MEDIA NEWS
Novinárka tatársko-baškirskej redakcie stanice Rádio Slobodná Európa/Sloboda (RFE/RL) Alsu Kurmaševová bola obvinená zo "šírenia nepravdivých informácií o ruskej armáde". "Dôrazne odsudzujeme zjavné rozhodnutie ruských úradov vzniesť ďalšie obvinenia proti Alsu," povedal úradujúci prezident a člen predstavenstva RFE/RL Jeffrey Gedmi, informovala agentúra AFP.
Ide už o tretie trestné konanie proti Kurmaševovej: v októbri ju súd v Kazani odsúdil za neoznámenie druhého občianstva na pokutu 10.000 rubľov a väzobne je tiež stíhaná za údajné porušenie zákona o tzv. zahraničných agentoch. Vo vyšetrovacej väzbe bude najmenej do 5. februára.
Ako v utorok informovala RFE/RL, dôvodom na najnovšie stíhanie je kniha "Nie vojne. 40 príbehov Rusov vystupujúcich proti invázii na Ukrajinu", ktorú vydala tatársko-baškirská redakcia RFE/RL v novembri minulého roka.
Kniha obsahuje rozhovory publikované na webe idelreal.org od marca do augusta roku 2022. Podľa vyšetrovateľov sa Kurmaševová zapojila do distribuovania tejto knihy.
Novinárka má dvojaké občianstvo: americké i ruské. Pred zatknutím žila s manželom a deťmi v Prahe. V polovici mája 2023 pricestovala do Kazane z rodinných dôvodov. V júni, pred odletom do Prahy, ju ruské úrady zadržali a odobrali oba pasy.
Zadržanie novinárky odsúdili americké úrady, vlády Kanady, Česka, Francúzska, Poľska a Švédska, predstavitelia EÚ, OSN a Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe.
Ľudskoprávna organizácia Reportéri bez hraníc, Koalícia žien v žurnalistike, Národný tlačový klub, Výbor na ochranu novinárov a desať ďalších organizácií vyzvali ministra zahraničných vecí USA Antonyho Blinkena, aby "okamžite vyhlásil" novinárku Kurmaševovú za "neprávom zadržanú".
Ako RFE/RL objasnila, vyhlásenie, že americký občan bol neoprávnene zadržaný, znamená, že americké úrady budú formálne žiadať o jeho prepustenie od orgánov danej cudzej krajiny.
Najväčším rizikom pre Česko v oblasti dezinformácií je podľa riaditeľa Bezpečnostnej informačnej služby (BIS) Michala Koudelku aj naďalej Rusko. Za závažné označil aj dezinformačné aktivity Číny a zdôraznil, že najväčšou hrozbou pre dezinformátorov je vzdelaná spoločnosť. Vyhlásil to v utorok na konferencii "Pripravení na boj?". Na základe servera iDNES.cz o tom informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.
Propaganda a dezinformácie sú podľa šéfa českej kontrarozviedky aktuálne najviac späté s konfliktami na Ukrajine a v Izraeli. Poukázal na to, že vojna má potenciál rozvíjať sa aj v hybridnom priestore – pripomenul napríklad deepfake videá Hamasu či minuloročnú dezinformačnú kampaň týkajúcu sa nedostatku plynu v Európe.
"Tieto lži sú príčinami demonštrácií v Londýne, Paríži a ďalších veľkých európskych mestách," myslí si Koudelka. Cieľom agresora je podľa neho oslabiť vôľu obyvateľstva pomôcť napadnutým krajinám. Dodal, že to môže podlamovať dôveru v demokratické systémy a organizácie, ktorých je aj ČR súčasťou.
Protiizraelská propaganda však podľa neho nemá v ČR také výrazné dôsledky ako v iných európskych krajinách. Dezinformačné aktivity v Česku sú naďalej najvýraznejšie z Ruska a Číny. "Za najzávažnejší problém považujem ruskú snahu ovplyvniť priebeh prezidentských volieb," povedal Koudelka s odkazom na upravené video, na ktorom vtedajší prezidentský kandidát Petr Pavel povolával českých mužov do vojny na Ukrajine, čo v skutočnosti nebola pravda.
Šéf kontrarozviedky uviedol, že BIS sa pripravuje na enormný nárast hrozieb súvisiacich s umelou inteligenciou, akými sú napríklad deepfake videá.
V oblasti prevencie proti hybridným hrozbám je podľa neho dôležité včas zasiahnuť a klamlivé tvrdenia vyvrátiť. Musia to však vysvetľovať osobnosti, ktorým budú ľudia veriť. Dodal, že najlepšou obranou proti dezinformáciám je vzdelaná spoločnosť.
Copyright © TASR 2023