18. 1. 2020

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS 


Ukrajinský premiér Olexij Hončaruk podal v piatok demisiu. Stalo sa tak po tom, ako bol zverejnený obsah jeho telefonátov, v ktorých sa kriticky vyjadroval o prezidentovi Volodymyrovi Zelenskom a jeho ponímaní ekonomiky. Informovala o tom agentúra Interfax.
Hončaruk vysvetlil, že príslušný list Zelenskému napísal v snahe "odstrániť akékoľvek pochybnosti o svojej úcte a dôvere v prezidenta". Dodal, že ho doručil prezidentovi, ktorý ho môže predložiť parlamentu.
Tlačová služba kancelárie ukrajinského prezidenta podľa agentúry Interfax potvrdila, že Zelenskyj dostal Hončarukov list so žiadosťou o uvoľnenie z funkcie, zváži ju a oznámi verejnosti svoje rozhodnutie.
Hončarukovo rozhodnutie súvisí so škandálom okolo jeho odpočúvania: na internetovej službe YouTube sa totiž v stredu objavil kanál s názvom "Ako oklamať prezidenta" a v ňom dve zvukové nahrávky, v ktorých hlas podobný Hončarukovmu žiada iné osoby - vysokopostavených štátnych funkcionárov -, aby mu pomohli vysvetliť Zelenskému, prečo národná mena hrivna posilňuje a ako to môže ovplyvniť štátny rozpočet.
"Hončaruk" v nahrávke údajne pripúšťa aj to, že on sám je v ekonomike laikom, a konštatuje, že prezident má "veľmi primitívne chápanie ekonomických procesov".
Agentúra TASS medzičasom s odvolaním sa na zdroje v parlamentnom klube strany Sluha národa informovala, že Zelenskyj bude počas nadchádzajúceho víkendu viesť konzultácie o kandidátoch na nového predsedu vlády a jej zložení. Zdroj dodal, že naplánované sú najmenej dve takéto schôdzky.


Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odmietol v piatok prijať demisiu premiéra Olexija Hončaruka. Prezident chce dať podľa vlastných slov predsedovi vlády "druhú šancu", informovala agentúra AFP.
Zelenskij sa podľa facebookovej stránky svojho úradu stretol s Hončarukom, s ktorým diskutoval najmä o optimalizácii práce vlády, otázke spravodlivých platov ministrov a topmanažérov štátnych podnikov, prepustení ministrov, ktorí nedosiahli reálne výsledky, a nadviazaní dialógu s parlamentom.
"Rozhodol som sa dať vám a vašej vláde druhú šancu," povedal prezident Hončarukovi počas osobného stretnutia. "Teraz nie je čas na ekonomické a politické otrasy v krajine," zdôraznil Zelenskyj.
Hončaruk podal demisiu v piatok dopoludnia. Stalo sa tak po tom, ako bol zverejnený obsah jeho telefonátov, v ktorých sa kriticky vyjadroval o Zelenskom a jeho ponímaní ekonomiky.
Hončarukovo rozhodnutie súvisí so škandálom okolo jeho odpočúvania: na internetovej službe YouTube sa totiž v stredu objavil kanál s názvom "Ako oklamať prezidenta" a v ňom dve zvukové nahrávky, v ktorých hlas podobný Hončarukovmu žiada iné osoby — vysoko postavených štátnych funkcionárov —, aby mu pomohli vysvetliť Zelenskému, prečo národná mena hrivna posilňuje a ako to môže ovplyvniť štátny rozpočet.
Údajný Hončaruk v nahrávke pripúšťa aj to, že on sám je v ekonomike laikom, a konštatuje, že prezident má "veľmi primitívne chápanie ekonomických procesov".

      


