International Day to End Impunity
Vyše 700 novinárov bolo zabitých počas minulých desiatich rokov za to, že informovali verejnosť. Znepokojujúcou ostáva skutočnosť, že len v jednom z desiatich prípadov vykonania zločinov proti novinárom došlo k odsúdeniu páchateľa zločinu. Súčasný stav beztrestnosti za zločiny spáchané na novinároch na jednej strane povzbudzuje páchateľov, na druhej strane odrádza spoločnosť aj samotných novinárov, uviedla Organizácia Spojených národov (OSN) na svojej stránke pri príležitosti Medzinárodného dňa skoncovania s beztrestnosťou za zločiny spáchané proti novinárom.
Pripadá na 2. novembra, v roku 2014 si ho verejnosť pripomína prvýkrát.
Slobodná a pluralitná tlač predstavuje jeden zo základov demokracie a rozvoja. Pritom za minulých desať rokov vyše 700 novinárov zomrelo násilnou smrťou len preto, že si konali svoju prácu. Niektoré prípady upútali pozornosť medzinárodného spoločenstva, iné menej, uviedol v posolstve k prvému Medzinárodnému dňu skoncovania s beztrestnosťou za zločiny spáchané proti novinárom generálny tajomník OSN Pan Ki-mun.
V deviatich z desiatich prípadoch zločiny ostávajú nepotrestané, čo podnecuje ich vykonávateľov. Ľudia sa boja nahlásiť korupciu, politické represálie či iné porušenia ľudských práv. To musí prestať, uviedol generálny tajomník OSN.
Preto OSN vyhlásila 2. november za Medzinárodný deň skoncovania s beztrestnosťou za zločiny spáchané proti novinárom. Skoncovať s beztrestnosťou znamená posilniť slobodu vyjadrovania a povzbudiť dialóg. Znamená to podporiť ľudské práva a konsolidovať spoločnosť.
"Nijaký novinár, nech by bol kdekoľvek, nesmie riskovať svoj život za to, že informuje verejnosť," zdôraznil Pan Ki-mun. "Spoločne obhajujme novinárov. Obhajujme spravodlivosť," dodal.
Valné zhromaždenie Organizácie Spojených národov na 68. zasadnutí v roku 2013 schválilo rezolúciu A/RES/68/13, v ktorej vyhlásilo 2. november za Medzinárodný deň skoncovania s beztrestnosťou za zločiny spáchané proti novinárom. Touto rezolúciou OSN povzbudila svoje členské štáty, aby prijali konkrétne opatrenia na skoncovanie s terajšou kultúrou beztrestnosti.
Termín - 2. november - OSN vybrala na pamiatku dvoch francúzskych novinárov zavraždených 2. novembra 2013 v Mali. Išlo o Ghislaine Dupontovú a Clauda Verlona, pracovníkov rozhlasovej stanice Radio France International (RFI), ktorých ozbrojenci zabili v Kidali na severe Mali. K činu sa neskôr prihlásila organizácia al-Káida v islamskom Maghribe (AQIM).
RFI vytvorila na pamiatku oboch novinárov Štipendium Ghislaine Dupontovej a Clauda Verlona pre mladých novinárov a technikov v Afrike. Udeľovať sa bude každý rok mladým novinárom a technikom do 30 rokov, ktorí prídu študovať do Paríža. Mená prvých dvoch držiteľov štipendia budú pri príležitosti prvého výročia zabitia francúzskych žurnalistov zverejnené 2. novembra v Bamaku, metropole Mali.
Copyright © TASR 2014