14. 12. 2007

SLOVAK RADIO NEWS

SLOVAK RADIO NEWS
Kroky vedenia Slovenského rozhlasu (SRo) voči Symfonickému orchestru Slovenského rozhlasu (SOSR) považuje podpredseda vlády Dušan Čaplovič za likvidačné a protestuje proti nim. Ako sa ďalej uvádza vo vyhlásení vicepremiéra pre vedomostnú spoločnosť, európske záležitosti, ľudské práva a menšiny, "je zarážajúce, že pod takéto novodobé barbarstvo sa podpisujú ľudia, ktorí by mali predovšetkým slúžiť slovenskej kultúre a umeniu. Žiaľ, posledné kroky a rozhodnutia svedčia, že vedenie SRo zámerne, krok za krokom, likviduje symfonický orchester a takýmto doslovne brutálnym spôsobom dokazuje, že už dávno nemá opodstatnenie byť na čele tejto inštitúcie." K likvidačným krokom vedenia SRo voči SOSR patria podľa Čaploviča snahy generálnej riaditeľky SRo Miloslavy Zemkovej, "nekoncepčne a zámerne" znižovať stavy umelcov orchestra a tiež "jej ultimatívny nátlak na jeho členov podpísať polovičný úväzok, lebo inak bude ich miesto zrušené." Podpredseda vlády chce podniknúť všetky kroky, "aby arogancia moci a nekultúrnosti nezvíťazila nad kultúrnosťou v Slovenskom rozhlase." Existencia SOSR a kvalitné podmienky pre jeho činnosť sú meradlom kultúrnosti vedenia rozhlasu a niektorých členov Rozhlasovej rady, dodáva sa vo vyhlásení, ktoré poskytla hovorkyňa Dušana Čaploviča Erika Adamová.
Vyhlásenie podpredsedu vlády Dušana Čaploviča o snahách vedenia Slovenského rozhlasu (SRo) o likvidácii Symfonického orchestra SRo sa "opiera o jednostranné informácie." V reakcii na dnešné vyhlásenie vicepremiéra pre vedomostnú spoločnosť, európske záležitosti, ľudské práva a menšiny k stavu v symfonickom orchestri rozhlasu uviedla generálna riaditeľka SRo Miloslava Zemková. Orchester bude aj v roku 2008 "pokračovať vo svojej činnosti v súlade so zákonom o SRo. Teleso bude naďalej koncertovať a nahrávať programy pre vysielacie okruhy SRo," dodala Zemková. Podpredseda vlády Dušan Čaplovič považuje kroky vedenia SRo voči Symfonickému orchestru SRo (SOSR) za likvidačné a protestuje proti nim. Tvrdí, že posledné kroky a rozhodnutia svedčia o tom, že vedenie SRo "zámerne, krok za krokom, likviduje symfonický orchester a takýmto doslovne brutálnym spôsobom dokazuje, že už dávno nemá opodstatnenie byť na čele tejto inštitúcie." K likvidačným krokom vedenia SRo voči SOSR patria podľa Čaploviča znižovanie počtu hráčov orchestra, zmena úväzkov hráčov na polovičné pod hrozbou prepustenia. Vedenie SRo koncom novembra oznámilo zmenu pracovných úväzkov hráčov SOSR z celých na polovičné. Podľa programového riaditeľa SRo Ľuboša Machaja sa platy 80 percent hráčov orchestra po prechode na polovičný pracovný čas nezmenia, ostatné sa buď o niečo zvýšia alebo znížia. Zároveň so zmenami platov sa koncom novembra znížil počet interných systematizovaných miest v SOSR zo 70 na 62. Vedenie rozhlasu k tomuto kroku pristúpilo pre pretrvávajúce finančné problémy a krízový režim, v ktorom je rozhlas už druhý rok a bude aj v roku 2008. Z týchto dôvodov by mal SOSR ako jedna zo zložiek rozhlasu v roku 2008 nižší rozpočet ako tento rok, 13 miliónov korún, čo je o sedem miliónov menej ako tento rok. Napriek škrtom dramaturgická rada podľa Machaja konštatovala, že s plánovaným stavom hráčov sa dá naplniť dramaturgický plán SOSR na budúci rok - 13 vystúpení pre verejnosť a 600 hodín nahrávok pre archív a pre potreby vysielania rozhlas.

Medzinárodná odborová centrála Konfederácie umenia a kultúry plne podporuje požiadavky a úsilie odborárov a členov Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu v Bratislave o zachovanie telesa. "Sme toho názoru, že vzhľadom na dlhodobú tradíciu a uznávanú profesionalitu členov Symfonického orchestra je nezodpovedné aj voči kultúrnemu životu občanov Slovenskej republiky, aby sa takéto kvalitné teleso rozpustilo," píše prezidentka Konfederácie umenia a kultúry Adriena Jirková. Naposledy dnes komentoval likvidáciu orchestra aj podpredseda vlády Dušan Čaplovič. Kroky vedenia SRo voči Symfonickému orchestru SRo (SOSR) považuje za likvidačné a protestuje proti nim. Podľa generálnej riaditeľky SRo Miloslavy Zemkovej bude orchester aj v roku 2008 "pokračovať vo svojej činnosti v súlade so zákonom o SRo. Teleso bude naďalej koncertovať a nahrávať programy pre vysielacie okruhy SRo." Vedenie SRo koncom novembra oznámilo zmenu pracovných úväzkov hráčov SOSR z celých na polovičné. Podľa programového riaditeľa SRo Ľuboša Machaja sa platy 80 percent hráčov orchestra po prechode na polovičný pracovný čas nezmenia, ostatné sa buď o niečo zvýšia alebo znížia. Zároveň so zmenami platov sa koncom novembra znížil počet interných systematizovaných miest v SOSR zo 70 na 62. Vedenie rozhlasu k tomuto kroku pristúpilo pre pretrvávajúce finančné problémy a krízový režim, v ktorom je rozhlas už druhý rok a bude aj v roku 2008. Z týchto dôvodov by mal SOSR ako jedna zo zložiek rozhlasu v roku 2008 nižší rozpočet - 13 miliónov korún, čo je o sedem miliónov menej ako tento rok. Napriek škrtom dramaturgická rada podľa Machaja konštatovala, že s plánovaným stavom hráčov sa dá naplniť dramaturgický plán SOSR na budúci rok - 13 vystúpení pre verejnosť a 600 hodín nahrávok pre archív a pre potreby vysielania rozhlasu.
© 2007, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.