Tešíme sa...
Tešíme sa...
Dnes večer sa v relácii Pod lampou bude diskutovať na tému Verejnoprávnosť Slovenskej televízie. Zúčastniť sa majú riaditeľ STV Richard Rybníček, predseda Rady STV Miroslav Kollár, člen manažmentu Marcel Para, z oponentov STV nateraz pozvanie potvrdil humorista a iniciátor bojkotu Milan Markovič, predbežne rátajú aj s členom Rady STV, hercom Mariánom Slovákom a Zuzanou Mistríkovou z ministerstva kultúry
Z dnešného webu STV vyberáme :
Diskutovať budeme aj o týchto otázkach:
- Je súčasná STV v kríze?
- Podľa výzvy je STV zodpovedná za úpadok kultúry. Váš názor?
- Ako sa fungovanie STV zmenilo za posledné roky?
- STV sa snaží nevyrábať dlh. Je to správny cieľ?
- Aký je zmysel verejnoprávnej televízie? Prečo existuje BBC alebo ORF?
- V čom si podľa vás STV plní či neplní svoje poslanie?
- Má STV zvyšovať svoju sledovanosť alebo má mať iné ciele?
- M
Pri M sa témy končia, tovie, o čom M bude. Možno aj o tomto ?:
Malo to byť stretnutie o nevkuse. Za jedným stolom sedeli Milan Markovič a Dušan Jarjabek. Ten prvý, prednovembrový člen strany, ale aj autor skvelých hier a relácií, tu dlhé roky po Novembri statočne vzdoroval nekultúrnej moci, a viac ako iní nasadzoval svoje meno. Ten druhý ju celé tie roky podporoval, a viac ako iní z toho ťažil. Toho prvého za to moc označila za nepriateľa štátu, z toho druhého sa stal štátny Slovák. Ani jeden z nich svoje vtedajšie postoje neodvolal, nikto sa nikomu neospravedlnil, a predsa tam sedeli spolu a žialili nad úpadkom kultúry a vkusu. Úpadok kultúry a vkusu. Sedeli tam aj dlhoroční protimečiarovskí zabávači, a s nimi Viliam Hornáček. Tí prví si celé roky robili srandu zo zakladateľov štátu, pretože videli ich hrubosť, a hoci to z ich strany nikdy nebola vysoká kultúra, bol to postoj. Ten druhý tú hrubosť tvoril, a ešte šíril nechuť k našim Maďarom. Ešte aj na tomto stretnutí vyčítal ostatným, že boli za jazykový zákon, ktorý chápal Maďarov ako rovnocenných. Ani tieto dve tváre Slovenska sa od svojej minulosti neodvrátili, a predsa tam sedeli spolu. Oni, umelecký bulvár, a on, duchovný gýč, sa starostili nad plytkosťou našich duší. Plytkosť duší. Ale aj iní tam sedeli spolu. Dušan Čaplovič, ktorý mal blízko k SNS a skončil u Fica, a Zuzana Martináková, ktorá mala blízko k SDKÚ a ešte celkom neskončila. Ten prvý bol vždy proti reformám, tá druhá skôr za. Dnes sa zhodli, že problém nie je v nich, ale celkom inde. Problém. Prišiel aj Ľubo Lintner, dlhoročná tvár Markízy, tej vlajkovej lode nízkeho vkusu, a rečnil o kríze hodnôt a vkusu. Zosobnená kríza hodnôt. Prišiel aj Michal Dočolomanský, ešte nedávno tvár televízie JOJ, a pri rečiach o bulvári sa tváril hlboko. Bulvár. A, samozrejme, dostavil sa aj Michal Kováč. Pozeral sa aj na tých, ktorí dodnes zakrývajú únos jeho syna a spoločne brojili proti zmäteniu mravov. Zmätenie mravov. To stretnutie malo byť o nevkuse. A naozaj bolo. Kultúra je to, ako tu spolu žijeme, čomu veríme, čo si vážime, čo považujeme za tabu a čo nikdy neprekročíme. A najmä, čo si o sebe pamätáme, a ako s touto pamäťou naložíme. Je skvelé premýšľať o stave našej kultúrnosti, základnou podmienkou takého premýšľania je však pravdivosť. Práve tá však výzve na bojkot STV zúfalo chýba. Boli tu časy, keď sa kultúre rozbíjali ústa. Robili to komunisti. Boli tu aj časy, keď sa dobrá kultúra označovala za protislovenskú a kamsi sa vyháňala. Robili to zakladatelia tohto štátu. Dnes sú už iné časy – prichádza k veľkej zhode. Pamäť bola vyhostená, aby pokus o kultúru mohol po šestnástich rokoch konečne nahradiť spoločný oportunizmus.
Š.Hríb, tyzden.com
Pán Hríb nezvládol úlohu objektívneho moderátora štvrtkovej relácie pod lampou. Súhlasíte so mnou ?
Súhlasím. Spôsob, akým moderuje túto reláciu, je neprípustný. Mne neprekážajú otázky na telo, ale moderátor nesmie zaujímať stanoviská, čo pán Hríb bežne robí.
Boli ste v relacii u Stefana Hriba. nezdal sa vam nejako prilis zalezeny niekde u vedenia televizie?
Prekvapil ma... Štefan Hríb ma skutočne veľmi nemilo prekvapil. Spôsob, akým viedol reláciu, mi pripadal inkvizičný.
Hovoril s vami niekto z vedenia televizie osobne pri vyhadzovani z Bumerangu alebo ste dostali enem listecek?
Hovoril som osobne s riaditeľom Rybníčkom. Bez akýchkoľvek zábran mi oznámil, že on osobne dal pokyn, aby ma z relácie vyhodili. Napriek všetkému si veľmi cením otvorenosť, s ktorou mi to oznámil. Povedal, že nemá problém to povedať aj novinárom. Časom, pravdepodobne na radu právnikov, začal celú vec zahmlievať tvrdením, že už dávno ma chceli vymeniť. Nie je to pravda. Každý, kto si prečíta vyhlásenie Karla Šípa v Domine, sa o tom môže presvedčiť.
Neporušili ste, čiste náhodou, pracovnú zmluvu s STV? Čo by ste spravil so svojim zamestnancom vo Vašom rádiu, keby Vás verejne kritizoval? Nevyžadujete od nich, že budú "loajálny"? Nie sú Vaše predstavy o súčasných vzťahoch zamestnanec - zamestnávateľ na Slovensku trochu naivné?
Nemám a nemal som pracovnú zmluvu s STV. Mnohí moji zamestnanci ma kritizovali a kritizujú. Pokiaľ si plnia svoje pracovné povinnosti, je to ich právo zaručené ústavou. Ja ich môžem vyhodiť z práce len vtedy, keď závažne porušia pracovný poriadok (alkohol a pod.). Nie som naivný a celá táto kauza je o tom, aby si ľudia uvedomili svoje práva, uplatňovali ich a prestali sa báť. Zastrašovanie, ktoré na verejnosti predvádza pán Zahradník a pán Rybníček, patrí do arzenálu totalitného zriadenia..
Pravda, On line s A. Hrycom