MEDIA NEWS
Saudskoarabský princ Alwalíd bin Tálal a jeho spoločnosť Kingdom Holding investujú do sociálnej siete Twitter 300 miliónov USD (229,64 milióna eur), čo saudskoarabskému miliardárovi umožní rozšíriť jeho mediálne impérium.
Podľa investičnej spoločnosti Kingdom Holding so sídlom v Rijáde investícia nasledovala po niekoľkých mesiacoch rokovaní a predstavuje "strategický podiel" v Twitteri. Koľko bude saudskoarabský princ v Twitteri vlastniť, spoločnosť nezverejnila, no vzhľadom na odhadovanú hodnotu sociálnej siete, ktorú niektorí analytici stanovili na takmer 8 miliárd USD, kombinovaná investícia predstavuje zhruba 3,75 %.
Alwalíd bin Tálal, ktorého majetok odhaduje časopis Forbes na takmer 20 miliárd USD, už kontroluje podiel v mediálnej spoločnosti News Corp a plánuje spustiť spravodajský kanál. Ten by mal konkurovať už etablovaným arabským televíziám, napríklad katarskej Al-Džazíre. Okrem toho cez Kingdom Holding investoval princ aj do banky Citigroup, ako aj do technologickej firmy Apple.
Investícia do Twitteru predstavuje podľa princa investíciu do "sľubného a rýchlorastúceho sektora". Faktom je, že práve päť rokov fungujúca mikroblogová sieť mala výrazný podiel na rozšírení tohtoročných protivládnych protestov v arabských krajinách. V súčasnosti má spoločnosť Twitter so sídlom v San Franciscu viac než 100 miliónov aktívnych užívateľov, ktorí denne pošlú v priemere 250 miliónov krátkych príspevkov do 140 znakov, takzvaných "tweetov".
Maďarský ústavný súd dnes v Budapešti rozhodol, že ustanovenia zákona o trestnom konaní a mediálneho zákona sú protiústavné. Súd tiež rozhodol o zrušení cirkevného zákona. V prípade zákona o médiách, ktorý bol podrobený ostrej kritike doma aj v zahraničí, ústavný súd rozhodol o protiústavnosti ustanovení týkajúcich sa regulácie obsahu tlačených médií, ochrany zdrojov informácií, povinnosti poskytovania údajov a právomocí mediálneho dozorného orgánu.
Sýrske úrady prepustili na kauciu bloggerku a aktivistku za slobodu tlače Razán Ghazzáwíovú, narodenú v USA, ktorú zatkli na hraniciach, keď bola na ceste na konferenciu v Jordánsku. Oznámili to dnes sýrski predstavitelia.
Ghazzáwíovú zadržali 4. decembra a minulý týždeň ju obvinili z podnecovania sektárskeho násilia a šírenia dezinformácií prostredníctvom tajnej organizácie - tieto obvinenia sa trestajú maximálne 15 rokmi väzenia.
Sýrske centrum pre médiá a slobodu vyjadrovania, kde mladá žena pracovala, uviedlo dnes vo vyhlásení, že Ghazzáwíovú prepustili v nedeľu v neskorých večerných hodinách na kauciu.
Centrum však dodalo, že Ghazzáwíovú budú súdiť, a to v zatiaľ nekonkretizovanom termíne.
Ghazzáwíová patrí k desiatkam sýrskych bloggerov a aktivistov, ktorých zatkli počas deväť mesiacov trvajúceho povstania proti autokratickému sýrskemu prezidentovi Bašárovi Asadovi. Jeho režim patrí k najtvrdším v arabskom svete.
Copyright © TASR 2011