8. 2. 2018

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS


Komisárka Európskej únie pre spravodlivosť Věra Jourová sa v roku 2016 v jednom z rozhlasových rozhovorov vyjadrovala k českej kauze Bocianie hniezdo spôsobom, ktorý nie je v súlade s jej záväzkami vyplývajúcimi z členstva v Európskej komisii. Upozornila na to ombudsmanka EÚ Emily O'Reillyová v záveroch vyšetrovania sťažnosti českého občana na vyjadrenie Jourovej pre Český rozhlas a na následnú komunikáciu zo strany Európskej komisie.
Český sťažovateľ našiel v rozhlasovom rozhovore z 24. marca 2016 niekoľko vyjadrení Jourovej, ktorá podľa neho bola v rozpore s únijnými zmluvami a kódexmi správania, ktorými sa majú členovia Európskej komisie riadiť. Z interview napríklad vyvodil, že podľa názoru Jourovej, niekdajšej významnej členky hnutia ÁNO Andreja Babiša, mala farma Bocianie hniezdo nárok na európsku dotáciu.
Spoločnosť Farma Bocianie hniezdo, vtedy ešte pod názvom ZZN AGRO Pelhřimov, patrila do prelomu rokov 2007 a 2008 do Babišovej spoločnosti Agrofert.
Jourová pritom v rozhlase hovorila pred tým, než sa skončilo policajné vyšetrovanie aj vyšetrovanie úradu pre boj proti podvodom (OLAF). S následnou odpoveďou šéfky komisárkinho kabinetu v tom zmysle, že Jourová hovorila všeobecne o pravidlách prideľovania dotácií zo svojej skúsenosti ministerka pre miestny rozvoj, nebol sťažovateľ spokojný. Po ďalšej korešpondencii s komisiou, ktorá napríklad odmietla, že by slová Jourovej mohli ovplyvňovať vyšetrovanie OLAF, sa potom obrátil na únijnú ombudsmankou.
Tá teraz zdôraznila, že členovia komisie musia svoje správanie upraviť tak, aby nevrhal žiadne pochybnosti na EÚ, komisii a dôstojnosť ich úradu. "Komisár sa musí vyvarovať ľubovoľného správania, ktoré by mohlo naznačovať, že mu chýba či môže chýbať nezávislosť," upozornila O'Reillyová v obsiahlom vyjadrení k veci.
"Múdre, správne a úplne zodpovedajúce“ by podľa ombudsmanky bolo, keby sa Jourová v rozhlasovom interview zdržala odpovedí ku kauze Čapího hniezda. Dôvody k zdržanlivosti boli podľa O'Reillyové štyri: citlivá povaha prípadu, fakt, že sa týkal finančných záujmov EÚ, pokračujúce vyšetrovanie OLAF a skutočnosť, že vec sa dotýkala jej niekdajšieho straníckeho šéfa.
Z prepisu rozhlasového rozhovoru je podľa O'Reillyovej zrejmé, že Jourová verejne stránila šéfovi svoje politické strany a zastávala sa ho. Vyjadrila vraj napríklad názor, že farma Bocianie hniezdo je "malou firmou" a nie ďaleko väčšou spoločnosťou patriaci jej straníckemu šéfovi.
"Podľa názoru ombudsmanky bolo komisárkino vyjadrenie nerozumné a neprípustná vzhľadom na jej postavenie komisárky, ktorej správanie nesmie vyvolávať žiadne pochybnosti o možnom konflikte záujmov," uviedla O'Reillyová. Komisia ako celok podľa nej pochybila tým, že túto vec odmietla uznať.



