MEDIA NEWS
Maďarský minister ľudských zdrojov Zoltán Balog požiadal otvoreným listom moderátora komerčnej televízie Echo TV Ferenca Szaniszlóa, aby vrátil najvyššie novinárske ocenenie, ktoré mu pri príležitosti maďarského štátneho sviatku 15. marca udelil. Voči oceneniu novinára, ktorý sa otvorene vyjadroval proti židom a Rómom, sa zdvihla vlna kritiky v Maďarsku i v zahraničí.
Minister Balog, ktorý novinársku cenu Mihálya Táncsicsa odovzdal redaktorovi v deň maďarskej tlače 15. marca na základe odporučenia Spoločenstva maďarských novinárov, v liste zverejnenom aj na svojej internetovej stránke uviedol, že ocenenie sa týkalo jeho dávnejšej práce, keď ako zahraničný spravodajca informoval o dianí z krajín bývalého Sovietskeho zväzu a z balkánskej vojny.
"Po rozhodnutí o udelení ceny som sa dozvedel o Vašich vyjadreniach v uplynulých rokoch, s ktorými sa nedokážem stotožniť, pretože sú v rozpore s hodnotami, ktoré vyznávam a ktoré sú hodnotami aj maďarskej vlády," píše sa v liste ministra, ktorý poznamenáva, že svoje zlé rozhodnutie ihneď verejne priznal.
"Keďže nemám žiadne iné prostriedky, touto cestou Vás prosím, buďte taký láskavý a vráťte Táncsicsovu cenu, ktorú som Vám omylom udelil. Dúfam vo Vaše rozumné rozhodnutie," uzatvára Balog.
Izraelský veľvyslanec v Maďarsku Ilan Mor požiadal maďarskú vládu, aby ocenenie čo najskôr tomuto novinárovi odňala. Podľa Morovho vyjadrenia totiž Szaniszló šíri antisemitské konšpiračné teórie.
Na protest proti tomuto oceneniu viacerí novinári vrátili Táncsicsovu cenu, ktorú dostali dávnejšie.
Nemecké a rakúske médiá vyzdvihli, že vysoké štátne ocenenie od vlády - Zlatý dôstojnícky kríž Rádu Maďarskej republiky - dostal 15. marca aj historik Kornél Bakay, ktorý v roku 2002 kandidoval vo voľbách za ultrapravicovú Stranu maďarskej spravodlivosti a života (MIÉP) a ktorý hovoril napríklad o tom, že v stredoveku židia organizovali trh s otrokmi.
Zlatý maďarský rád za zásluhy udelili aj lídrovi kapely Kárpátia Jánosovi Petrásovi. Táto formácia je dvornou hudobnou skupinou parlamentného ultrapravicového Hnutia za lepšie Maďarsko-Jobbik. Kárpátia už vyzývala v piesni aj k násilnej zmene hraníc a zložila pochodovú pieseň zakázanej Maďarskej garde, napísala nemecká tlačová agentúra DPA.
Britská prokuratúra obžalovala zástupcu vedúceho vydania bulvárnych novín The Sun z odsúhlasenia nelegálnych odmien pre vládnych úradníkov. Informovala dnes o tom agentúra AP.
Obžaloba Geoffa Webstera - za súhlas na odmeny za tisícky libier - je jednou z najvážnejších, aké sa doteraz objavili voči novinárom v súvislosti s veľkým škandálom, týkajúcim sa etiky médií.
Vedúci pracovníci mediálnych firiem, známi novinári, ale aj vysokopostavení predstavitelia polície budú kvôli tomu musieť chodiť na súdy.
Spoločnosť News International, ktorá je mediálnym impériom Ruperta Murdocha, už potvrdila, že Webster je stále zamestnancom ich periodika.
Počítačové siete juhokórejských televíznych a rozhlasových staníc, ako aj bánk boli dnes ochromené. Vyvolalo to podozrenie z kybernetického útoku zo zahraničia a situácia si vyžiadala policajné vyšetrovanie.
Zlyhanie počítačov vyvolalo okamžité špekulácie o hackerskom útoku susednej komunistickej Severnej Kórey, informovala tlačová agentúra DPA.
Príčina zlyhania počítačových sietí sa vyšetruje a ešte sa nezistilo, či za tým stojí KĽDR, uviedol hovorca juhokórejskej polície.
Kórejská komisia pre komunikačné systémy, ktorá dohliada na túto sféru, uviedla, že existuje podozrenie na hackerský útok neznámeho pôvodu a kybernetická pohotovosť bola zvýšená na tretí z piatich stupňov stupnice.
Televízne a rozhlasové stanice KBS, MBC a YTN, ďalej banky Shinhan, Nonghyup a Jeju, ako aj dve poisťovne hlásili, že ich počítače zamrzli dnes okolo 14.00 h miestneho času (06.00 h SEČ). Uviedla to juhokórejská tlačová agentúra Jonhap s odvolaním sa na políciu.
Woori Bank očividne postihol v tom istom čase podobný útok, ale banka bola schopná svoju počítačovú sieť ochrániť.
Vysielanie televíznej a rozhlasovej stanice KBS prebiehalo do veľkej miery ako zvyčajne, ale jej prístup na internet bol celé hodiny zablokovaný.
Juhokórejská armáda medzitým posilnila sledovanie informačných systémov krajiny.
