MEDIA NEWS
Českej Rade pre rozhlasové a televízne vysielanie prekážajú filmy Kráska v nesnázích Jana Hřebejka či Slnečný štát Martina Šulíka, ktoré odvysielala ČT.
Členovia a členky rady považujú za problematické, že vo filme Slnečný štát (2006) zaznievajú výroky "si blbá" adresované žene, ktorú takmer zrazilo auto či krik vyhodených robotníkov "svine tunelárske, hajzli".
Problém je aj so snímkou Kráska v nesnázích (2006). Vedúci úradu Petr Bartoš potvrdil, že dostali "dva podnety verejnosti". Hřebejkovmu filmu podľa rady chýba "zreteľnejší morálny apel. Divák sleduje amorálnosť konania, vzťahov a motivácií bez explicitného odsúdenia - napríklad nijak neodsúdenú krádež auta, sex rozvedených manželov, močenie do bazéna a ponúkanie vína na ochutnanie deťom ... Detský divák môže byť v konfrontácii s tak deziluzívnym obrazom reality bezbranný," cituje iDNES.cz z vyhlásenia Rady pre rozhlasové a televízne vysielanie.
"To je úplne absurdné," reagoval Hřebejk. "Kráska v nesnázích predovšetkým nie je určená pre deti, navyše, za krádeže sa postavy ocitnú vo väzení. Preto považujem námietky za nezmyselné nepochopenie, ktoré na mňa pôsobí ako hlas z iných dôb či miest sveta. Filmy už desiatky rokov ukazujú nepotrestané násilie, samovraždy, nemanželský sex," dodal. ČT síce film odvysielala po ôsmej hodine večer, rada si však myslí, že sa mal na obrazovkách objaviť až po desiatej hodine večer.
Na ďalšie Hřebejkovo dielo - Horem pádem (2004) - upozornili traja ľudia. V tragikomédii sa údajne príliš často ozýva slovo "vole". Pozornosti rady neunikli ani ďalšie filmy - 100 000 dolárov na slnku z roku 1964 s Jeanom-Paulom Belmondom či Salsa (2000), ktorá zobrazuje "kopulačné pohyby tiel zakrytých perinou so zvukovým sprievodom vzdychania" a tie isté pohyby "protagonistov v spodnej bielizni".
Izrael oznámil, že ruší zákaz vstupu zástupcov zahraničných médií do Pásma Gazy. Vo vyhlásení sa uvádza, že na hraničnom priechode Erez budú platiť bežné pracovné hodiny od piatku. Tieto správy prišli po dlhom boji zahraničných novinárov pracujúcich v regióne proti nariadeniu izraelskej vlády.
Izrael zakázal vstup novinárom do Gazy 5. novembra, keď sa prímerie medzi Izraelom a islamským hnutím Hamás začalo rozpadávať. Tento zákaz sa ešte sprísnil 27. decembra, keď Izrael začal proti Hamásu, ktorý ovláda Pásmo Gazy, vojenskú operáciu. Podľa Izraela by povolenie vstupu do oblasti pre novinárov ohrozilo tak ich, ako aj pracovníkov na priechodoch, nakoľko tí sa často stávajú terčmi útokov militantov.
Americká filmová hviezda George Clooney sa opäť vráti do Pohotovosti (1994). Seriál, ktorý ho vyniesol na vrchol hereckej kariéry, tento rok končí svoje účinkovanie 15. sériou. Herec sa v ňom ako doktor Doug Ross naposledy objavil v roku 2000. Podľa informácií magazínu People chcel tvorca Pohotovosti John Welsh udržať Clooneyho vystúpenie v tajnosti. Zatiaľ nie je jasné, v koľkých epizódach si 47-ročný herec zahrá.
George Clooney bol za rolu v Pohotovosti dva razy nominovaný na cenu Emmy a tri razy na Zlatý Glóbus. Nomináciu na Glóbus sa mu podarilo premeniť až úlohou vo filme Braček, kde si? (2000) a neskôr za výkon v dráme Syriana (2005), za ktorý získal aj najprestížnejšie filmové ocenenie Oscar. Herec je známy aj snímkami Dannyho jedenástka (2001), Dannyho dvanástka (2004), Dannyho trinástka (2007) či kritikmi oceňovanou drámou Michael Clayton (2007).
Venezuelský prezident Hugo Chávez sa opäť rozhodol nasledovať svojho kubánskeho spojenca Fidela Castra a zverejňovať tak ako on svoje úvahy v médiách. Socialistický líder v utorok uviedol, že jeho príspevky vo forme novinových stĺpčekov budú zverejňované v rôznych venezuelských novinách pod názvom Chávezove riadky. "Pripadá mi to ako ďalšia možnosť prispieť k zápasu myšlienok," povedal Chávez. Podľa jeho slov bude jeho prvý článok o bejzbale, ktorý kedysi hrával, pričom publikovaný má byť už vo štvrtok. Chávez tiež vedie kampaň v súvislosti s referendom, ktoré sa má uskutočniť 15. februára, a mohlo by presadiť neobmedzené znovuzvolenie prezidenta ako aj všetkých ostatných volených štátnych predstaviteľov.
Castro, ktorý sa neobjavil na verejnosti od júla 2006 potom, čo ochorel, však pravidelne píše eseje pre štátnu televíziu a novinové stĺpčeky pôvodne zverejňované pod záhlavím Reflexie vrchného veliteľa. Potom, čo odovzdal moc svojmu bratovi Raulovi vo februári 2008, zmenil názov rubriky na Reflexie súdruha Fidela.
© 2009, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
Tri renomované svetové tlačové agentúry odmietli uverejniť oficiálne fotografie nového prezidenta USA Baracka Obamu poskytnuté Bielym domom. Snímky zachytávajú Obamu v Oválnej pracovni Bieleho domu počas prvého pracovného dňa v úrade.
Podľa agentúr Associated Press, Reuters a Agence France Presse je poskytnutie fotografií v rozpore s dlhodobou tradíciou, ktorá umožňuje fotografom zachytiť začiatky úradovania nových prezidentov.
"Nedistribuujeme snímky, ktoré sú v skutočnosti vizuálnymi tlačovými vyhláseniami," vysvetlil Michael Oreskes, manažér agentúry AP pre spravodajstvo z USA.
Podľa hovorkyne spoločnosti Thomson Reuters by použitie fotografií znamenalo rezignáciu na doteraz rešpektované právo nezávislého spravodajského monitorovania amerických prezidentov a priestorov Bieleho domu.
Riaditeľ fotografickej sekcie agentúry AFP pre Severnú a Južnú Ameriku Vincent Amaluy vyjadril nádej, že aféru okolo fotografií vyvolal skôr chaos spojený so začiatkom pôsobenia novej administratívy, ako zámerná snaha o obmedzenie novinárskych slobôd.
Obamov tím sa zatiaľ k záležitosti oficiálne nevyjadril.
Agentúry zvyknú preberať oficiálne fotografie v prípadoch, keď zachytávajú časti Bieleho domu, do ktorých je zakázaný prístup médií, napríklad neverejné konferenčné centrum či súkromnú rezidenciu prezidenta. Oválna pracovňa však podľa agentúr patrí k verejným priestorom, na ktoré sa nevzťahujú obmedzenia pre zástupcov médií.
Copyright © TASR 2009