Výročná cena za žurnalistiku EP
Európsky parlament udelil dnes už po štvrtý raz výročnú cenu za žurnalistiku. Cena, ktorú víťazom osobne odovzdal predseda EP Jerzy Buzek, vyzdvihuje úsilie a snahu novinárov, zaoberajúcich sa dôležitými európskymi témami, zlepšiť informovanosť verejnosti o fungovaní európskych inštitúcií. Medzi tohtoročnými víťazmi nie je ani jeden žurnalista z krajín strednej a východnej Európy.
"Uvedomujem si, aká je to ťažká úloha, vysvetľovať Európsku úniu, jej politiku a jej rozhodnutia. Šírenie myšlienok o lepšom pochopení EÚ je neraz zložité a komplikované, ale je to životne dôležité," uviedol Buzek v pléne EP.
Pred ocenenými novinármi, porotou a hosťami dodal, že v EÚ je okolo 500 miliónov obyvateľov a tí si zaslúžia byť dobre informovaní.
Víťazmi tohoročného udeľovanie cien za žurnalistiku sa v štyroch oceňovaných kategóriách - tlač, internet, televízia a rozhlas - stali novinári z Francúzska, Talianska, Fínska a Nemecka. Každý z víťazov dostal odmenu vo výške 5000 eur.
Francúzsky novinár Romain Gubert z týždenníka Le Point sa stal víťazom súťaže vďaka svojmu investigatívnemu a zároveň poučnému článku "Neuveriteľný príbeh eura."
Blogger Massimiliano Nespola z Talianska vyhral internetovú časť súťaže vďaka článku v elektronických novinách rímskej univerzity Sapienza s názvom "Nevieme kedy, ale európska ústava raz bude," v ktorom sa mu podarilo zobraziť EÚ ako vyvíjajúcu sa inštitúciu, ktorá chráni nielen ekonomické záujmy rôznych skupín, ale i záujmy všetkých Európanov.
Fínsky novinár Tero Koskinen z televíznej stanice YLE bol ocenený za svoju reportáž "Návrat Rómov," ktorá hovorí o živote rómskych prisťahovalcov, dospelých a detí, žijúcich v karavanoch v centre mesta Helsinki.
Nemecký rozhlasový redaktor Steffen Wurzel zo stanice SWR bol uznaný za víťaza kategórie rozhlas vďaka reportáži s názvom "Utečenci, ich pomocníci a ploty," ktorá investigatívnym spôsobom poukázala na spôsob, akým EÚ nakladá s utečencami na svojich hraniciach, najmä v turecko-gréckom pohraničí.
Národné poroty, zložené z novinárov pochádzajúcich z jednotlivých členských krajín, vybrali do súťaže 64 národných víťazov, ktorých príspevky postúpili do celoeurópskeho kola - 21 v kategórii tlač, 16 v kategórii rozhlasových príspevkov, 15 v kategórii televízia a 12 v kategórii internet. Z tohto počtu napokon bruselská porota, zložená z troch europoslancov a šiestich novinárov, vybrala 1 celoeurópskeho víťaza v každej uvedenej kategórii.
Copyright © TASR 2011