MEDIA NEWS
Taliansky novinár Roberto Saviano vyhral súdny spor proti vodcovi mafiánskeho klanu z juhotalianskej Kampánie Francescovi Bidognettimu. Odvolací súd v Ríme totiž v pondelok tomuto vodcovi klanu Casalesi potvrdil trest odňatia slobody na 18 mesiacov, ktorý mu bol vymeraný za vyhrážky smrťou Savianovi. Informovala o tom agentúra ANSA, píše TASR.
Tieto vyhrážky zazneli v roku 2008 počas súdneho procesu v kauze „Spartacus“, keď ich Bidognettiho advokát adresoval Savianovi a jeho kolegyni Rosarii Capacchioneovej.
Súdny proces v kauze Spartacus, ktorého výsledkom boli stovky rokov väzenia pre hlavy klanu Casalesi, bol jednou z najdôležitejších právnych operácií proti mafii v dejinách Talianska, pričom odhalil prepojenie Camorry s miestnou politikou a ekonomikou.
Proces bol náročný a nebezpečný – sudcovia, prokurátori aj svedkovia čelili vyhrážkam; niektorí svedkovia boli zavraždení. Tento prípad Saviana inšpiroval k napísaniu knihy "Gomorra", v ktorej opísal interné mechanizmy mafie, ako aj konkrétne prepojenia na biznis a politiku, čo bolo nebezpečné a bezprecedentné. Jeho zdrojmi boli policajné a súdne spisy, výpovede kajúcnikov i vlastné pozorovania z prostredia Kampánie.
Od vydania Gomorry v roku 2006 Saviano žije pod nepretržitou policajnou ochranou. Klan Casalesi vydal naňho rozsudok smrti – teda tzv. omertà del sangue. Vraždou sa mu vyhrážalo viacero členov klanu - napr. Bidognettiho syn Giuseppe. Saviano musel opustiť Neapol, neskôr Taliansko, často mení miesto pobytu.
V pondelok, po vynesení rozsudku odvolacím súdom, 45-ročný Saviano novinárom so slzami v očiach povedal, že Camorra mu „ukradla kus života“ a donútila ho žiť pod 24-hodinovou policajnou ochranou.
Na sociálnych sieťach Saviano zároveň privítal rozhodnutie súdu: „Nejde o mňa, ale o všetkých, ktorí poskytujú čestné informácie v oblastiach, kde organizovaný zločin stále diktuje svoje pravidlá.“
Právnik Národnej federácie talianskej tlače (FNSI) - organizácie, ktorá podala občianskoprávnu žalobu, - privítal „rozsudok, ktorý nepredstavuje len odsúdenie, ale je aj dôležitým uznaním hodnoty žurnalistiky ako piliera demokratického štátu a varovaním pre tých, ktorí sa snažia umlčať ju“.
Bidognetti a ďalší šéfovia klanu Casalesi si už odpykávajú dlhodobé až doživotné tresty za vraždy a iné mafiánske zločiny.
Altayli strávil uplynulý mesiac vo väzení, kde čaká na svoj rozsudok. Novinár v jednej časti svojej každodennej relácie na sociálnych sieťach hovoril o prieskume verejnej mienky, podľa ktorého približne 70 percent Turkov nesúhlasí s myšlienkou celoživotného mandátu pre Erdogana, a poukázal na skutočnosť, že viacerí sultáni Osmanskej ríše skončili „zavraždení“ alebo „uškrtení“.
Novinára na sociálnej sieti X sleduje viac ako 2,8 milióna ľudí a na platforme YouTube vyše 1,5 milióna ľudí. Prokuratúra vo štvrtkovej obžalobe tvrdí, že Altayliho komentáre boli „vyhrážkami útokom na (Erdoganov) život“, informovala ľudskoprávna skupina MLSA.
Žurnalista obvinenia popiera a tvrdí, že len uviedol „prvky historického kontextu“ bez úmyslu Erdogana akokoľvek ohroziť. Prokuratúra v obžalobe uvádza, že sa video stalo virálnym a slúžiť malo ako nástroj komunikácie.
Organizácia Reportéri bez hraníc umiestnila Turecko na 159. miesto zo 180 v svetovom rebríčku slobody tlače. Podľa súčasného právneho rámca nemôže Erdogan, ktorému tretí prezidentský mandát skončí v roku 2028, opätovne kandidovať.
Copyright © TASR 20265
Šéf spoločnosti Meta Mark Zuckerberg a ďalší členovia predstavenstva sa vo štvrtok dohodli na urovnaní žaloby akcionárov týkajúcej sa rozhodnutí prijatých po škandále Cambridge Analytica.
Súdny proces, ktorý sa začal v stredu, sa zaoberal obvinením, že vedenie spoločnosti v roku 2019 preplatilo americkej vláde pokutu vo výške päť miliárd dolárov výmenou za to, že Zuckerberg nebude v dohode menovaný ako osobne zodpovedný.
Podrobnosti o urovnaní neboli zverejnené. Meta, materská spoločnosť Facebooku, odmietla komentovať dohodu, rovnako ako právnici oboch strán. V ten istý deň mal na súde vypovedať aj vplyvný investor a člen predstavenstva Marc Andreessen, pričom samotný Zuckerberg mal prísť na súd v pondelok.
Škandál Cambridge Analytica vypukol po zistení, že politická konzultačná firma neoprávnene získala osobné údaje miliónov používateľov Facebooku na cielenú politickú reklamu, najmä počas volieb v USA v roku 2016 a referenda o brexite. Akcionári tvrdili, že vedenie Meta zaplatilo vyššiu pokutu, aby ochránilo Zuckerberga pred osobnou zodpovednosťou.
Očakávalo sa, že proces odhalí detaily o tom, ako vedenie Facebooku škandál riešilo. „Toto urovnanie síce prinesie úľavu zúčastneným stranám, ale je to premárnená príležitosť na verejnú zodpovednosť,“ uviedol Jason Kint, šéf asociácie Digital Content Next. Prípad viedla sudkyňa Kathaleen McCormicková, známa aj z procesu s Elonom Muskom a Teslou.
Copyright © SITA 20265