MEDIA NEWS
Internetový vyhľadávač Google, dcérska spoločnosť koncernu Alphabet, prepustí stovky zamestnancov vo viacerých tímoch v rámci znižovania nákladov. Spoločnosť pritom opúšťajú aj spoluzakladatelia Fitbit James Park a Eric Friedman. TASR o tom informuje na základe správ AP a Reuters.
Google oznámil, že prepustí stovky ľudí vo svojej divízii Voice Assistant, ďalšie stovky miest ruší v hardvérovom tíme zodpovednom za Pixel, Nest a Fitbit a prepúšťanie zasiahne aj inžinierske tímy.
Google v roku 2021 kúpil spoločnosť Fitbit na sledovanie zdravia a kondície za 2,1 miliardy USD (1,92 miliardy eur), ale zároveň pokračoval v uvádzaní nových verzií svojich inteligentných hodiniek Pixel Watch, produktu, ktorý konkuruje niektorým zariadeniam Fitbit a tiež hodinkám Apple.
Pred rokom, v januári 2023, materská spoločnosť Alphabet zverejnila plány na zrušenie 12.000 pracovných miest, čo zodpovedá 6 % jej globálnej pracovnej sily.
V septembri 2023 mala spoločnosť Alphabet na celom svete 182.381 zamestnancov.
"V priebehu druhého polroka 2023 vykonalo niekoľko našich tímov zmeny, aby sa stali efektívnejšími a lepšie fungovali," uviedol Google a dodal, že niektoré tímy pokračujú v uskutočňovaní týchto organizačných zmien, ktoré zahŕňajú určité eliminácie na celom svete. Celkový počet dotknutých pozícií pritom nešpecifikoval.
Reorganizácia tímov Google prichádza v čase nástupu technológie umelej inteligencie (AI) po úspechu ChatGPT od OpenAI. Minulý rok Google oznámil plány pridať do svojho virtuálneho asistenta možnosti AI.
Google nie je jedinou technologickou spoločnosťou, ktorá ruší pracovné miesta. V minulom roku Meta, materská spoločnosť Facebooku, zrušila viac ako 20.000 pracovných miest, aby upokojila investorov. A spoločnosť Spotify v decembri uviedla, že prepustí 17 % svojej globálnej pracovnej sily s cieľom znížiť náklady a zlepšiť svoju ziskovosť.
Začiatkom tohto týždňa Amazon prepustil stovky zamestnancov vo svojich oddeleniach Prime Video a Studios. Plánuje prepustiť tiež približne 500 zamestnancov, ktorí pracujú na jej livestreamingovej platforme Twitch.bezpečnosť novinárov pôsobiacich v tejto oblasti.
Viac ako 1400 profesionálov z fínskeho hudobného priemyslu podpísalo petíciu za zákaz účasti Izraela na tohtoročnej pesničkovej súťaži Eurovízia pre údajné vojnové zločiny v Pásme Gazy. TASR informáciu prevzala zo štvrtkovej správy stanice Sky News.
Ak Izrael nebude vylúčený, autori petície požadujú, aby sa fínska verejnoprávna rozhlasová a televízna stanica Yle na súťaži nezúčastnila. Podobné požiadavky v decembri predložili verejnoprávnemu vysielateľovi aj islandskí hudobníci.
Je neprijateľné, aby si Izrael "účasťou na pesničkovej súťaži Eurovízia vylepšoval svoj imidž", povedal spoluautor petície Lukas Korpelainen pre fínsky denník Hufvudstadsbladet vychádzajúci vo švédčine. Medzi signatármi sú Olavi Uusivirta, Paleface a Axel Ehnström, ktorý reprezentoval Fínsko v roku 2011.
Umelci obviňujú Yle z dvojakého metra, pretože vysielateľ požadoval zákaz účasti Ruska na súťaži v roku 2022 po útoku na Ukrajinu. Zástupca Yle Ville Vilén vtedy povedal, že útok Moskvy je "v rozpore so všetkými hodnotami, ktoré Yle a ďalšie európske vysielacie spoločnosti reprezentujú". EBU krátko nato zakázala Rusku účasť na Eurovízii.
Vilén uviedol, že situácia na Ukrajine a v Pásme Gazy "nie je úplne rovnaká". "Nech je to akokoľvek hrozné, nie je to vojna s medzištátnou agresiou ako medzi Ruskom a Ukrajinou," povedal koncom minulého roka pre fínsky bulvárny denník Ilta-Sanomat.
Vedúci komunikačného oddelenia Yle Jere Nurminen pre Hufvudstadsbladet uviedol, že situáciu sledujú a rokujú s EBU a ďalšími verejnoprávnymi vysielateľmi. Vedenie Yle sa plánuje stretnúť aj s autormi petície.
Vlani v anglickom Liverpoole zvíťazila švédska speváčka Loreen s piesňou "Tattoo" a tohtoročná Eurovízia sa preto uskutoční 7.-11. mája vo švédskom Malmö.
Copyright ©
TASR 2024