Likviduje štát TASR na objednávku?
Ministerstvo kultúry SR (MK SR) obmedzilo hospodársku súťaž v poskytovaní agentúrneho spravodajstva, tvrdí to Protimonopolný úrad SR (PMÚ). Problémom podľa rozhodnutia PMÚ z 28. októbra je, že v rozpočte pre Tlačovú agentúru Slovenskej republiky - Slovakia (TASR) na rok 2005 nestanovilo MK SR spôsob použitia finančných prostriedkov zo štátneho rozpočtu vopred, objektívnym a transparentným spôsobom. Tým umožnilo, aby TASR z týchto prostriedkov financovala aj svoje aktivity, ktoré sú poskytované v konkurenčnom prostredí. Takto sa podľa PMÚ môže na trhu udržať menej efektívny podnikateľ a "brániť efektívnejšiemu konkurentovi v rozvoji."
Podľa PMÚ existuje v agentúrnom spravodajstve na Slovensku súťažné prostredie a spravodajský servis poskytovaný TASR je zastupiteľný spravodajským servisom SITA. Vyplýva to z informácií, ktoré si PMÚ vyžiadal od odberateľov spravodajstva. Ministerstvo kultúry malo podľa PMÚ zabezpečiť, aby sa z verejných financií nepodporovali služby TASR, ktoré môžu fungovať na trhovom princípe. TASR by podľa Protimonopolného úradu mala dostávať len takú sumu zo štátneho rozpočtu, ktorá je nevyhnutná na zabezpečenie verejnej služby. Ak inštitúcia podporovaná z verejných zdrojov, akou TASR je, vykonáva aj iné aktivity, musí viesť oddelené účtovníctvo a zabezpečiť tak možnosť jeho kontroly.
Ani ústredný orgán štátnej správy nemôže konať takým spôsobom, aby napĺňaním jedného zákona porušoval iný, uvádza sa v rozhodnutí PMÚ. Podľa PMÚ majú finančné príspevky z verejných zdrojov pre vybraných podnikateľov potenciál na skresľovanie súťaže. Skutočný dopad konania ministerstva sa prejavuje v poškodzovaní už existujúceho konkurenta TASR - podnikateľa SITA.
Za porušenie pravidiel hospodárskej súťaže uložil Protimonopolný úrad SR Ministerstvu kultúry SR pokutu 200 tisíc korún, čo je dolná hranica sumy, akou PMÚ môže pokutovať obmedzenie hospodárskej súťaže. Rozhodnutie ešte nie je právoplatné.
Dotácia TASR zo štátneho rozpočtu v roku 2005 má dosiahnuť sumu 43 920 000 korún.
PMÚ
Ministerstvo kultúry SR podá opravný prostriedok voči rozhodnutiu Protimonopolného úradu SR (PMÚ) o ochrane hospodárskej súťaže, na základe ktorého dostalo pokutu 200 tisíc korún. Agentúru SITA o tom informovala generálna riaditeľka sekcie médií a audiovízie Ministerstva kultúry SR Zuzana Mistríková. Mistríková upozorňuje, že v rozhodnutí je uvedené, že ministerstvo porušilo zákon spôsobom poskytnutia prostriedkov TASR, nie poskytnutím samotným. "Ministerstvo kultúry trvá na svojom pôvodnom stanovisku, že spôsob poskytnutia prostriedkov bol plne v súlade so zákonom o rozpočtových pravidlách ako aj s ostatnými právnymi predpismi Slovenskej republiky," konštatovala Mistríková.
