30. 9. 2019

MEDIA NEWS


MEDIA NEWS






Saudskoarabský korunný princ Muhammad bin Salmán poprel, že by bol osobne zapojený do vlaňajšej vraždy novinára Džamála Chášukdžího. Ako vodca krajiny však za ňu preberá plnú zodpovednosť.
"Bol to hrozný zločin," povedal bin Salmán v rozhovore pre reláciu americkej televízie CBS 60 minút, odvysielanom v nedeľu večer. "Preberám však za ňu plnú zodpovednosť ako vodca v Saudskej Arábii, najmä preto, že sa jej dopustili jednotlivci pracujúci pre saudskú vládu."
Svoju zodpovednosť za smrť novinára pripustil bin Salmán aj v rozhovore, ktorý v utorok odysiela ďalšia americká televízna stanicu PBS.
Korunný princ naďalej trvá na tom, že o príprave vraždy nič nevedel. Podľa neho je nemožné, aby tri milióny ľudí pracujúcich pre saudskoarabskú vládu posielali denne hlásenia jemu alebo druhému najvyššie postavenému členovi vlády.
Korunný princ v rozhovore pre CBS prekladanom do angličtiny ďalej uviedol, že vyšetrovanie vraždy pokračuje a "hneď, ako sa dokáže obvinenie voči niekomu, bez ohľadu na jeho hodnosť, bude postavený pred súd — bez výnimky".
Novinára Džamála Chášukdžího, ktorý pracoval pre denník Washington Post a zvykol kritizovať vládnucu saudskoarabskú dynastiu, videli naposledy živého 2. októbra 2018, keď prišiel na saudskoarabský konzulát v Istanbule pre doklady potrebné na svoju svadbu. Novinárovo telo sa doposiaľ nenašlo.
Saudská Arábia spočiatku Chášukdžího smrť popierala, ale neskôr priznala, že bol zabitý. Saudskoarabskí činitelia označujú tento zločin za svojvoľnú operáciu agentov, ktorí prekročili svoje právomoci. V súvislosti s prípadom Rijád postavil pred súd 11 podozrivých. Proces s nimi je neverejný, doposiaľ nebol nikto odsúdený.
Americká tajná služba CIA dospela k záveru, že vraždu Chášukdžího osobne nariadil korunný princ. Nezávislý vyšetrovateľ OSN vydal v júni správu, v ktorej sa uvádza, že existujú dôveryhodné dôkazy, že korunný princ nesie zodpovednosť za smrť novinára. Saudskoarabský minister zahraničných vecí ju označil za "chybnú", pripomína televízia CNN.


Volebný štáb demokratického uchádzača o prezidentskú kandidatúru Joea Bidena vyzval hlavné americké televízie, aby neposkytovali priestor Rudymu Giulianimu, osobnému právnikovi prezidenta USA Donalda Trumpa. Giulianiho pritom obvinil zo šírenia klamstiev prostredníctvom televíznych interview, informovala stanica CNN.
"Žiadame vás, aby ste mu (Giulianimu) už nedávali priestor vo svojom vysielaní," uvádza sa vo výzve predstaviteliek Bidenovej kampane Anity Dunnovej a Kate Bedingfieldovej, ktorú adresovali moderátorom a producentom nedeľňajších diskusných relácií amerických televízií, a tiež šéfom ich spravodajských úsekov.
Trumpov právnik podľa nich prostredníctvom svojich opakovaných televíznych vystúpení šíri "šialené, ničím nepodložené a zúfalé lži", a to s čoraz väčšou intenzitou.
Rudy Giuliani reagoval tvrdením, že sa ho Bidenov volebný štáb pokúša umlčať, pretože kladie nepríjemné otázky týkajúce sa Joea Bidena a jeho syna v tzv. ukrajinskej kauze.
"Nikdy som nepočul o kandidátovi, ktorý... by chcel dostať preč z médií niekoho, kto kladie legitímne otázky týkajúce sa jeho osoby," povedal Giuliani pre noviny Washington Examiner.
Trumpov právnik tvrdí, že Joe Biden sa snažil ovplyvňovať a zastrašovať ukrajinské úrady, aby zastavili vyšetrovanie korupčnej kauzy týkajúcej sa jeho syna Huntera Bidena. Giuliani podľa vlastných slov môže doložiť toto tvrdenie výpoveďou svedka ochotného svedčiť pod prísahou.
Len v nedeľu sa tento bývalý starosta New Yorku objavil v dvoch nedeľňajších ranných šou: "This Week" televízie ABC a "Face the Nation" na CBS. Zároveň vystúpil v konzervatívnej televíznej stanici Fox News, kde mu dávajú priestor takmer denne, pričom obhajoval Donalda Trumpa a útočil na Joea Bidena.
Podľa Bidenovej kampane Giuliani svojimi lživými výrokmi porušuje pravidlá korektného správania v televíznych interview. Oslovené stanice bezprostredne na túto - na americké pomery neobvyklú - výzvu nereagovali.
Samotný právnik Giuliani obvinenia z porušovania etických princípov odmieta a tvrdí, že len bráni prezidenta pred útokmi demokratov. "Obhajujem svojho klienta najlepšie, ako dokážem," vyhlásil v nedeľu v televízii ABC.


