MEDIA NEWS
Polícia zatkla v utorok na úsvite najmenej 38 osôb, väčšinou novinárov a viac ako 10 z prokurdskej tlačovej agentúry Dicle. Právnička Dicle uviedla, že v jej istanbulskom úrade je len polícia, ktorá kopíruje všetky dokumenty a kontroluje obsah počítačov.
Zatýkanie je súčasťou vyšetrovania údajného napojenia zatknutých osôb na kurdských aktivistov a ozbrojených militantných separatistov, uviedli turecké médiá.
V tureckých väzniciach sedí najmenej 70 novinárov. Tureckí predstavitelia tvrdia, že uväznení nie sú za ich prácu, ale za kriminálne činy. Uväznenie čoraz viac novinárov vzbudzuje dojem, že vláda premiéra Tayyipa Recepa Erdogana je netolerantná ku skupinám s iným názorom a snaží sa médiá umlčať.
Stovky osôb vrátane starostov čelia súdnym procesom pre obvinenie so spojenia s Kurdskou stranou práce (PKK). Polícia prehľadala aj kancelárie ďalších tlačových agentúr v Turecku, ktorým zhabala počítače a dokumenty. V novembri zatkla turecká polícia viac ako 100 osôb pre podobné obvinenia.
Pre zvyšujúce sa útoky proti novinárom sa Turecko ocitlo na zozname organizácie Reportéri bez hraníc monitorujúcej slobodu tlače vo svete na 138. mieste zo 178 krajín. V roku 2007 bolo Turecko na 101. mieste.
© 2011, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
Mediálny koncern News International zaplatil siedmim prominentom finančné vyrovnanie v súvislosti so škandálom prenikania do mobilných telefónov. Informovala o tom dnes tlačová agentúra AP.
Firma Ruperta Murdocha zaplatila odškodnenie bývalému milencovi princeznej Diany Jamesovi Hewittovi, poslancovi Markovi Oatenovi, televíznej moderátorke Ulrike Jonssonovej, modelke a herečke Abi Titmussovej a ďalším.
Hackerský škandál ohľadom mobilných telefónov prepukol po tom, ako vyšlo najavo, že novinári v súčasnosti už zaniknutého bulvárneho nedeľníka News of the World opakovane prenikali do mobilných telefónov celebrít, politikov, športovcov a dokonca obetí trestných činov.
Zrušený nedeľník sa už vyrovnal s niekoľkými prominentami, vrátane herečky Sienna Millerovej, ako aj s rodinou školáčky Milly Dowlerovej. Do odkazovej schránky telefónu dievčaťa novinári prenikli po jej zmiznutí v roku 2002.
Osobitne prípad Dowlerovej vyvolal v Británii pobúrenie verejnosti a pričinil sa o to, že britský premiér David Cameron nástojil na vyšetrovaní etiky britských médií, v ktorom stále vypočúvajú svedkov.
Copyright © TASR 2011