MEDIA NEWS

Na tohtoročnej medzinárodnej pesničkovej súťaži Eurovision Song Contest, ktorá sa bude konať v máji v azerbajdžanskom Baku, sa zúčastní 43 krajín vrátane Slovenska. Oznámili to organizátori z Európskej vysielacej únie (EBU).
Meno speváka, ktorý bude reprezentovať Slovensko, zatiaľ verejnoprávna RTVS nezverejnila. Interpreta predstavíme v najbližších týždňoch, uviedol dnes pre TASR hovorca RTVS Richard Šümeghy.
Vlani v novembri RTVS oznámila, že na Eurosong pôjde spevák Miro Šmajda, pokiaľ podpíše zmluvu. Momentálne sa verejnoprávne médium k nominácii podľa Šümeghyho nevyjadruje.
Počet účastníkov 57. ročníka Eurovision Song Contest ostáva na rekordnej úrovni z rokov 2008 a 2011. Po trojročnej prestávke sa do súťaže vracia Čierna Hora, naopak prihlášku si oproti vlaňajšku nepodalo Poľsko - dôvodom je organizácia európskeho šampionátu vo futbale. Svojho zástupcu opäť nevyšle ani Česká republika.
O rozdelení účastníkov do dvoch semifinálových kôl sa rozhodne 25. januára, samotná súťaž prebehne v Baku v dňoch 22. (prvé semifinále), 24. (druhé semifinále) a 26. mája (finále).
V doterajšej histórii Eurosongu sa Slovensko zapojilo do siedmich ročníkov, ani raz sa jeho zástupcovi nepodarilo postúpiť do veľkého finále. Vlani v nemeckom Düsseldorfe reprezentovali Bratislavu dvojičky TWiiNS s piesňou I'm Still Alive. Celkovým víťazom sa vtedy stala azerbajdžanská dvojica Ell&Nikki.

Obavy súvisiace so slobodou a pluralitou maďarských médií vyjadrila v utorňajšom liste maďarskému vicepremiérovi Tiborovi Navracsicsovi komisárka Európskej komisie pre digitálnu agendu Neelie Kroesová, informoval dnes maďarský server hvg.hu.
"Technicky korektným aplikovaním národného a európskeho práva sa nekončí zachovávanie slobody tlače. Je dôležité, aby tieto normy boli aplikované aj v praxi a aby boli popularizované. Preto EK aj naďalej bude sledovať tieto aspekty slobody médií," cituje server z listu komisárky.
Kroesová v dokumente uviedla aj konkrétne príklady svojich obáv, napríklad sporný prípad straty frekvencie opozičného Klub Rádia.
EK už 4. januára 2012 vyzvala Maďarsko, aby urýchlene zabezpečilo uplatnenie rozhodnutia maďarského ústavného súdu v súvislosti s mediálnym zákonom. Hovorca komisárky Ryan Heath pripomenul, že Ústavný súd MR vlani 19. decembra vydal rozhodnutie, podľa ktorého maďarský mediálny zákon protiústavne obmedzuje slobodu tlačených médií. Heath povedal, že následky zistenia súdu sú stále platné. Ako dodal, problematickou je ochrana zdrojov novinárov, ako aj viazanie možnosti citovať vyjadrenia k povoleniu.
Copyright © TASR 2011

