Zlepšíme verejný styk
Používanie českého jazyka na Slovensku v úradnom styku bude naďalej zakotvené v zákone. Zástupcom verejnosti sa to podarilo vyrokovať na rozporovom konaní s ministerstvom kultúry (MK).
Novela zákona o štátnom jazyku totiž upravovala aj legislatívnu normu o používaní jazykov národnostných menšín a toto ustanovenie sa z nej malo vypustiť. Na stôl Legislatívnej rady vlády, ktorá zasadne v utorok 20. januára, sa ale dostane s ďalšími tromi zásadnými rozpormi.
Podľa signatárov hromadnej pripomienky sa má vynechať paragraf päť, ktorý sa zaoberá používaním štátneho jazyka v masmédiách, v audiovizuálnych dielach, v informáciách pre verejnosť, na verejných podujatiach, na pamätníkoch a na pamätných tabuliach. Považujú to za vec slobodného rozhodnutia každého používateľa a reguláciu týchto oblastí prostredníctvom právneho predpisu za neodôvodnený zásah štátnej moci do súkromnej sféry a do slobody prejavu. S týmto však rezort kultúry nesúhlasí.
Rovnaký krok požadujú aj pri uvádzaní nápisov, reklám či oznámení, ktoré majú informovať verejnosť. Preklad do iného ako slovenského jazyka musí byť uvedený až po texte v štátnom jazyku, s ktorým má byť obsahovo totožný. Zhodovať sa musí aj vo veľkosti písma. Signatári argumentujú, že týmto sa obmedzuje sloboda prejavu a právo šíriť informácie.
Zástupcovia verejnosti nesúhlasia ani so zavedením sankcií. Podľa ich názoru je vynucovanie zákona formou pokút neopodstatnené a ich výška neadekvátna. Ministerstvo kultúry oponuje, že právna norma nemôže existovať bez sankcie. Výnimku urobilo iba pri periodickej tlači a agentúrnom spravodajstve na základe odporúčania zástupcov pre slobodu prejavu Organizácie Spojených národov (OSN), Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) a Organizácie amerických štátov (OAŠ) z roku 2003. Tí požadovali, aby pokuty voči tlačeným médiám mimo Trestného zákona neboli uplatňované orgánmi, na čele ktorých stoja politickí nominanti.
Pokuty boli zo zákona vypustené v roku 1999. MK upozorňuje, že toto otvorilo priestor pre nekontrolovateľný nárast protiprávneho konania. Rezort môže žiadať jeho odstránenie, ale súčasný zákon mu nedáva nijakú možnosť vymáhať nápravu. Po novom by mohlo uložiť peňažný trest od 100 do 5000 eur (3012 až 150.630 Sk) až po opakovanom písomnom upozornení na odstránenie protiprávneho stavu, prípadne nápravu zistených nedostatkov.
Ministerstvo pripomína, že novelizáciu zákona si vyžiadala hlavne nevyhovujúca situácia v používaní slovenského jazyka vo verejnom styku napríklad aj nadmerným preberaním cudzojazyčných výrazov.
Copyright © TASR 2009