Český Ústavný súd zrušil pokutu 200.000 korún, ktorú Rada pre rozhlasové a televízne vysielanie uložila televízii Nova za reportáž o vhodnom a nevhodnom oblečení do kostola v čase letných horúčav.
Reportáž sa v Televíznych novinách objavila v auguste 2012 v čase veľkých horúčav. Jej témou bol leták, v ktorom kňaz radil ľuďom, čo by si mali, či skôr nemali obliekať do kostola. Reportáž spomínala nevhodnosť džínsových nohavíc, minisukní, odhalených ramien a veľkých výstrihov.
Nedodržiavanie týchto zásad pri bohoslužbách môže spôsobiť nielen pohoršenie, ale aj nevoľnosť celebranta, zaznelo v reportáži s odkazom na príručku. Reportérka sa pýtala na názory návštevníkov kostolov, dala priestor tiež odborníkovi na extrémizmus, ktorý komentoval činnosť kňazského bratstva svätého Pia X.
Rada pôvodne označila odľahčenú reportáž za neobjektívnu a nevyváženú.
Ústavní sudcovia teraz poukázali na slobodu prejavu. Zrušili ako rozhodnutie rady o pokute, tak aj verdikty správnych súdov, ktoré sankciu potvrdili.
"Sloboda prejavu nechráni len závažné oznámenia a dôležité hlboké myšlienky, ale chráni aj právo podať aj "nevážne myšlienky nevážnym spôsobom". A koniec koncov podstatou slobody slova je to, že musíme prijímať aj informácie, oznámenia aj názory, ktoré nám osobne nie sú príjemné," povedal novinárom sudca spravodajca David Uhlíř.
Sudca spomenul aj odborný termín infotainment, čo je žurnalistická forma, ktorej cieľom je nielen informovať, ale aj pobaviť. Hoci žurnalistická a estetická hodnota môže byť sporná, je predovšetkým vecou prevádzkovateľa súkromného média, aby zvážil, ako sa bude presadzovať na trhu, povedal Uhlíř.
"Istá miera zľahčenie sa v reportáži nepochybne vyskytuje. Ale je potrebné vziať do úvahy, že samotná príručka, o ktorej reportáž pojednáva, bola tiež napísaná odľahčeným a humorným spôsobom," povedal Uhlíř.
Ak sa niekoho osobne reportáž dotkla, mohol sa brániť prostredníctvom súkromného práva, napríklad podať žalobu na ochranu osobnosti, žiadať o opravu alebo zverejnenie dodatočného oznámenia. "Z toho, že tak nikto neurobil, súdime, že nikoho z účinkujúcich v reportáži alebo z komentovaných sa reportáž nijako nedotkla," povedal Uhlíř.



Copyright © ČTK 2018

Kanadský premiér Justin Trudeau sa dostal do menšieho sporu s viacerými zahraničnými médiami predovšetkým konzervatívneho razenia vrátane americkej televízie Fox News, ktoré ho kritizovali a zosmiešňovali za jeho údajnú prílišnú snahu bojovať za ženské práva. Jadrom sporu sa stalo jeho minulotýždňové vyjadrenie na charitatívnej akcii v Alberte, kde žene, ktorá použila slovo "mankind" (ľudstvo) povedal, že možno by sa malo radšej hovoriť "peoplekind".
Na americkej Fox News, ale tiež v britskej ITV či austrálskom denníku Herald Sun za to Trudeau utŕžil kritiku a posmešky a viacero komentátorov mu odkázalo, že to s politickou korektnosťou už preháňa. Kanadský premiér však tvrdí, že jeho vyjadrenie bolo len pokusom o žart. "Bol to nevydarený vtip, a vyzerá to, že sa stal virálnym. Je to pre mňa také malé upozornenie, že by som nemal hovoriť vtipy vždy, keď sa mne samému zdajú smiešne," komentoval situáciu Trudeu.
Kanadský premiér sa sám označuje za feministu a medzinárodnú pozornosť vzbudil napríklad tým, keď v roku 2015 predstavil vládu, v ktorej na polovicu ministerských postov nominoval ženy. Na otázku, prečo sa tak rozhodol, odvetil: "Pretože je rok 2015."


©2018, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.