Čo je za správou ?
Od 18. do 30. októbra bude Bratislava po piaty raz dejiskom výberového festivalu kreativity domácich a zahraničných tvorcov v rôznych sférach dizajnu. Hlavným poslaním festivalu DESIGN DAYS 2005, ktorý sa koná pod záštitou Andreja Ďurkovského, primátora Hlavného mesta SR Bratislavy, je inšpirovať k inováciám a modernému životnému štýlu, predstavovať a zbližovať ľudí, ktorí na Slovensku tvoria, vyrábajú, predávajú alebo vyhľadávajú hodnotné dizajnové produkty.
Hlavným organizátorom festivalu DESIGN DAYS je mimovládne združenie DESIGN SLOVAKIA, spoluorganizátormi festivalu sú Hlavné mesto SR Bratislava a agentúra DESIGN IN. Festival predstavuje novinky, tvorcov a výrobcov špičkového dizajnu zo všetkých oblastí, na festivale sa predstavia tak domáci ako aj zahraniční účastníci – hostia z Českej republiky, Rakúska a Talianska.
Program festivalu DESIGN DAYS 2005 pozostáva z rôznych podujatí ako výstavy, prezentácie a prednášky, ktoré sa konajú v galériách, na výstavisku Incheba Expo Bratislava (expozícia DESIGN SALON 2005), a taktiež na miestach, kde sa možno s dizajnom stretnúť po celý rok – v interiérových štúdiách a predajniach s dobrým dizajnom nábytku, svietidiel či doplnkov. Podujatia festivalu sú určené rovnako laickej, ako aj odbornej verejnosti – v programe festivalu sú prezentácie noviniek bytového a kancelárskeho zariadenia, výstavy grafického dizajnu, určené najmä študentom dizajnu a marketingovým pracovníkom firiem, výstava mestského mobiliára a módy, autorské výstavy dizajnérov a výtvarníkov.
V rámci tlačovej konferencie k festivalu DESIGN DAYS 2005 sa uskutočnilo premiérové uvedenie dizajnového televízora Loewe Individual prémiovej nemeckej značky na slovenský trh.
Ústredným podujatím festivalu DESIGN DAYS, zameraným na interiérový dizajn je výberová prehliadka slovenského a zahraničného interiérového dizajnu DESIGN SALON 2005 ako sprievodné podujatie veľtrhu nábytku a bytovej kultúry Moddom. Prebieha od 19. do 23. 10. 2005 na výstavisku Incheba Expo Bratislava, návštevníkom prinesie inšpirácie a novinky z oblasti čalúneného nábytku – prezentácia výrobkov tandemu Peter Bohuša a slovenský výrobca DOMARK, osvetľovacej techniky – dizajnové svietidlá popredných talianskych značiek, z ktorých mnohé boli po prvý raz uvedené na jar t. r. na veľtrhu Euroluce v Miláne, a námety na moderné zariadenie jedální pripravené v spolupráci so slovenskými výrobcami nábytku. S novinkami na zariadenie bytov i pracovných priestorov sa záujemcovia stretnú aj na prezentáciách v popredných bratislavských interiérových štúdiách, ktoré sa zúčastňujú festivalu DESIGN DAYS 2005 vlastnými akciami, určenými architektom i koncovým zákazníkom.
Udalosťou roka v oblasti grafického dizajnu je prvá retrospektívna výstava popredného pražského grafického štúdia Design Studio Šejdl a spolupracovníkov s názvom GRAFIX, vytvorená na festival DESIGN DAYS 2005. Výstava v impozantnom priestore TECHO na Továrenskej ulici v Bratislave predstavuje práce štúdia Šejdl v oblasti firemnej grafiky ako sú logá, vizuálne štýly, piktogramy, a bude sprevádzaná prednáškou pre odbornú dizajnérsku verejnosť. Grafický dizajn uvidia návštevníci aj v Galérii Veža – výstava CI : SK : 05, predstavujúca súčasnú tvorbu slovenských grafických štúdií, v Rakúskom kultúrnom fóre – výstava Peter Felder Grafikdesign, predstavujúca vybrané práce uznávaného rakúskeho grafického dizajnéra. Mimo Bratislavy sa koná výstava plagátov 10. medzinárodného trienále Ekoplagát ´05 – v Považskej galérii umenia v Žiline. Ďalšiu mimobratislavskú výstavu v rámci festivalu DESIGN DAYS 2005 nájdu návštevníci na Trenčianskom hrade – pod názvom City Design predstavuje mestský mobiliár skcité a jesennú módnu kolekciu pre ženy od mladej autorky Larisy Gombárovej.
