Parlament, utekajte !
V elektronických médiách by sa nemali objaviť upútavky so scénami násilia a pohlavného styku. Podľa predkladateľov sa totiž ponuky programov vysielajú od 6:00 do 22:00, často práve v poobedňajšom vysielaní, keď program elektronických médií sledujú deti a mladiství. Sledovanie výjavov s prvkami násilia, brutality a sexu v detskom veku významne zvyšujú ich sklon k agresivite a citovej otupenosti v dospelom veku, tvrdia poslanci. Návrh predložili poslanci za ĽS-HZDS Katarína Tóthová a Milan Urbáni.
Zakázané by ďalej malo byť nenáležitou formou zobrazovať maloletých, ktorí sú vystavovaní fyzickému alebo psychickému utrpeniu. Tento návrh predložili v novele poslankyne Ľudmila Mušková a Dana Podracká (ĽS-HZDS). Okrem toho chcú, aby Rada pre vysielanie a retransmisiu v rámci jednotného systému označovania programov, ktorý informuje o vekovej vhodnosti programov, upravila aj časové obmedzenia vysielania programov nevhodných a neprístupných pre maloletých. Oba návrhy poslanci posunuli do druhého čítania.
Všetky tri poslanecké návrhy novely zákona o koncesionárskych poplatkoch sa dostali do ďalšieho legislatívneho procesu
Poslanec Tomáš Galbavý (SDKÚ) chce svojím návrhom "generálny pardon na penále z omeškania platby za koncesionárske poplatky za SRo a STV". Zákon má podľa neho byť iba dočasným opatrením, kým sa neprijme nový komplexný zákon o koncesiách. Verí, že by zabránil exekúciám majetku neplatičov, ktoré podľa neho reálne hrozia. Súčasné poplatky z omeškania -
5 000 korún pre fyzické osoby a 15-tisíc korún pre právnické osoby za každý začatý mesiac sú totiž podľa neho neprimerane vysoké. Návrh počíta s tým, že domácnosti a firmy, ktoré zaplatia dlžné koncesie do 60 dní po nadobudnutí účinnosti zákona budú oslobodené od sankcií.
Návrh však nehovorí len o odpustení penále, mení celý spôsob sankcionovania neplatičov koncesií. Namiesto fixného poplatku z omeškania ako sankciu zavádza úrok z omeškania. Jeho výška by sa podľa Galbavého mala stanoviť v súlade s Občianskym zákonníkom ako dvojnásobok základnej úrokovej sadzby NBS. Takto stanovená sankcia prípadných dlžníkov nepripraví o majetok a je tiež dostatočná na to, aby zabezpečila riadne platenie poplatkov za používanie televíznych a rozhlasových prijímačov, tvrdí Galbavý. Zároveň chce, aby verejnoprávny rozhlas a televízia museli zo zákona upozorniť neplatičov na dlh už po polroku od jeho vzniku.
Poslanci za stranu Smer-SD Dušan Jarjabek, Renáta Zmajkovičová a Dušan Čaplovič navrhujú stanoviť maximálnu výšku poplatku z omeškania. V prípade fyzických osôb by išlo o trojnásobok a v prípade právnických osôb o dvadsaťnásobok priemernej mesačnej mzdy. Návrh ďalej stanovuje, že je povinnosťou príjemcu najskôr platiteľa na omeškanie upozorniť a až následne siahnuť po sankciách účtovaním poplatku z omeškania. SRo a STV podľa návrhu nebudú môcť pohľadávky voči koncesionárom predať, poskytnúť ako bankovú alebo inú garanciu, ako aj inak ich prevádzať na tretie subjekty. Novela by mala byť účinná od 1. marca 2006.
Poslanec za Slobodné fórum Branislav Opaterný navrhuje, aby SRo a verejnoprávna televízia mali možnosť v prípade, že koncesionár mešká s platbou viac ako dva mesiace požiadať ho o zaplatenie sankčného úroku z dlžnej sumy. Sankčný úrok vo svojom návrhu stanovuje vo výške štvornásobku základnej úrokovej sadzby Národnej banky Slovenska (NBS) platnej v prvý deň vzniku omeškania s platbou, a vyrubí sa za každý deň omeškania až do dňa platby vrátane. Ak platiteľ nezaplatí príslušný sankčný úrok ani do jedného mesiaca po doručení výzvy na jeho zaplatenie, STV a SRo si môžu uplatniť svoj nárok na súde.