MEDIA NEWS
Šéfka kancelárie poľského prezidenta a bývalá ministerka zahraničných vecí Anna Fotygová odstúpila dnes zo svojej funkcie.
Podľa informácií neoficiálnych zdrojov nedokáže už viac uniesť kritiku médií, ktoré jej vytýkajú najmä to, že zastupovala Poľsko v Európskej únii príliš nediplomaticky a konfrontačne.
Šéfka prezidentskej kancelárie podala žiadosť o odstúpenie údajne už pred niekoľkými dňami. S prezidentom Lechom Kaczynským sa však dohodli, že jej odstúpenie oznámia až po podpísaní dohody o výstavbe amerického raketového štítu v Poľsku. Fotygová sa v tejto záležitosti veľmi angažovala.
Neoficiálne zdroje uviedli, že dôvody na jej odstúpenie sú osobného charakteru. Fotygová je vraj unavená neustálymi útokmi médií, od ktorých si chce odpočinúť. Chýry o tom, že by mala nastúpiť na veľvyslanecký post vo Vatikáne, sa ukázali ako nepravdivé. Prezidentskú kanceláriu teraz povedie jej súčasný podpredseda Piotr Kownacki. O jej nástupcovi prezident rozhodne až po dovolenke.
Fotygová bola prvou ženou na poste šéfky diplomacie v Poľsku. Premiér Donald Tusk ju raz nazval "najslabším článkom vo vláde." Politickí odporcovia jej pripisujú zhoršenie politického imidžu Poľska v Európe a vytýkajú jej "katastrofálnu personálnu politiku", ako aj zodpovednosť za prehru Poľska pri rokovaniach na summite EÚ v Bruseli.
Copyright © TASR 2008
Americká armáda vo štvrtok prepustila irackého kameramana pracujúceho pre agentúru Reuters a ďalšie médiá bez vznesenia obvinenia po 26 dňoch zadržiavania. Aliho al-Mašhadáního, ktorý pracuje aj pre britskú BBC, zadržali celkovo trikrát a zakaždým ho oslobodili bez vznesenia viny.
Al-Mašhadáního prepustili "pretože prestal byť považovaný za bezpečnostnú hrozbu," informoval hovorca americkej armády major John C. Hall v oficiálnom stanovisku. Reuters a BBC požadujú od Američanov vysvetlenie al-Mašhadáního zadržania. "Ak existujú legitímne otázky súvisiace s ním alebo s akýmkoľvek iným novinárom, zverejnime ich a posúďme. Ak neexistujú, nechajme týchto ľudí vykonávať ich profesiu bez zastrašovania," komentoval incident šéfredaktor Reuters David Schlesinger. Organizácia bojujúca za práva novinárov Reportéri bez hraníc (RSF) proti zadržaniu kameramana takisto protestovala. Al-Mašhadáního, ktorý pôsobí v Ramádí, hlavnom meste provincie Anbar, zadržali minulý mesiac v Američanmi kontrolovanej tzv. Zelenej zóne v Bagdade počas toho, ako čakal na novinársku akreditáciu.
Podobné incidenty v Iraku nie sú zriedkavosťou. V apríli Američania po dvoch rokoch zadržiavania prepustili renomovaného fotografa a nositeľa prestížnej Pulitzerovej ceny Bilala Husseina.
Dva dni pred ukončením olympijských hier v Čine kritizovala novinárska organizácia Reportéri bez hraníc skutočnosť, že ani počas „olympijského prímeria“ neprestali miestne čínske úrady s obmedzovaním slobody médií. Robert Ménard, generálny tajomník organizácie, kritizoval v piatok francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho za jeho cestu do Pekingu a povedal, že “prezident stratil svoju česť demokrata.“ Okrem Sarkozyho označil Ménard za pokrytcov aj členov Medzinárodného olympijského výboru (MOV), amerického prezidenta Georgea W. Busha a ďalších západných predstaviteľov.
RBH označila za neúspech aj snahy Západu dosiahnuť oslobodenie niektorých známych disidentov. „ "Prenasledovanie pokračuje aj počas hier ale to najhoršie ešte len príde.“ Podľa Ménarda počas OH sa ocitlo 55 čínskych aktivistov v domácom väzení a 15 zatkli pre organizovanie protestov. Čínske úrady podľa organizácie zatkli 47 zahraničných protibetských aktivistov a 22 zahraničných novinárov bolo napadnutých.
"MOV nesie za spomínanú situáciu hlavnú zodpovednosť,“ vyhlásil Ménard na tlačovej konferencii v Paríži. Podľa Ménarda "šéf MOV Jacques Rogge je zbabelcom" a vyzval demokratické krajiny, aby Belgičanovi nepredĺžili v roku 2009 mandát. Organizácia tiež vyzvala, aby sa svet zamyslel nad spôsobom, akým rozhoduje o udeľovaní organizácie OH vzhľadom na to, že v roku 2014 sa olympijské hry budú konať v ruskom meste Soči.
Slepému novinárovi dnes súd vo Francúzsku vymeral mesačný podmienečný trest za jazdu pod vplyvom alkoholu a bez vodičského preukazu. Okrem podmienky dostal novinár tiež pokutu vo výške 500 eur (15 063 Sk). Rovnaký trest čakal aj na majiteľa auta, ktorý sedel počas jazdy vedľa nevidiaceho novinára a tiež mu v krvi zistili prítomnosť alkoholu. Päťdesiatdvaročnému fotografovi ešte okrem spomínaného trestu odobrali na päť mesiacov vodičský preukaz.
Dvojicu zatkli 25. júla v skorých ranných hodinách. Ich veľmi pomalá a kľukatá jazda bola podozrivá policajnej hliadke. Policajti ich preto zastavili a vykonali im dychovú skúšku. Okrem prekvapenia, že vodič automobilu je slepý, obom zistili dvojnásobne prekročenú hladinu alkoholu v krvi, ktorá je povolená vo Francúzsku. "Skutočne som chcel šoférovať. Vyslovil som svoje želanie a on (majiteľ auta) súhlasil," uviedol na súde 29-ročný novinár. Ako povedal fotograf, počas jazdy videl šťastnú tvár novinára a po celý čas držal jednu ruku na ručnej brzde a jednu ruku na volante.
© 2008, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
SPORT 5, prvý český televízny kanál zameraný výhradne na motoristický šport a motorizmus, pripravil na prvý septembrový týždeň novú diskusnú reláciu.
Polhodinová diskusná relácie na aktuálnu tému s názvom „O čem se mluví“ sa bude vo vysielaní SPORT 5 objavovať pravidelne každý týždeň od 4. septembra. Hosťom premiérového vydania programu bude jazdec automobilky Mercedes-Benz v europskej sérii formule 3 Erik Janiš. Moderátori so svojimi hosťami v novom programe SPORT 5, „O čem se mluví“, budú venovať vždy jednej atraktívnej a zároveň aktuálnej téme, pričom budú stále štyri tematické okruhy programu. Tri z nich– Zákony a vyhlášky, Motoristický šport a Technika – sa budú venovať výhradne motorizmu, výnimkou bude štvrtý tematický okruh - Voľná disciplína, keďže hostia budú v štúdiu hovoriť na tému, ktorá voľne súvisí s automobilizmom.