24. 8. 2017

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Na bezhlavom torze nájdenom v pondelok v zálive pri Kodani, ktoré identifikovali ako telesné pozostatky nezvestnej švédskej novinárky Kim Wallovej, boli nájdené poranenia naznačujúce, že k telu bol ako záťaž pripevnený kus kovu. Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa na vyhlásenie dánskej polície.
V ponorke dánskeho vynálezcu Petra Madsena, v ktorej bola Wallová videná naposledy, sa tiež našli stopy jej krvi, uviedol na tlačovej konferencii Jens Möller Jensen, hlavný vyšetrovateľ Wallovej prípadu.
Rodina novinárky je z jej smrti "nekonečne zarmútená".
"Nemôžeme pochopiť rozsah nešťastia a zostáva veľa otázok, na ktoré treba odpovedať," uviedla na Facebooku Wallovej matka Ingrid.
Novinárka zmizla pred 13 dňami, keď sa potopila ponorka dánskeho vynálezcu Petra Madsena, ktorý ju vzal na palubu.
Wallovú naposledy videli 10. augusta večer nastupovať v Kodani do Madsenovej ponorky, ktorá sa následne potopila, čo podľa vyšetrovateľov mohlo byť dôsledkom úmyselného konania. Telo novinárky v nej nenašli a Madsen spočiatku tvrdil, že pasažierku vysadil na malom ostrove.
Vynálezca podozrivý zo zabitia Wallovej však neskôr svoju výpoveď zmenil a povedal, že zahynula pri nehode na palube a následne jej telo vyhodil do vody v zálive Köge ležiacom juhozápadne od Kodane.

Nemecká novinárka a prekladateľka tureckého pôvodu Mešale Toluová-Čorluová (33), ktorú pre podozrenie z teroristických aktivít zadržali v Turecku 30. apríla a uväznili 5. mája, tam zostáva aj po preskúmaní verdiktu tamojšou justíciou.
Rozhodlo sa o tom včera v Istanbule, informovali Bavorský rozhlas s odvolaním sa na jej právnu zástupkyňu, ako aj rozhlasová stanica Deutsche Welle či internetové vydanie mienkotvorného denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung.
V zdôvodnení verdiktu tureckej justície sa uvádzajú obavy z úteku podozrivej obvinenej, ktorej v procese naplánovanom od 11. októbra hrozí dlhoročný trest väzenia.
Nemecký rezort zahraničných vecí sa angažoval za prerušenie vyšetrovacej väzby uvalenej na ženu, ktorá má síce turecké korene, avšak od roku 2007 disponuje iba občianstvom Nemecka, avšak neuspel.
Prepustenie väznenej rodáčky z Ulmu v spolkovej krajine Bádensko-Wurttembersko, ktorej manžel, turecký občan, je za mrežami už od začiatku apríla, požadovala neúspešne aj medzinárodná novinárska organizácia Reportéri bez hraníc.
V procese, ktorý by mal trvať dva dni, bude žalobe čeliť popri Toluovej-Čorluovej ešte ďalších 17 ľudí, ktorí sa mali dopustiť propagácie terorizmu a členstva v teroristickej organizácii.

Copyright TASR ©2017