STV problems
Sieť environmentálnych mimovládnych organizácií - Ekofórum upozorňuje na prejavy politických tlakov v Slovenskej televízii a na možné porušenie zákona zo strany verejnoprávnej televízie.
Ekofórum to tvrdí v súvislosti s dokumentom a diskusnou reláciou Zničí lykožrút slovenské lesy?, ktorú STV odvysielala na Dvojke 31. augusta o 20:00. Podľa ochranárov dostali v diskusii priestor iba zástancovia ťažby v chránených územiach. Takéto "pseudodiskusie sú výsmechom celej vedeckej obci i zdravému úsudku verejnosti", tvrdí Ekofórum. Takúto reláciu považuje za súčasť propagandistickej kampane, slúžiacej na ospravedlnenie opätovného začatia ťažby v prírodných rezerváciách a radikálne zníženie rozlohy chránených území európskej siete NATURA 2000. Domnieva sa, že pri tomto vysielaní STV porušila zákon o vysielaní a retransmisii tým, že do relácie nepozvala hostí s inými názormi. Nezabezpečila tak všestrannosť názorov a názorovú pluralitu, objektívnosť a nestrannosť. Z týchto dôvodov sa ochranári obrátili na Radu pre vysielanie a retransmisiu (RVR). Podľa Ekofóra porušila STV zákon aj účasťou hovorcu ministerstva životného prostredia Petra Višvádera na príprave relácie. Višváder podľa ochranárov, "v relácii nevystupoval ani neprezentoval žiadny názor, bol len v pozadí výroby relácie". Na základe toho sa domnievajú, že "došlo k hrubému politickému zásahu do vysielania nezávislej inštitúcie, STV". Ekofórum upozornilo STV počas vysielania relácie na jej nevyváženosť a požiadalo o jej zastavenie, čo televízia neurobila. Licenčná rada dostala podnet Ekofóra dnes a najneskôr do troch mesiacov ho musí v správnom konaní preskúmať. Ak následne uzná, že v tomto prípade je minimálne podozrenie z porušenia zákona o vysielaní a retransmisii, začne sa ním RVR zaoberať a má maximálne šesť mesiacov na rozhodnutie.
Reláciu a dokument STV zaradila vraj na podnet výrobného riaditeľa STV Dobiša, ktorý bol údajne na výrobe dokumentu osobne zaangažovaný cez svoju agentúru, ktorá sa z peňazí Ministerstva životného prostredia SR a štrukturálnych fondov Európskej únie Operačný program Základná infraštruktúra podieľala asi aj na výrobe environmentálneho magazínu Zelená šanca , kde pracovali takí významní režiséri ako Štefan Nižňanský a Eva Dušičková.