MEDIA NEWS
Turecká polícia dnes urobila razie v desiatke miest, pričom zadržala najmenej 23 ľudí, vrátane novinárov, televíznych producentov a policajtov, ktorí sú známi sympatiami k hnutiu vedenému umierneným duchovným Fethullahom Gülenom žijúcim v USA.
Bülent Keneš, redaktor anglickej verzie denníka Zaman, pre agentúru Reuters uviedol, že na jednom z príkazov na vzatie do väzby bol ako dôvod uvedený "pokus o vytvorenie zločineckej skupiny s cieľom ohroziť suverenitu štátu".
Členovia tureckej vlády dnešné policajné razie nekomentovali, minister zdravotníctva Mehmet Müezzinoglu sa však pred novinármi nechal počuť, že "každý, kto robí krajine zle, za svoje činy zaplatí".
Líder najsilnejšej opozičnej Republikánskej národnej strany (CHP) Kemal Kiličdaroglu dnešné zatknutia označil za "vládny prevrat". "Došlo k prevratu proti demokracii," zdôraznil.
Agentúra Anadolu informovala, že súd vydal príkaz na vzatie do väzby 32 ľudí napojených na Gülenovu skupinu, pričom 23 z nich zatkli dnes skoro ráno počas razií v Istanbule a ďalších tureckých mestách.
Vláda obviňuje Gülena, svojho bývalého spojenca, že sa prostredníctvom sebe oddaných ľudí v štátnej správe, justícii a polícii snaží v Turecku vytvoriť "štát v štáte" a zosadiť vládu. Vláda tiež tvrdí, že práve Gülenovi ľudia sú za rozpútaním vlaňajšieho korupčného škandálu, ktorý sa týkal najvyšších politických kruhov a donútil štyroch ministrov, aby podali demisiu. Gülen všetky tieto obvinenia odmieta.
Zatykač bol podľa agentúry AP vydaný okrem iných aj na Ekrema Dumanliho, šéfredaktora denníka Zaman, i na Hidayeta Karacu, výkonného riaditeľa televízie Samanyolu. Obe médiá sú späté s Gülenovým hnutím, ale aj bez ohľadu na to majú v Turecku veľký vplyv i vysokú sledovanosť a predajnosť.
Turecké televízne kanály dnes odvysielali zábery, ako Dumanli s úsmevom na tvári študuje príkaz na vzatie do väzby, ktorý mu doručili policajti, a nakrútili aj jeho odchod zo sídla redakcie sprevádzaný potleskom kolegov zhromaždených na balkónoch budovy.
"Nech sa boja tí, ktorí spáchali tento zločin," vyhlásil Dumanli, keď ho policajti eskortovali do auta. "My sa nebojíme," uviedol. Viacero zhromaždených ľudí začalo skandovať "Slobodnú tlač nemožno umlčať!" či "Turecko je na teba hrdé".
Výkonný riaditeľ televízie Samanyolu Hidayet Karaca pred zadržaním uviedol, že "toto je hanba pre Turecko" a poukázal spôsob, akým vláda zaobchádza s mediálnou skupinou, ktorá vlastní desiatky televíznych a rozhlasových staníc, internetových médií a časopisov.
Súčasný turecký prezident Recept Tayyip Erdogan sa dostal k moci v roku 2002, keď jeho Strana spravodlivosti a rozvoja vyhrala parlamentné voľby. V prvých rokoch vlády ako premiér zaviedol mnoho demokratických reforiem a obmedzil zasahovanie armády do politiky. NATO v tomto období Turecko veľmi často uvádzalo ako príklad úspešnej moslimskej demokracie, ale už dlhší čas kritici Erdoganovi vyčítajú netolerantný postoj k disentu a islamizáciu tureckej spoločnosti, ktorej časť sa hlási skôr k západnému životnému štýlu.
Mladý muž zo sýrskeho mesta Aleppo sa stal v sobotu večer víťazom speváckej súťaže Arab Idol. Po vyhlásení za víťaza Házim Šaríf uviedol, že si želá, aby Boh ukončil pohromu v Sýrii, kde už štvrtý rok zúri občianska vojna. Povedal tiež, že by mu bolo cťou, ak by sa jeho prvé vystúpenie uskutočnilo práve v Sýrii.
O Házimovom úspechu informovala aj štátna tlačová agentúra SANA. Vo finále, ktorým štyri mesiace trvajúca súťaž vyvrcholila, Házim Šaríf porazil súperov z Palestíny a Saudskej Arábie.
Publikum podľa agentúry SANA oceňovalo Šarífov zamatovo zafarbený hlas a stabilné výkony. Spevácka súťaž sa vysielala na celom Blízkom východe a sledovali ju milióny divákov, ktorí zasielali hlasy svojim favoritom.
Po vyhlásení výsledkov sa na sociálnej sieti Facebook objavili videozáznamy z Aleppa, zachytávajúce oslavy Házimovho víťazstva v meste, ktoré je centrom bojov medzi vládnymi jednotkami a povstaleckými oddielmi. Oslavy sa konali aj v Damasku, kde ľudia v uliciach mávali sýrskymi vlajkami.
Ako dnes informovala panarabská televízia al-Arabíja, víťaz sledovanej speváckej súťaže, ktorá sa v arabskom svete vysiela od roku 2011, získal cenu v podobe 250.000 saudskoarabských rijálov (66.000 dolárov), ako aj kontrakt s spoločnosťou Platinum Records na nahrávku troch singlov a jedného videoklipu. Hlavný sponzor tohto ročníka súťaže víťazovi venoval dovolenkovú cestu na Seychely.
Copyright © TASR 2014