World Press Freedom Day
Múdry pripomína, že vo výročnom rebríčku slobody médií v 180 krajinách sveta, ktorý 20. apríla zverejnila organizácia Reportéri bez hraníc (Reporters without borders - RWB, Reporters sans frontiéres - RSF) sa Slovensko umiestnilo na 12. mieste. "Už tradične sa na čelných miestach umiestnili európske severské krajiny, kde si tradíciu slobodných médií vysoko cenia, aj keď v Škandinávii kolegovia čelia problémom s koncentráciou vlastníctva médií či implementáciou nových protiteroristických zákonov, ktoré umožňujú okrem iného sledovanie a odpočúvanie novinárov," upozorňuje šéf IPI Slovensko. Umiestnenie Slovenska na 12. mieste podľa Múdreho zodpovedá stavu slobody médií. Rok predtým bolo Slovensko na 14. mieste. Na 11. mieste je v aktuálnom hodnotení za rok 2015 Rakúsko a na 13. Belgicko. Postkomunistické susedné štáty sa umiestnili nižšie ako SR, Česká republika na 21. mieste, Poľsko na 47. a Maďarsko na 67. mieste. Pritom Nemecko skončilo v rebríčku 16., Veľká Británia 38., Spojené štáty americké sú 41. v poradí a Francúzsko je na 45. mieste.
"Mali by sme si naše umiestnenie a hodnotenie vážiť, starať sa o to, aby sa situácia nezhoršila a vylepšovať to, čo nám ešte v slobode médií a slobode slova chýba. Reportéri bez hraníc v hodnotení Slovenska zdôrazňujú, že v trestnom zákone máme najvyššie tresty odňatím slobody v Európe za poškodzovanie mena a ohováranie, tzv. "defamation law", a to dva až osem rokov odňatia slobody pri dokázaní viny," konštatoval ďalej pre SITA Pavol Múdry. Medzinárodný tlačový inštitút (IPI) vedie celosvetovú kampaň za odstránenie paragrafov o ohováraní a poškodzovaní mena z trestných zákonníkov krajín, keďže podľa IPI za názor nemožno väzniť. IPI odporúča riešiť ohováranie a poškodzovanie mena v občianskom práve. "Nedávny Svetový kongres IPI v Katare sa niesol pod heslom 'Journalim is not crime' - teda 'Žurnalistika nie je zločinom', ale normálnym povolaním s vysokou dôležitosťou pre verejnosť. Aj preto by sme mali na mediálnom i spoločenskom poli vyvíjať tlak na vládu a parlament, aby tento relikt minulosti z Trestného zákona zmizol," doplnil Múdry.
"Tretí máj si všetky svetové mediálne organizácie, ale najmä samotné médiá, svoj 'Deň Slobody' pripomínajú na svojich stránkach a vo vysielaní, zdôrazňujú vysokú hodnotu a dôležitosť slobody médií pre spoločnosť. No, na Slovensku je okolo Dňa Slobody médií viac-menej ticho," myslí si Múdry. To má podľa jeho názoru viacero príčin. Naše médiá so slobodou nemajú až taký problém, slobodu médií v iných krajinách si až tak nevšímajú a tiež ju považujú za samozrejmú. "U nás už, našťastie, nepoznáme brutálne útoky na médiá a novinárov, ako napríklad v krajinách Blízkeho východu, Ruska či Turecka. Ani zatiaľ nečelíme tlaku vlád na ovládnutie obsahu médií ako u našich susedov v Poľsku či Maďarsku, ktoré sú rovnako ako my členmi výberového zoskupenia štátov v EÚ. Už ani nespomínam Mexiko, Čínu, niektoré africké krajiny či iné, kde 'problémy' s médiami riešia väznením, fyzickými útokmi a vraždami novinárov. Zo strany našich médií a novinárov by si ochrana slobody médií aj v iných krajinách zaslúžili minimálne viac solidarity a podpory," konštatoval šéf slovenského IPI.
"Oslávme svoj deň, Deň Slobody médií, a nezabúdajme, že o vybojovanú a získanú slobodu môžeme veľmi rýchlo prísť. Buďme solidárni a píšme a reportujme o porušeniach slobody slova a slobody médií vo svete, podporíme tým nielen kolegov novinárov, ale aj sami seba, ak to bude potrebné," vyzval novinárov Pavol Múdry. Doplnil, že v Medzinárodnom tlačovom inštitúte IPI majú slovenskí novinári od tejto jari významné zastúpenie. Delegáti Kongresu IPI zvolili v marci za členku Výkonnej rady IPI súčasnú šéfredaktorku SME Beatu Balogovú.
©2016, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.