Britský premiér Boris Johnson odmieta obvinenia novinárky, ktorá tvrdí, že ju pred 20 rokmi na súkromnom obede chytil za stehno. Informovala o tom v pondelok agentúra AP.
Stĺpčekárka nedeľníka Sunday Times Charlotte Edwardesová v nedeľu uviedla, že k spomínanému incidentu došlo, keď pracovala pre konzervatívny týždenník The Spectator, kde Johnson v tom čase pôsobil ako redaktor.
Boris Johnson čelí aj medializovaným podozreniam, že v období, keď bol starostom Londýna, poskytol finančné výhody firme americkej podnikateľky a bývalej modelky Jennifer Arcuriovej. Johnson, ktorý mal údajne s Arcuriovou pomer, tieto podozrenia popiera. Polícia skúma, či v tomto prípade existuje dostatok dôkazov na začatie vyšetrovania.
Premiér Johnson trvá na tom, že Spojené kráľovstvo musí odísť z EÚ 31. októbra, či už s dohodou alebo bez dohody. V Manchestri sa v týchto dňoch koná každoročný zjazd Konzervatívnej strany, ktorého heslom je "Get Brexit Done" (Uskutočnime brexit).
Britský parlament začiatkom septembra prijal zákon, na základe ktorého musí premiér do 19. októbra predložiť parlamentu na schválenie návrh dohody o brexite alebo nechať poslancov hlasovať o odchode Británie z EÚ bez dohody. Ak by to do tohto termínu neurobil, musel by požiadať EÚ o odklad termínu brexitu do 31. januára 2020.




Povolenie vlády bude nevyhnutné na to, aby austrálska prokuratúra v prípade podozrenia mohla vzniesť obvinenia voči tamojším novinárom. Informoval o tom v pondelok austrálsky minister spravodlivosti Christian Porter, ktorého citovala agentúra Reuters.
Ako uviedol Porter, prokuratúre oznámil, že pred začatím trestného stíhania je nevyhnutný súhlas ministra spravodlivosti. "To umožní čo najpodrobnejšie a najobozretnejšie posúdiť, ako nájsť rovnováhu medzi obvineniami zo závažného porušenia zákona a záväzkom voči slobode tlače," napísal v e-maile.
Austrálska polícia v júni pre podozrenia zo získania štátnych tajomstiev prehľadala sídlo štátnej televízie ABC v Sydney, ako aj dom redaktorky mediálnej spoločnosti News Corp.
Vtedajšie zákroky polície, ktorá podľa medializovaných informácií preverovala približne 9000 počítačových súborov televízie ABC a prehľadala i zásuvku so spodnou bielizňou jednej z redaktoriek News Corp. v jej dome, sa streli s kritikou na celom svete. Britská stanica BBC ich napríklad označila za "hlboko znepokojujúce".
Policajné razie v televízii ABC sa podľa jej informácií týkali článkov z roku 2017, v ktorých sa písalo o obvineniach z vojenských pochybení v Afganistane. Spoločnosť News Corp. zase uviedla, že vyšetrovanie jej zamestnankyne sa zameriavalo na jej článok o plánoch vlády sledovať obsah e-mailov, textových správ a bankových účtov Austrálčanov.
Austrálska ústava negarantuje právo na slobodu prejavu, ako pripomenul Reuters. Preto, keď v roku 2018 zaviedla protišpionážne zákony, pridala i klauzulu o ochrane whistleblowerov.



Copyright © TASR 2019