29. 6. 2019

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Plánované zavedenie virtuálnej meny libra spoločnosťou Facebook bude mať podľa hodnotenia Ústavu nemeckého hospodárstva (IW) pozitívny vplyv na cezhraničné hospodárske vzťahy.
„Libra môže byť pre podniky, ktoré pôsobia na medzinárodnom trhu, zaujímavá," uviedol Markus Demary, ekonóm pre peňažnú politiku hospodárskeho ústavu. Firmy môžu využívaním digitálnej meny obmedziť riziká výmenných kurzov. Napokon na môžu základe libry vytvoriť súkromnú menovú úniu. „Vnútri siete vytvorenej librou nebude viac jestvovať nijaké kurzové riziko. To by pretrvalo len v prípade prevodu libry na euro či dolár," dodal Demary. Uviedol tiež, že zatiaľ nie je jasné, aké rozšírenie libra dosiahne. Kryptomena bitcoin sa zatiaľ veľmi nerozšírila. Využíva ju len malá a uzavretá komunita. Jeho hodnota je založená na anonymite a ochrane dát. Užívatelia libry by na rozdiel od užívateľov bitcoinu reprezentovali väčšinu obyvateľstva. Pre nich je anonymita a ochrana údajov oveľa menej dôležitá.
Libra má preto na základe obrovskej siete Facebooku potenciál stať sa globálnou digitálnou menou.
Či sa libra presadí voči euru a doláru, to bude závisieť od troch faktorov: bezpečnosti, ochrane dát a počtu užívateľov, tvrdí Demary.
Elektronické platby v eurách s pomocou následného podpisu alebo  kreditnej karty sú veľmi bezpečné. Ochrana dát je známa. Oboje je zatiaľ v prípade libry ešte otázne. „V prípade väčšieho počtu užívateľov má libra určité šance, aby v konkurenčnom boji voči euru a dolára zvíťazila," konštatoval Demary.



Americký prezident Donald Trump sa v sobotu na summite krajín skupiny G20 v japonskej Osake stretol so saudskoarabským korunným princom Muhammadom bin Salmánom a nazval ho "priateľom". Ešte pred schôdzkou Trump na otázky novinárov, či sa pred Salmánom zmieni o vražde saudskoarabského novinára Džamála Chášukdžího, nereagoval, informovali agentúry AFP a DPA.
Trump na schôdzke pochválil Salmána za jeho úsilie o modernizáciu kráľovstva vrátane otázky práv žien. Chválil aj boj Saudskej Arábie proti terorizmu.
"Všetky peniaze, ktoré išli skupinám, ktoré sa nám nepáčia, ktoré nie sú dobré, ste zastavili," povedal Trump a poznamenal, že Saudská Arábia bola obvinená z podpory teroristických skupín.
Chášukdžího zabili vlani 2. októbra saudskoarabskí agenti na konzuláte Saudskej Arábie v tureckom meste Istanbul. Saudskoarabské úrady tvrdia, že agenti nekonali na príkaz korunného princa.
V Saudskej Arábii zároveň súdia za zatvorenými dverami v prípade Chášukdžího vraždy 11 neidentifikovaných osôb a pre päť z nich žiada prokuratúra trest smrti.
Vražda Chášukdžího vyvolala medzinárodný škandál a napätie vo vzťahoch medzi Rijádom a Ankarou i západnými štátmi vrátane Spojených štátov.



Copyright © TASR 2019