Ad Lex Nižňanský 8
Strana maďarskej koalície v súvislosti so zmenou zákona o štátnom jazyku kritizovala chýbajúcu celospoločenskú diskusiu, resp. chýbajúcu možnosť pripomienkovania návrhu zákona, ako aj ignorovanie medzirezortného pripomienkového konania. "Pán minister kultúry Daniel Krajcer (SaS) postupuje teraz rovnako aj svojím návrhom zákona o zlúčení verejnoprávnej Slovenskej televízie (STV) a rozhlasu (SRo)," uviedol pre TASR podpredseda SMK pre školstvo a kultúru László Szigeti.
"Návrh, ktorý bol vypracovaný za mimoriadne krátky čas, je nemožné pripomienkovať za dva dni, ako to určil minister," vyhlásil Szigeti. SMK podla neho považuje za dôležité vyriešenie
neudržatelného stavu, ktorý sa vytvoril okolo verejnoprávnej televízie, zároveň sa však domnieva, že unáhlené čiastočné riešenie, ktoré neobsahuje ani nový systém financovania verejnoprávnych médií, môže spôsobiť značné škody.
"Je otázne aj to, či je návrh v súlade s obsahom vládneho programu, podla ktorého by vláda chcela posilniť verejnoprávny charakter verejnoprávnych médií," uviedol Szigeti s dodatkom, že SMK považuje za prijatelné také riešenie, ktoré by predlžilo vysielací čas Slovenskej televízie a Slovenského rozhlasu v maďarskom jazyku. Ako uviedol Krajcer 27. októbra, generálneho riaditela Rozhlasu a televízie Slovenska (RTS) by mal parlament voliť už na februárovej schôdzi. Predpokladá to na základe návrhu zákona o RTS, ktorý rezort predložil do skráteného pripomienkového konania. Vyjadriť sa k nemu dá dodnes.
Krajcer si vie predstaviť, že by si príprava zlúčenia
verejnoprávnych médií vyžiadala viac času, avšak k spomínanému kroku ho podla jeho vlastných slov prinútila akútna situácia v Slovenskej televízii. Pripomenul, že televízia bude mať stratu takmer jednu miliardu korún (33,3 milióna eur). "A čo je úplne šokujúce, na budúci rok si naplánovali o desať miliónov eur vyššiu stratu. Myslím si, že v tejto chvíli sa dá len jediné - konať rýchlo a razantne," zdôraznil.
Copyright © TASR 2010