PMÚ vo svojom rozhodnutí z 28. októbra konštatoval, že MK SR nestanovilo na rok 2005 pre TASR spôsob použitia finančných prostriedkov zo štátneho rozpočtu vopred objektívnym a transparentným spôsobom. Tým umožnilo, aby TASR z týchto prostriedkov financovala aj svoje aktivity, ktoré sú poskytované v konkurenčnom prostredí. Ministerstvo tak podľa PMÚ obmedzilo hospodársku súťaž v poskytovaní agentúrneho spravodajstva v SR. Vo svojom rozhodnutí vyvrátil argumenty ministerstva kultúry, ktoré PMÚ poslalo počas správneho konania v septembri a v októbri.Rozhodnutie PMÚ je prvý krok k náprave deformácii agentúrneho trhu zo strany štátu
MK SR
SITA Slovenská tlačová agentúra, a.s., dnes dostala rozhodnutie Protimonopolného úradu SR o nezákonnosti dotovania Tlačovej agentúry SR zo strany štátu reprezentovaného Ministerstvom kultúry SR. SITA toto rozhodnutie víta a hodnotí ho ako prvý krok štátu po ôsmich rokoch deformácií agentúrneho trhu štátnymi dotáciami smerom k jeho štandardizácii. SITA dúfa, že okrem nutnosti vytvorenia férových trhových podmienok sa budú kompetentní konečne zamýšľať aj nad možnosťami zefektívnenia činnosti TASR a hľadať cesty k úspore nielen protiprávne, ale aj zbytočne vynakladaných rozpočtových prostriedkov.
"PMÚ jednoznačne konštatuje, že štát nemôže dotovať žiadnu službu, ktorá je dostupná v trhovom prostredí. SITA pritom nemá vedomosť o žiadnom produkte TASR, ktorý by nebol v obdobnej podobe dostupný aj z jej zdrojov. Z toho nám vyplýva jediné - buď štát okamžite ukončí dotovanie TASR alebo zásadným spôsobom zmení obsah jej činnosti. Fakt, že SITA reálne vyprodukovala v prvom polroku viac textových správ ako TASR s menej ako polovičnými nákladmi nás jednoznačne presviedča, že priestor na úsporu nákladov štátu na dotácie v TASR je - jemne povedané - nevyužitý. Nehovoriac o tom, že PMÚ viackrát jasne konštatuje, že takéto dotácie bránia rozvoju agentúrnych služieb na Slovensku a tak v konečnom dôsledku poškodzujú spotrebiteľa," uviedol generálny riaditeľ SITA Pavol Múdry.
"Všetky doterajšie argumenty ministerstva boli veľmi dôkladne vyvrátené Protimonopolným úradom. Ministerstvo kultúry má teraz otvorený veľký priestor na tvorbu podmienok na rozvoj trhu agentúrneho spravodajstva a preto dúfame, že svoju energiu vynaloží na hľadanie riešenia v prospech všetkých, a nie na ďalšie nezmyselné obštrukcie, ktorými by bol poškodený tak spotrebiteľ ako aj štátny rozpočet," dodal P. Múdry.
SITA zároveň pripomína, že štát použil od roku 1998 takmer pol miliardy korún na priame dotácie, ktorými udržiava TASR v prevádzke. Do tejto sumy nie sú zarátané majetkové vklady z obdobia vzniku TASR v roku 1993 v podobe budov, techniky a pod. Približne jedna desatina tejto sumy stačila akcionárom agentúry SITA na to, aby vybudovali agentúru, ktorá sa stala skutočnou továrňou na informácie, pretože robí nielen všetko to, čo robí TASR, ale aj desiatky špecializovaných produktov pre biznis sektor od monitoringu tlače cez krátke prehľady v angličtine a nemčine až po detailné sektorové analýzy.
Nosné idey z rozhodnutia PMÚ č. 2005/39/2/1/111
(parafrázy)
Výrok:
Ministerstvo kultúry SR obmedzilo hospodársku súťaž a porušilo zákon o ochrane hospodárskej súťaže tým, že nestanovilo pre TASR spôsob použitia prostriedkov zo štátneho rozpočtu vopred, objektívnym a transparentným spôsobom a tak umožnilo, aby TASR financovala z týchto prostriedkov aj aktivity, ktoré sú poskytované v konkurenčnom prostredí.
Odôvodnenie:
PMÚ konštatuje, že v oblasti agentúrneho spravodajstva v SR existuje súťažné prostredie, keďže úrad na základe informácií, ktoré si vyžiadal od odberateľov spravodajstva, dospel k záveru, že spravodajský servis poskytovaný podnikateľom TASR je zastupiteľný spravodajským servisom podnikateľa SITA.
