústrasť nášmu kolegovi Wáilovi Dahdúovi, ktorý takto tragicky stratil ďalšieho člena rodiny. Hamza bol jeho najstarší syn," uviedlo po správe o úmrtí novinárov Združenie zahraničnej tlače (FPA). Zároveň vyzvalo izraelskú armádu a "všetky ostatné strany", aby dbali na bezpečnosť novinárov.
Podľa Výboru na ochranu novinárov (VON) zahynulo od začiatku vojny medzi Izraelom a Hamasom 7. októbra pri izraelských útokoch na Pásmo Gazy najmenej 79 novinárov a pracovníkov médií, z ktorých bolo 72 Palestínčanov, štyria Izraelčania a traja Libanončania.
Izraelská armáda tvrdí, že nemôže zaručiť bezpečnosť novinárov pôsobiacich v tejto oblasti.
V bojoch v palestínskom Pásme Gazy utrpel vážne zranenie aj izraelský herec Idan Amedi, známy z televízneho seriálu Fauda uvádzaného aj strímovacou službou Netflix.
Amedi v ňom stvárnil rolu Sagiho - člena protiteroristickej jednotky. V pondelok o tom informovali viaceré izraelské médiá.
Amedi - občianskym menom Idan ben Tova - odišiel bojovať do palestínskeho Pásma Gazy ako záložník hneď v prvých dňoch vojny vyvolanej vpádom palestínskych kománd na územie na juhu Izraela.
O svojej službe písal na svojom instagramovom účte, pričom v novembri tam zverejnil video sprevádzané komentárom: "Toto nie je scéna z Faudy, toto je skutočný život". Dodal, že on i jeho spolubojovníci sú motivovaní a chcú "pomstiť obete" masakry spáchanej príslušníkmi palestínskeho radikálneho hnutia Hamas 7. októbra.
Z palestínskej enklávy Amediho po zranení prepravili do nemocnice v meste Tel ha-Šomer, kde sa podrobuje liečbe. Jeho život nie je ohrozený, informoval s odvolaním na hercovho otca spravodajský web The Times of Israel (TOI).
V polovici novembra prišiel v Pásme Gazy o život seržant v zálohe Matan Meir, ktorý v civilnom živote pracoval v produkčnej skupine nakrúcajúcej seriál Fauda, pričom sa podieľal na tvorbe všetkých štyroch doteraz nakrútených sérií.
Seriál Fauda je o izraelskej jednotke špeciálnych síl Mista'arvim, ktorá vedie rozličné tajné protiteroristické operácie. Hodnoverný je aj vďaka tomu, že tvorcovia seriálu, Lior Raz a Avi Issacharoff, sú bývalými príslušníkmi jednotiek osobitného určenia izraelskej armády.
Krátko po vpáde kománd palestínskych radikálov na juh Izraela sa v západných médiách objavila informácia, že Avi Issacharoff pre piatu sériu seriálu zvažoval ako tému teroristický útok na Izrael, keď stovky ozbrojených útočníkov prelomia hranicu a prevezmú kontrolu nad jednou z izraelských dedín.
"Pripadalo nám to nerealistické," povedal Avi Issacharoff v rozhovore pre web Forward s tým, že "Fauda sa vždy snažila byť autentická".
"Tak sme to vzdali...., ale v sobotu ráno 7. októbra sme videli niečo oveľa horšie, než sme si dokázali predstaviť," vyhlásil Avi Issacharoff, ktorý je známy aj ako novinár špecializujúci sa na palestínsku a arabskú problematiku a ktorý tým narážal na vpád palestínskych kománd na územie juhu Izraela a na mohutné raketové údery na veľkú časť územia.
Fauda je slovo z arabčiny a znamená chaos. V seriáli zobrazenej protiteroristickej skupine je to zároveň kód pre najvyššie ohrozenie, keď sa policajti a policajtky v teréne ocitnú v situácii, ktorá je pre nich životu nebezpečná. Príslušníci tímu nielenže ovládajú techniky bojového umenia a majú armádno-policajný výcvik, ale zároveň vedia perfektne po hebrejsky aj po arabsky a majú veľké znalosti sociálnych i kultúrnych reálií, ktoré bránia ich odhaleniu.
Seriál má fanúšikov medzi Izraelčanmi židovského vierovyznania, ako aj medzi Arabmi žijúcimi v Izraeli, či na západnom brehu Jordánu. Populárny je aj medzi používateľmi služby Netflix.
Copyright ©
TASR 2024