Južná Kórea v posledných rokoch obvinila severného suseda zo série počítačových útokov na webové stránky vládnych a finančných inštitúcií. Pchjongjang poprel tieto obvinenia a nedávno obvinil Soul aj Washington z útokov na svoje počítačové siete.
Napätie na Kórejskom polostrove sa zvyšuje od februára, keď Severná Kórea uskutočnila tretiu skúšku jadrovej zbrane, po ktorej nasledovalo sprísnenie medzinárodných sankcií proti Pchjongjangu.
Severná Kórea takisto vyslovila niekoľko vyhrážok proti južnému susedovi a jeho spojencovi USA. Obe spojenecké krajiny začali tento mesiac na polostrove spoločné vojenské cvičenia.
Copyright © TASR 2013
Britské médiá sa v utorok postavili proti novému systému ich regulácie, na ktorom sa v pondelok dohodla vláda s opozíciou, a ktorú ešte večer schválili zákonodarci. Dohoda zahŕňa vznik nového kontrolného úradu ako aj nového systému pokút. Sprísnenie regulácie tlačových médií má zabrániť podobným škandálom, akým bolo odpočúvanie ľudí zo strany bulvárnych médií. Vláda tvrdí, že dohoda zachováva slobodu slova, s čím niektoré médiá nesúhlasia.
Nový systém nebude zakotvený v zákone, čo znamená, že bude mať menšiu účinnosť a vymáhateľnosť. Mnohé denníky majú proti nemu výhrady a sťažujú sa, že ich vynechali z posledného kola rokovaní, ktoré viedlo k pondelňajšej dohode. Organizácia Hacked Off, ktorá zastupuje obete odpočúvania, zas považuje zmenu regulácie médií za nedostatočnú a privítala by ju vo forme zákona. “Je to čierna kapitola v slobode slova v Británii,” napísal v utorok denník The Times. The Daily Mail konštatuje, že prvýkrát od 17. storočia bude politika zasahovať do médií. Vydavatelia periodík v spoločnom vyhlásení uviedli, že ich stále “znepokojuje niekoľko záležitostí”, ktoré nemali šancu prerokovať. Newspaper Society, ktorá zastupuje vyše 1000 lokálnych denníkov, tvrdí, že systém je pre mnohé z nich likvidačný.
V Británii na základe dohody, ktorú podporili všetky parlamentné politické strany, vznikne nový úrad na reguláciu tlače. Za prehrešky bude hroziť pokuta až milión libier (1,2 mil. eur) a v niektorých prípadoch bude tiež nutné zverejniť ospravedlnenie.
Britskému filmárovi Jasonovi Robertsovi hrozí od nórskych úradov pokuta za to, že počas nakrúcania dokumentu o medveďoch bielych (Ursus maritimus) na súostroví Špicbergy tieto zvieratá rušil.
Roberts a kameraman Gordon Buchanan v trojdielnom seriáli The Polar Bear Family and Me, ktorý BBC odvysielala v januári, nakrúcali medvede z priehľadnej plastovej kocky. V jednej scéne medveď túto kocku aj s Buchananom vnútri napadol. Podľa zástupcu guvernéra Špicbergov Larsa Erika Alfheima sa týmto filmári dopustili porušenia miestnych zákonov o ochrane životného prostredia, za čo Robertsovi ako vedúcemu výpravy hrozí pokuta až 50-tisíc nórskych korún (v prepočte približne 6650 eur). Roberts tieto obvinenia odmieta. "S medveďmi bielymi pracujem 22 rokov, milujem ich a nikdy som ich neobťažoval, nerušil ani ich nezranil," uviedol.
Kubánska štátna televízia odvysielala v utorok vo večerných hodinách inauguračnú ceremóniu nového pápeža Františka, čo predstavuje pozoruhodný pokrok v komunistickej krajine, ktorá mala roky s katolíckou cirkvou napäté vzťahy. Kubánci si tak mohli pozrieť dvojhodinovú slávnostnú omšu, ktorú vysielal vzdelávací kanál niekoľko hodín po jej konaní vo Vatikáne. Správy rovnako priniesli reportáže a zábery z ceremónie. Kubu na nej zastupoval nový viceprezident Miguel Díaz-Canel, pravdepodobný nástupca prezidenta Raúla Castra.
Kubánsky prezident Castro bol jedným z prvých svetových lídrov, ktorí zablahoželali prvému latinsko-americkému pápežovi Františkovi. V pondelok navyše jeho vláda v tejto súvislosti vyhlásila voľno na Veľký piatok. Stalo sa tak už druhý rok po sebe bez toho, aby zmienila význam tohto dňa pre kresťanov. V minulom roku kubánsky režim umožnil voľno na Veľký piatok ako "výnimočné" gesto po žiadosti pápeža Benedikta XVI., ktorý bol práve v marci na návšteve ostrova slobody.
Vzťahy medzi katolíckou cirkvou a komunistickým štátom, ktoré boli roky napäté, sa začali postupne zlepšovať po návšteve ostrova bývalým pápežom Jánom Pavlom II. v januári 1998. Jeho cesta viedla k znovuzavedeniu voľna na Štedrý deň, ktorého slávenie bolo zakázané v roku 1969, ako aj k ukončeniu potláčania cirkevných procesií, ktoré začalo v roku 1961. V roku 2010 cirkev prispela k prepusteniu asi 130 kubánskych disidentov.
Asi 10 percent obyvateľov Kuby sú praktizujúci katolíci.
©2013, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.