Úrad dospel k záveru, že TASR ako podnikateľ nemôže byť vyňatá spod pôsobenia zákona o hospodárskej súťaži ako celok. Takúto výnimku môžu mať iba služby poskytované vo verejnom záujme, ktoré by za predpokladu, že by na ne boli aplikované súťažné pravidlá, nemohli byť realizované, teda by ich nebolo možné fakticky ani právne plniť. PMÚ sa takisto nestotožnil s argumentáciou ministerstva kultúry, že poskytovanie prostriedkov príspevkovej organizácii TASR v súlade so zákonom, bude nevyhnutne znamenať obmedzenie plnenia zákonom stanovených úloh TASR len na niektoré činnosti. PMÚ o.i. argumentuje aj tým, že ak je SITA schopná napriek finančným príspevkom pre TASR udržať sa na trhu a preberať zákazníkov na úkor TASR, je to dôkaz, že nie je potrebné takéto aktivity financovať z verejných zdrojov.
Ani ústredný orgán štátnej správy, nemôže konať takým spôsobom, aby napĺňaním jedného zákona porušoval iný, uvádza sa v rozhodnutí PMÚ.
Podľa PMÚ majú finančné príspevky z verejných zdrojov pre vybraných podnikateľov potenciál na skresľovanie súťaže. Skutočný dopad konania ministerstva sa prejavuje v poškodzovaní už existujúceho konkurenta TASR - podnikateľa SITA. Príspevky umožňujú, aby sa menej efektívny podnikateľ udržiaval na trhu a bránil efektívnejšiemu konkurentovi v rozvoji tým že ho vystavuje obavám o návratnosť
PMÚ konštatuje, že zásahy štátu do hospodárskej súťaže majú byť výnimkou, pričom by z verejných zdrojov nemali byť podporované služby, ktoré môžu fungovať na trhovom princípe, uskutočnenie služieb na základe zásahu štátu musí mať jasne, objektívne a transparentne stanovené parametre, finančná kompenzácia z verejných zdrojov nesmie byť vyššia ako je nevyhnutné na zabezpečenie verejnej služby a inštitúcia podporovaná z verejných zdrojov musí viesť oddelené účtovníctvo.
PMÚ dospel k záveru, že spôsob prideľovania príspevku zo štátneho rozpočtu zo strany ministerstva kultúry mal za následok poskytovanie neadekvátnej konkurenčnej výhody pre TASR, čím sa deformoval trh.
PMÚ udelil v tejto súvislosti ministerstvu kultúry pokutu 200 tisíc Sk. Rozhodnutie úradu ešte nenadobudlo právoplatnosť.
O agentúre SITA:
SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. je najväčší súkromný poskytovateľ informácií v Slovenskej republike. Medzi informačné služby agentúry patrí spravodajský servis, v rámci ktorého vydáva približne 500 textových, 650 obrazových a 25 zvukových správ denne. SITA poskytuje aj špecializované informačné služby pre podniky, v ktorých sumarizuje všetky dostupné informácie z jednotlivých oblastí záujmu manažérov a podáva ich vo forme, vďaka ktorej získajú maximum informácií za minimum času. Patrí sem všeobecný denný bulletin Slovak A.M., jeho týždenné špecializované prílohy (EUROnavigator, TENDERinfo, LEGALnews, ITfriendly a WEEKend) a špecializované sektorové prehľady z produktovej rady SPECIAL (banky, poistenie a investovanie, telekomunikácie, energetika, automobilový priemysel).
SITA prevádzkuje aj portál www.webnoviny.sk, ktorý poskytuje bezplatné spravodajstvo verejnosti aj iným portálom.
Slovenská monitorovacia agentúra, a.s., dcérska spoločnosť agentúry SITA, sa zaoberá monitoringom médií a denne poskytuje ďalších približne 2000 článkov zo všetkých typov slovenských médií.
Kombináciou týchto produktov možno dosiahnuť výnimočný efekt komplexného pokrytia informačných potrieb spoločnosti s možnosťou absolútnej individualizácie dodávaných informácií.
Dotácie štátu TASR počas existencie agentúry SITA
1998 78,8 mil. Sk
1999 79,8 mil. Sk
2000 72,107 mil. Sk
2001 47,272 mil. Sk
2002 81,522 mil. Sk
2003 50,601 mil. Sk
2004 40 mil. Sk
2005 44 mil. Sk
SPOLU 494,102 mil. Sk
SITA
TASR nereaguje.
Tuší, že štát ju hádže cez palubu.
Budova TASR je tiež pekný pozemok.
A pred voľabami je skvelá príležitosť ako TASR definitívne zlikvidovať.