Festival DESIGN DAYS má výberový charakter, jeho cieľom je propagovať špičkový dizajn, ktorý prináša ekonomické efekty – vďaka dobrému dizajnu výrobkov a kvalitnej vizuálnej prezentácii sa firmy lepšie presadzujú na trhu, a predstavovať dizajnové novinky, inšpirujúce k modernému a progresívnemu životnému štýlu. Festivalu sa zúčastňujú významní slovenskí výrobcovia a predajcovia dizajnového nábytku (Domark Žilina, Javorina Spišská Belá, Chreno + Krupec Martin, Flader Bratislava), popredné bratislavské interiérové štúdiá a predajcovia zahraničného dizajnového zariadenia (Casca, Domaz, Ekoma design, Hiteco, RAIN, Techo a ďalší), poprední slovenskí dizajnéri ako Peter Bohuš, Patrik Illo, Etela Mitrová Lučová, Bendis & Kierulf, ako aj grafickí dizajnéri – Vladislav Rostoka, Martin Žilinský, Rasťo Uličný, štúdiá Kids for sale, Mr. Design, IQ design studio a ďalší.
“Program festivalu sme pripravili v spolupráci s partnermi, ktorý sa spolu s nami zasadzujú za rovnaké ciele – uvádzať dobrý dizajn do života, kultivovať predmetné prostredie, naučiť najmä firmy na Slovensku vnímať dizajn ako dôležitý ekonomický nástroj, umožniť študentom dizajnu a architektúry spoznať novinky a vynikajúcich tvorcov, zviditeľniť lídrov v oblasti dizajnu na Slovensku” hovorí o poslaní festivalu DESIGN DAYS 2005 Ľubica Fábri, riaditeľka festivalu. “Taktiež chceme naším podujatím prispieť k zviditeľneniu a zatraktívneniu Bratislavy pre zahraničných návštevníkov ako modernej a rozvíjajúcej sa metropoly Slovenska.”
Počas festivalu DD´05 zriadili organizátori 3 informačné centrá – v K.Gallery na Ventúrskej ulici (do 11. 11.), na výstavisku Incheba v expozícii DESIGN SALON 2005 (od 19. do 23. 10.) a vo foyeri Apollo Business Centra (do 30. 10.), kde návštevníci nájdu aj inštaláciu DD´05 SELECTION s vybranými dizajnérskymi prácami. V informačných centrách získajú záujemcovia informácie o podujatiach festivalu, programové letáky, katalóg festivalu i ďalšie publikácie o dizajne.
Festival DESIGN DAYS 2005 podporujú 5 hlavní mediálni partneri – TV Markíza, Rádio Expres, Denník Pravda, mesačník o reklame Stratégie a tlačová agentúra SITA.
Mediálnym partnerom expozície DESIGN SALON 2005 je časopis Môj dom.
Mediálnymi partnermi festivalu na internete sú: architecture.sk, archinet.sk, czechdesign.cz, kultura.sk, markiza.sk, pravda.sk, zoznam.sk.
A ďalej, milí moji :
Slovenské centrum dizajnu funguje od roku 1991. Má špecializovanú knižnicu, vydáva časopis Designum, usporadúva Národnú cenu za dizajn, je členom zahraničných dizajnérskych združení a organizácií (BEDA, ICOGRADA). Prešlo viacerými obdobiami, keď ho verejnosť kritizovala, krízu prekonávalo najmä v rokoch 1999 až 2003, keď prestalo vydávať časopis a vzniklo podozrenie, že v ňom došlo k sprenevere peňazí.
Slovenské centrum dizajnu (SCD) ako štátna inštitúcia pre rozvoj a podporu dizajnu vznikla v roku 1991. Spolu so svojím časopisom DESIGNUM sa spolupodieľal na formovaní odborného a stavovského povedomia dizajnérskej obce. V čase prudkých zmien, nástupu reklamy a vzniku množstva nových firiem to bola nesmierne dôležitá vec. Nadviazali sa kontakty s odborným zahraničím, centrum začalo participovať na akciách, ako je Trienále plagátu v Trnave a Bienále knižného umenia v Martine a organizovalo Národnú cenu za dizajn. Po odchode prvej riaditeľky Zdeny Burianovej prešlo SCD obdobím bezvládia a krátky čas riadila jeho činnosť politická nominantka. Toto obdobie ukončil konkurz, do ktorého nikto zhora nezasahoval a komisia odborníkov vybrala Ing. arch. Ľubicu Fábri, osobnosť v dizajnérskej obci pomerne málo známu. Sami členovia komisie však čoskoro spoznali, že sa stala fatálna chyba.
