MEDIA NEWS
O rastúcom ohrození slobody tlače, a to nielen v krajinách sužovaných krízami či prevratmi, ako v ostatnom čase Ukrajina alebo Thajsko, sa už počas včerajšieho úvodného dňa hovorilo na 66. svetovom kongrese periodickej tlače, ktorého dejiskom je taliansky Turín.
Ako uviedol pri tejto príležitosti prezident už 21. paralelne usporiadaného Svetového fóra editorov Erik Bjerager, pod tlakom sa čoraz častejšie ocitajú i žurnalisti a sloboda médií v demokratických krajinách Západu, píše tlačová agentúra APA.
V mnohých štátoch sa zneužívajú na postup voči novinárom, blogerom alebo aktivistom za slobodu médií antiteroristické zákony, konštatoval rečník a dodal, že kvôli takejto "protištátnej" činnosti sa v uplynulých rokoch ocitlo za mrežami viac ako 200 žurnalistov. Jeden z nich Eskinder Nega z Etiópie sa stal laureátom Zlatého pera slobody 2014, ocenenia Svetovej asociácie periodickej tlače a jej vydavateľov (WAN-IFRA) novín, usporiadateľa spomínaných akcií. Túto cenu prevzal dnes v Turíne v mene muža, ktorý je stále za mrežami, z poverenia jeho rodiny, niekdajší Negov spoluväzeň, švédsky novinár Martin Schibbye, informoval webový portál asociácie.
Úradujúci šéf americkej tlačovej agentúry AP Gary Pruitt poukázal na fóre na odpočúvacie praktiky vlády USA, šéfredaktorka internetového vydania britského denníka The Guardian Janine Gibsonová zasa na represie britskej vlády v súvislosti s odhaleniami Edwarda Snowdena, niekdajšieho spolupracovníka americkej Národnej bezpečnostnej agentúry (NSA). Obaja vyzvali na boj za slobodu tlače na celom svete.
Ďalšou významnou témou rokovania sú hospodárske aspekty, ktorým venujú pozornosť predovšetkým vydavatelia periodickej tlače.
Celkový obrat z predaja periodickej tlače a reklamy činil vlani 163 miliárd dolárov, čo nepredstavuje oproti roku 2012 podstatnú odchýlku, aj keď v roku 2008 to bolo ešte 187 miliárd dolárov.
Podstatné sú však kontinentálne odlišnosti, kde pozitívny vývoj printových médií prevláda v Ázii a Latinskej Amerike, naopak v Európe i Severnej Amerike je badateľný pokles ich popularity.
Druhý muž Svetovej asociácie periodickej tlače a jej vydavateľov (WAN-IFRA) Larry Kilman konštatoval, že neriešenie tohto negatívneho trendu by nevyhnutne viedlo k oslabeniu demokracie. V tejto súvislosti je osobitnou výzvou nájsť adekvátny komerčný model pre digitálne médiá, vyplynulo z jeho slov.
Srbský premiér Aleksandar Vučič včera opakovane vyzval v Belehrade Organizáciu pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), aby sa verejne ospravedlnila za podľa neho neoprávnené obvinenia z cenzúry médií, ktoré adresovala jeho krajine.
Vučič sa už predtým písomne ohradil voči obvineniam z okliešťovania slobody tlače a prejavu v Srbsku a požiadal predstaviteľku OBSE pre slobodu médií Dunju Mijatovičovú o oficiálne ospravedlnenie.
"Po nepravdách, ktoré ste šírili o Srbsku, očakávam od Vás jednoduché ospravedlnenie a nič iného," citovala z listu zverejneného 2. júna v Belehrade tlačová agentúra DPA.
Vučič súčasne požadoval dôkazy o "údajnej cenzúre srbských úradov".
Srbský premiér disponuje podľa dnešného vyjadrenia dôkazmi, že mnohé subjekty medzinárodného spoločenstva, vrátane veľvyslancov, nútia médiá ku kampani proti jeho osobe.
"Všetko, čo robí zástupkyňa šéfky OBSE v Belehrade Paula Thiele, je tlak na médiá, aby viedli kampaň proti mne," cituje dnes nemecká tlačová agentúra Vučičove slová. "Neumlčíte ma. Nebudem nikdy mlčať, pretože ja hovorím pravdu a vy klamete", dodal predseda srbskej vlády.
Popri novinárskej odborovej organizácii NUNS varoval pred týždňom aj ombudsman Saša Jankovič vo vysielaní televíznej stanice B92, že dočasné zadržanie blogerov, ktorí sú kritickí voči vláde a odpojenie kritických internetových serverov môže predstavovať hrozbu oklieštenia slobody prejavu a cenzúry v médiách.
Srbská vláda však tvrdí, že s hackerskými útokmi na internetových kritikov nemá nič spoločného.
Copyright © TASR 2014