MEDIA NEWS
V Rusku zadržali rusko-americkú novinárku z Rádia Slobodná Európa (RFE/RL) a obvinili z toho, že sa nezaregistrovala ako tzv. zahraničný agent. TASR správu prevzala vo štvrtok z agentúry AFP.
Alsu Kurmashevová pracuje pre spravodajský portál v tatárskom a baškirskom jazyku, služby financovanej americkým Kongresom. Riaditeľ RFE/RL Jeffrey Gedmin vo vyhlásení vyzval na jej prepustenie, "aby sa mohla ihneď vrátiť k svojej rodine".
Kurmashevová žije v Prahe v Českej republike. Do Ruska prišla 20. mája z vážnych rodinných dôvodov, uviedol vo vyhlásení Výbor na ochranu novinárov (VON) so sídlom v New Yorku.
Podľa RFE/RFL novinárku dočasne zadržali 2. júna na letisku v ruskom meste Kazaň, keď mala nastúpiť na spiatočný let. Odobrali jej americký aj ruský pas a uložili pokutu za to, že nenahlásila svoj americký pas na ruských úradoch.
To, že voči nej vzniesli obvinenie, jej úrady oznámili, keď čakala na vrátenie pasov. V prípade dokázania viny jej hrozí až päťročné väzenie, uviedol VON.
Koncom marca tohto roka zadržali v ruskom Jekaterinburgu amerického novinára Evana Gershkovicha z denníka Wall Street Journal (WSJ) a obvinili zo špionáže. V Rusku mu hrozí až 20 rokov väzenia.
Gershkovich je od rozpadu Sovietskeho zväzu prvým zahraničným novinárom, ktorého v Rusku zadržali a obvinili zo špionáže. Zadržiavaný je v moskovskej väznici Lefortovo.
Označenie "zahraničný agent", pripomínajúce "nepriateľa ľudu“ zo sovietskej éry, sa v posledných rokoch v Rusku používa najmä v súvislosti s kritikmi Kremľa, novinármi či ľudskoprávnymi aktivistami obvinenými z vykonávania politickej činnosti financovanej zo zahraničia.
Britský denník The Guardian prepustil dlhoročného redakčného karikaturistu Stevea Bella v súvislosti s kresbou izraelského premiéra Bejnamina Netanjahua, ktorá bola podľa kritikov ovplyvnená antisemitskými stereotypmi. S odvolaním na vyhlásenie britskej mediálnej spoločnosti Guardian Media Group o tom vo štvrtok informovala agentúra AP.
"Bolo prijaté rozhodnutie nepredĺžiť Steveovi Bellovi zmluvu. Jeho karikatúry boli za posledných 40 rokov dôležitou súčasťou Guardianu - ďakujeme mu a želáme mu všetko najlepšie," uviedla spoločnosť vo vyhlásení.
Rozhodnutie sa podľa AP týkalo najnovšej karikatúry, ktorú Bell zverejnil na sociálnej sieti X (predtým Twitter). Na nej je zobrazený Benjamin Netanjahu - súčasný predseda izraelskej vlády - držiaci skalpel a pripravujúci sa na rez v tvare pásma Gazy načrtnutý v oblasti svojho brucha. Vo vrchnej časti obrázka je zároveň napísané: "Obyvatelia (pásma) Gazy, okamžite odíďte!".
Bella podľa jeho slov obvinili z toho, že karikatúra evokuje pasáž z tragikomédie Williama Shakespeara "Kupec benátsky", v ktorej židovská postava 'Shylock' požaduje od inej postavy - Antónia - "libru (ľudského) mäsa", ak mu do troch mesiacov nesplatí pôžičku. Podľa BBC je postava Shylocka pre svoju chamtivú povahu považovaná za jeden z najznámejších židovských stereotypov v anglickej literatúre.
Bell však tvrdí, že Shakespearova hra nemá nič spoločné s jeho karikatúrou Netanjahua. "Nepodporujem škodlivé antisemitské stereotypy. ... Nikdy som nič také neurobil, ani vo sne by ma nenapadlo niečo také urobiť," uviedol pre časopis Press Gazette.
Spresnil, že sa pri uvedenej kresbe inšpiroval karikatúrou amerického prezidenta Lyndona B. Johnsona, ktorú v 60. rokoch 20. storočia zhotovil známy americký ilustrátor David Levine.
Bell svojou činnosťou prispieval do denníka The Guardian od roku 1983. Podozrenia z využívania antisemitských stereotypov sa objavili u niekoľkých zo stoviek jeho karikatúr, poznamenáva agentúra AP.
Copyright ©
TASR 2023
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) pripravuje v oblasti fajčenia úplnú cenzúru médií. Pred nadchádzajúcim samitom členských krajín Rámcového dohovoru o kontrole tabaku v Paname (20.-25. novembra 2023) zverejnila WHO svoje návrhy na sprísnenie tabakovej legislatívy. Jedným z nich je aj nové znenie článku, ktorý upravuje pravidlá v oblasti propagácie tabakových výrobkov. Návrh počíta s úplným zákazom zobrazovania tabaku, ako aj nových alternatívnych foriem fajčenia v médiách, televízií, v streamovacích službách, ako i na sociálnych sieťach. „Úplný zákaz by sa mal vzťahovať na všetky typy médií, vrátane digitálnych komunikačných platforiem,“ uvádza WHO vo svojom návrhu.