Po nástupe novej riaditeľky to začalo ísť s centrom z kopca. Začalo sa to personálnou politikou – v roku 2000 vypudila redaktorky časopisu DESIGNUM a šéfredaktorstva sa ujala sama riaditeľka. Na dvanástich pozíciách v SCD sa vystriedalo počas jej riaditeľovania približne 50 ľudí. Rozvrat medziľudských vzťahov v SCD je mimoriadny aj na slovenské pomery. Aj edičná činnosť sa dostala do hlbokej krízy. Bola jednou z podstatných činností SCD, ktorej výsledkom bolo aktivizovanie odborníkov píšucich o dizajne. Riaditeľka SCD presunula túto odbornú činnosť na súkromnú firmu Best of Slovakia, s. r. o., a urobila z nej vec obchodných vzťahov. Lakmusovým papierikom v tomto prípade je vydávanie časopisu DESIGNUM. Prestal totiž vychádzať periodicky. V júli 2003 vyšlo tretie číslo za rok 2002. Narušila sa dôvera predplatiteľov. Logo časopisu si dokonca dala zaregistrovať súkromná firma Best of Slovakia (mimochodom, táto eseročka mala totožnú adresu s bydliskom pani Fábri). Riaditeľka SCD o krádeži loga vie už od októbra 2002, napriek tomu s firmou Best of Slovakia neprerušila obchodný styk a nepodnikla nijaké právne kroky, hoci si SCD zo štátnych prostriedkov platí právnika.
O hospodárení riaditeľky najlepšie vypovedá správa kontrolórov ministerstva kultúry. Riaditeľka znefunkčnila edičné oddelenie, objednáva množstvo odborných činností, ktoré sú priamo poslaním SCD, u firmy Best of Slovakia, dokonca si u nej objednala aj vytvorenie koncepcie časopisu, zabezpečenie styku so zahraničím, styku s verejnosťou i plánovanie aktivít SCD – všetko z prostriedkov štátu!
Je tu veľmi vážne a dôvodné podozrenie, že ide o tunelovanie SCD, a to v rozsahu, ktorý je vzhľadom na veľkosť (či skôr malosť) tejto inštitúcie neuveriteľná. Slovom, kedysi nádejná inštitúcia živorí. Už len tá atmosféra klebiet, šuškania, kontroly dverí, ktorá v SCD vládne, evidentný strach všetkých zamestnancov, to je niečo, čo som od čias hlbokého komunizmu nezažil. Keď som počúval tieto sťažnosti, radil som zamestnancom: Tak sa sťažujte, tak sa postavte. Strach, strach, strach. Preto sme viacerí kolegovia začali konať. Od februára 2003 sa intenzívne zaujímame o problémy SCD. Po vyžiadanom stretnutí s generálnym riaditeľom sekcie umenia Ing. A. Zmečekom a Mgr. B. Rezníkom sme napísali ministrovi kultúry ešte v marci list, v ktorom sme žiadali riešiť situáciu v SCD a odvolať pani riaditeľku Fábri. Boli sme pozvaní na schôdzu na ministerstvo kultúry. Rokovanie sa uskutočnilo i s účasťou pána ministra, nepoznáme však závery tejto schôdze. Odvtedy sme sa niekoľkokrát stretli s generálnym riaditeľom Zmečekom, tiež bezvýsledne. Základné informácie o zneužívaní funkcie riaditeľky SCD sme pritom dostali priamo od pánov Rezníka a Zmečeka. Všetky informácie sú dostupné v správach odboru rezortnej kontroly MK SR.
Páni Zmeček a Rezník nás vyzvali, aby sme vyvíjali nátlak na pani Fábri, aby odstúpila. Generálny riaditeľ Zmeček sa odvolával na "dieru v zákone“, ktorá mu neumožňuje konať. Ak však nemožno pani riaditeľku Fábri odvolať z tejto funkcie zákonným spôsobom, potom je so zákonnosťou u nás niečo v hlbokom neporiadku.
Úmyselne som nepoužil konkrétne čiastky, ktoré sa fakturovali za nevykonané služby. To nech vyšetrí Najvyšší kontrolný úrad, ktorý v SCD už nastúpil. Dúfam, že sa celá vec poctivo vyšetrí a pravda vyjde najavo. Ako profesor grafického dizajnu a bývalý člen Rady SCD môžem zodpovedne vyhlásiť, že pani Fábri ako riaditeľka kultúrnej inštitúcie na celej čiare zlyhala. Pani Fábri síce minulý týždeň sama abdikovala a beží jej dvojmesačná výpovedná lehota. Slovenské centrum dizajnu je však ochromené a ešte pár týždňov bude. Pritom je spoluorganizátorom veľkej medzinárodnej akcie Trienále plagátu Trnava, azda najväčšej medzinárodnej výstavy na Slovensku za posledné desaťročie, ktorá bude už v septembri. Vystavovať tam bude takmer 500 grafických dizajnérov zo štyridsiatich krajín sveta. A ochromené SCD pri tejto práci naozaj chýba. Bodaj by závan zákonnosti a práva zavial už aj do zdanlivo bezvýznamného Slovenského centra dizajnu v Bratislave na Jakubovom námestí.
Ľubomír Longauer
február 2004
P.S. Kde sú štátne peniaze, ktoré sa doteraz nevyúčtovali ?
Sanchez