Len niekoľko dní po nástupe Roberta Abelu do funkcie maltského premiéra sa v hlavnom meste Valletta vo štvrtok večer zišlo niekoľko stoviek demonštrantov, aby žiadali spravodlivosť v prípade zavraždenej novinárky Daphne Caruanovej-Galiziovej. Ide o kauzu, ktorá Abelovho predchodcu Josepha Muscata donútila odstúpiť z premiérskeho postu.
Zhromaždenie sa konalo pri provizórnom pietnom mieste na počesť novinárky zavraždenej 16. októbra 2017 a bolo prvé od Muscatovej demisie a vymenovania Abelu.
Podobné akcie sa na tomto mieste konali od novinárkinej vraždy pravidelne, a to vždy v 16. deň mesiaca. Kým bol Muscat premiérom, z pomníčka boli pravidelne odstraňované kvety i sviečky, čo aktivistov i rodinu hnevalo.
Podľa agentúry AFP je prvým možným náznakom zmien v prístupe maltského vedenia k prípadu to, že Abela deklaroval, že provizórny pamätník novinárke nebude rozobraný a zostane na svojom mieste.
Muscat bol totiž dlhodobo obviňovaný, že vyšetrovanie vraždy hatí, aby tak chránil svojich priateľov a spolupracovníkov.
V súvislosti s vyšetrovaním vraždy polícia vypočúvala viacerých Muscatových spolupracovníkov: okrem iných aj vedúceho Muscatovej kancelárie Keitha Schembriho, ministra pre cestový ruch Konrada Mizziho a ministra hospodárstva Chrisa Cardonu.
Títo traja vysokopostavení vládni úradníci vlani v novembri odstúpili zo svojich funkcií. Pod tlakom verejnosti bol napokon donútený podať demisiu aj Muscat. Jeho odchod z funkcie sa oficializoval minulý víkend, keď bol Abela zvolený za predsedu Strany práce, čím získal aj funkciu premiéra.
Schembri síce nebol v kauze vraždy obvinený, ale naďalej zostáva súčasťou vyšetrovania, a to pre údajné finančné prepojenie s podnikateľom Yorgenom Fenechom, ktorého polícia označila za komplica vraždy. On však vinu popiera.
Z vyšetrovania agentúry Reuters vyplynulo, že Fenech je okrem iného aj majiteľom spoločnosti 17 Black, ktorá údajne vyplácala tajné finančné odmeny ministrovi pre cestový ruch Konradovi Mizzimu i Schembrimu.
Maltská polícia má v rukách troch vykonávateľov vraždy. Vo väzbe sa mesiac po čine ocitli bratia Alfred a George Degiorgio a Vincent Muscat. Všetci traja vinu popierajú.
Polícia má od novembra roku 2019 k dispozícii dôkazy, ktoré by mohli byť na súde použité v snahe odsúdiť objednávateľa vraždy. Tie jej poskytol Melvin Theuma, ktorý bol zadržaný v polovici novembra 2019 na základe podozrenia, že bol sprostredkovateľom novinárkinej vraždy.
Výmenou za tieto dôkazy Theuma žiadal milosť, ktorú mu prezident George Vella - na návrh vlády - aj udelil. Ak totiž vláda udelenie milosti navrhne, hlava štátu nemôže jej udelenie odmietnuť.
Po objednávateľovi vraždy novinárky sa stále pátra.
"Je zrejmé, že Muscat bol prekážkou spravodlivosti. Uvidíme, či sa súčasný premiér zaviaže tento prípad vyriešiť," uviedol pre AFP aktivista Manuel Delia.
"Dúfam, že dosiahneme spravodlivosť... To je to, za čo už dva a pol roka vedieme kampaň," dodal.
Syn zavraždenej, Matthew, však pre AFP povedal, že neveľmi verí tomu, že by Abela bol "tou pravou osobou" na dosiahnutie spravodlivosti.
Dodal, že nezdieľa nádej, o ktorej po zmene na poste premiéra hovoria niektorí ľudia, pretože Abela bol súčasťou okruhu ľudí blízkych Muscatovi. Uviedol však, že boj pokračuje a "my budeme naďalej protestovať a brať ľudí na zodpovednosť."
Skupina aktivistov "Occupy Justice" vyzvala Abelu na očistu vyšetrovania, ktoré sprevádzajú obvinenia z korupcie. Žiadajú tiež, aby odvolal policajného komisára a zverejnil verejné ospravedlnenie za smrť blogerky.
Novinárku Caruanovú-Galiziovú písala protikorupčný blog, viedla vyšetrovanie škandálu Panama Papers na Malte, bola investigatívnou novinárkou a ostrou kritičkou maltskej vlády a miestnych korupčných praktík. Dňa 16. októbra 2017 ju zabila bomba nastražená v jej aute. Jej smrť otriasla krajinou a vyvolala protesty občanov, ktoré neutíchajú.

Šéf maltskej polície Lawrence Cutajar odstúpil v piatok zo svojej funkcie v súvislosti s kritikou vyšetrovania vraždy novinárky Daphne Caruanovej-Galiziovej. Cujatar je tiež obviňovaný z nedostatočného boja proti korupcii.
Informovala o tom spravodajská stanica BBC s odvolaním sa na vyhlásenie nového maltského premiéra Roberta Abelu.
Abela zložil slávnostnú prísahu v pondelok po tom, ako jeho predchodca Joseph Muscat pre kauzu zavraždenej novinárky odstúpil z funkcie.
Lawrence Cutajar bol do funkcie vymenovaný v roku 2016. Predstavitelia občianskej spoločnosti ho - rovnako ako generálneho prokurátora Petra Grecha - obviňujú zo zlyhania v boji proti korupcii vo vysokých politických kruhoch.
Nový premiér Abela uviedol, že na odvolanie generálneho prokurátora nevidí nijaký dôvod. Povedal však, že sa bude zvažovať nová "transparentná" metóda na vymenovanie maltského policajného šéfa. Toho v súčasnosti vyberá premiér, a nie členovia parlamentu.
V súvislosti s vyšetrovaním vraždy polícia vypočúvala viacerých Muscatových spolupracovníkov: okrem iných aj vedúceho Muscatovej kancelárie Keitha Schembriho, ministra pre cestový ruch Konrada Mizziho a ministra hospodárstva Chrisa Cardonu. Všetci vlani v novembri odstúpili zo svojich funkcií.
Novinárka Caruanovú-Galiziovú písala protikorupčný blog, viedla vyšetrovanie škandálu Panama Papers na Malte a bola investigatívnou novinárkou a ostrou kritičkou maltskej vlády a miestnych korupčných praktík. Dňa 16. októbra 2017 ju zabila bomba nastražená v jej aute. Obvinení sú štyria ľudia. Jej smrť otriasla krajinou a vyvolala protesty občanov, ktoré neutíchajú.



Copyright © TASR 2019

Dvaja mexickí herci zahynuli v noci zo štvrtka na piatok po páde z mosta v mexickom hlavnom meste. K tragédii došlo priamo pri natáčaní seriálu, v ktorom obaja stvárňovali dôležité úlohy. Herci, Jorge Navarro Sánchez a Luis Gerardo Rivera, práve natáčali na moste scénu pre jeden z dielov populárneho mexického akčného seriálu Žiadny strach z pravdy (Sin Miedo a la Verdad), ktorý začali nakrúcať v roku 2018. O ich úmrtí informovala mexická televízna spoločnosť Televisa, ktorá za týmto projektom stojí.Bližšie informácie o príčine nehody spoločnosť nezverejnila.



©2019, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.