Filmy, televízia a streamingový obsah sú významnými zdrojmi zobrazenia tabaku. „Zistilo sa, že obsah, ktorý je príťažlivý pre mladých ľudí, ako napríklad televízne reality show, obsahujú veľké množstvo vyobrazení tabaku,“ dodala WHO.
WHO navrhuje široký výklad nových nariadení bez uvedenia ich zákonných obmedzení. To znamená, že akákoľvek zmienka o fajčení, nikotíne alebo tabakových výrobkoch, ktorá sa objaví v „éteri“, môže byť penalizovaná. „Podľa pokynov na implementáciu článku 13 by strany mali zaviesť a presadzovať účinné, primerané a odrádzajúce sankcie. Tam, kde ešte nie je zavedený, by strany mali určiť kompetentný, nezávislý orgán na monitorovanie a presadzovanie práva a poveriť ho potrebnými právomocami a zdrojmi,“ píše WHO.
Keďže sa nové nariadenia nemajú vzťahovať len na tabakový priemysel, ale aj na sociálne siete, pokutám môžu čeliť aj jednotliví používatelia, ktorí napríklad zverejňujú príspevky zo svojho súkromného života a pritom vyobrazia tabakový alebo iný nikotínový výrobok. Alebo medzi sebou diskutujú o svojich skúsenostiach s vapingom.
Nové pravidlá by tiež znamenali obmedzenia v novinárskej práci, nakoľko napríklad aj rozhovor alebo citácia odborníka, ktorý sa vyjadruje k riešeniu fajčiarskej závislosti, by sa považovali za propagačný obsah. Obmedzenia môžu ovplyvniť aj kultúru a filmový priemysel, keďže akékoľvek vyobrazenia fajčenia by boli zakázané nielen v súčasných, ale museli by sa zmazať aj starších filmoch a seriáloch.
WHO ďalej plánuje monitorovať a vynucovať zákaz aj v prostredí videohier a v aplikáciách pre smartfóny. „Niektoré aplikácie pre smartfóny zobrazujú značky cigariet alebo obrázky, ktoré sa podobajú na existujúce značky,“ uvádza WHO s tým, že niektoré aplikácie obsahujú animované hry s možnosťou simulovať fajčiarsky zážitok a iné voľne prístupné „vysoko-kvalitné aplikácie“ zasa uľahčujú predaj tabakových výrobkov.
Medzi mladými ľuďmi sú tiež obľúbené videohry, všíma si zdravotnícka organizácia a preto je podľa nej potrebné zvýšiť kontrolu aj v tejto oblasti. Hráči sú totiž podľa WHO vystavovaní obsahu, ktorý zobrazuje tabakové výrobky alebo priamo v prostredí videohier nabádaní k ich nákupu.
SITA a.s
a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie
obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
Elon Musk zvažuje, že sociálnu sieť X stiahne z Európskej únie, píše Business Insider. Miliardár sa podľa neho nechce podriadiť nariadeniu o digitálnych službách DSA, ktoré internetovým spoločnostiam okrem iného nariaďuje, aby mazali nenávistné príspevky.
Spoločnosť X nedávno dostala zoznam otázok od Európskej komisie, ktorá sa chce dozvedieť viac o tom, ako firma plní svoje povinnosti.
Komisiu prinútili k odoslaniu dotazníka dezinformácie po útoku Hamasu na Izrael. Za porušenie DSA hrozia vysoké tresty.
Podľa zdroja Business Insider Musk diskutoval o tom, že sieť X už nebude v EÚ k dispozícii alebo že k nej používateľom v regióne zablokuje prístup.
Miliardár po kúpe spoločnosti Twitter za približne 44 miliárd dolárov prepustil viac ako polovicu jej zamestnancov. Prepúšťanie silne zasiahlo aj tímy zodpovedné za kontrolu obsahu. Musk tvrdil, že Twitter príliš obmedzoval slobodu prejavu
Moskovský arbitrážny súd rozhodol, že ruská dcéra spoločnosti Google zbankrotovala. Uviedol to pre ruský portál Vedomosti predstaviteľ tlačovej služby súdu. Ruská dcéra Googlu veriteľom dlhuje 53,6 miliardy rubľov. Súd ustanovil za konkurzného správcu dočasného riaditeľa ruskej dcéry americkej technologickej firmy Valerija Taľarovského. Správu o priebehu konkurzného konania má Taľarovský predložiť v apríli budúceho roka. V registri veriteľov sú podľa neho už zaradené pohľadávky 861 veriteľov.
Ruská dcéra Google o vyhlásenie bankrotu požiadala už v júni minulého roka. Ako vtedy informoval portál Politico, odôvodnila to tým, že opatrenia Moskvy jej znemožnili podnikanie. Hovorca Googlu vtedy konštatoval „zablokovanie bankového účtu spoločnosti Google Rusko zo strany ruských úradov znemožňuje fungovanie našej ruskej kancelárie, vrátane zamestnávania a vyplácania miezd zamestnancov v Rusku, platenia dodávateľov a predajcov a plnenia iných finančných záväzkov".
Copyright
© ČTK 2023