5. 11. 2014

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS



Nový šéf britskej tajnej služby zodpovednej za boj proti kyberzločinu Robert Hannigan v utorok obvinil sociálne siete Facebook a Twitter z toho, že nepriamo pomáhajú teroristom šíriť ich myšlienky. Riaditeľ Vládneho komunikačného velenia (GCHQ) preto technologické firmy vyzval, aby úradom v Británii vo väčšej miere pomáhali odhaľovať plány extrémistických skupín. Twitter a Facebbok totiž podľa neho teroristi v súčasnosti používajú ako "riadiace siete".
"Výzvy vlád a ich tajných služieb sú obrovské. A môžu nim čeliť jedine užšou spoluprácou s technologickými firmami," napísal Hannigan v článku, ktorý v utorok vyšiel v denníku The Financial Times. Šéf GCHQ zároveň dodal, že technologický vývoj v tejto oblasti zneužíva aj extrémistická skupina Islamský štát ovládajúca rozsiahle územia Iraku a Sýrie. "Je zjavné, že niektoré technologické firmy si nepriznávajú, že prichádza ich zneužitiu," uviedol Hannigan.
Samotné firmy Facebook a Twitter sa k obvineniam zatiaľ oficiálne odmietli vyjadriť.

©2014, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.



Extrémistická organizácia Islamský štát (IS) popravila v severoirackom meste Mósul štyroch žurnalistov. Miestni obyvatelia o tom informovali tlačovú agentúru DPA, ktorá správu zverejnila .
Militantná organizácia odovzdala telá štyroch ľudí, ktorí patrili k 12 novinárom uneseným minulý mesiac, zdravotníckym predstaviteľom v meste, dodali obyvatelia.


Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán  opakovane vyhlásil, že rozšírenie telekomunikačnej dane o prenos dát už nie je aktuálne. Podľa agentúry MTI premiér o internetovej dani hovoril novinárom po budapeštianskej schôdzke parlamentnej frakcie strán vládneho bloku Fidesz-KDNP.
Orbán v reakcii na otázku, či bude na budúci rok zdanený prenos dát, povedal, že podľa jeho názoru nebude. "Rozšírenie telekomunikačnej dane sme stiahli z programu," dodal.
Pripomenul, že proti tejto dani protestovali u ministra národného hospodárstva Mihálya Vargu všetci dodávatelia internetových služieb.
Premiér v pondelok hovoril so šéfom Deutsche Telekom, s ktorým diskutovali o nadchádzajúcich investíciách v zmysle dohody, ktorú vláda s nemeckým podnikom predtým podpísala. "Cieľom Nemcov, ale aj našim cieľom je, aby do roku 2018 bol v Nemecku i v Maďarsku širokopásmový internet v každej domácnosti. V tom je Deutsche Telekom našim exkluzívnym partnerom," zdôraznil Orbán.
Organizátori demonštrácií z predchádzajúcich dní dnes avizovali, že sú stále v pohotovosti aj napriek tomu, že minulý piatok predseda vlády vyhlásil, že zdanenie internetu vo forme návrhu predloženého parlamentu minulý štvrtok nemožno zaviesť.
"Neupokojili sme sa, lebo poznáme Viktora Orbána. Priebežne sledujeme situáciu," povedal hlavný organizátor budapeštianskych protestných zhromaždení Balázs Gulyás, podľa ktorého v súčasnosti plánujú ďalšie kroky, ktoré môžu závisieť od toho, ako sa vyvinie situácia.
Proti zavedeniu dane z internetu protestovali desaťtisíce Maďarov 26. októbra, potom aj v nasledujúcich dňoch v Budapešti i v iných maďarských mestách.

Copyright © TASR 2014