4. 2. 2025

Cenu Ferdinanda Peroutku za rok 2024 získali Marie Bastlová a slovenský novinár Marek Vagovič


Cenu Ferdinanda Peroutku za rok 2024 získali Marie Bastlová 

a slovenský novinár Marek Vagovič



Spoločnosť Ferdinanda Peroutku v utorok 4. februára udelila prestížne novinárske ceny Ferdinanda Peroutku za rok 2024. V Centre súčasného umenia DOX ich prijala redaktorka a moderátorka Seznamu Zprávy Marie Bastlová a slovenský investigatívny novinár, komentátor a moderátor Marek Vagovič.

Mária Bastlová je absolventkou práva, žurnalistiky a mediálnych štúdií na Karlovej univerzite. Na Zoznam Zprávách pripravuje rozhovory pre podcast Ptám se já, ktoré sú zamerané na aktuálne novinárske témy s dôrazom na politiku. Rozhovorom sa venuje od roku 2017 – najprv ako moderátorka relácie Dvadsať minút Rádia žurnál, krátko moderovala reláciu K vec na CNN Prima News. Pôsobila aj v Hospodárskych novinách, kde sa venovala financovaniu politických kampaní, mapovaniu majetku politikov a samozrejme politike a jej zákulisia. "Želám Márii Bastlovej, aby jej hostia v budúcnosti váhali, či jej pozvanie prijmú, pretože ide o veľmi prestížne podujatie vyhradené len pre skutočne významné osobnosti. Alebo či by mali radšej odmietnuť, pretože to je najťažší boj, aký môžete v českých médiách zažiť a nie každý v ňom môže uspieť," píše vo svojej chvále Jindřich Šídlo.

Marek Vagovič vyštudoval históriu na Trnavskej univerzite. V médiách pôsobí od roku 2000 a zameriava sa najmä na prepojenie politiky a biznisu. Pracoval pre SITA, denníky Pravda a SME, týždenníky Domino fórum a Týždeň. Od jesene 2015 sedem rokov vedie investigatívny tím portálu Aktuality.sk. Na jar 2022 začal pracovať ako komentátor denníka Postoj. V roku 2016 vydal knihu Vlastnou hlavou: Ako dostal Fico odovzdal krajinu oligarchom. O dva roky neskôr napísal s kolegami z redakcie Aktuality.sk knihu Ticho: Príbeh Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. V roku 2020 vyšlo pokračovanie Vlastnou hlavou 2.

"Keby Československo ešte existovalo, Marek Vagovič by túto cenu dostal už dávno. Tajné nahrávky, uniknuté spisy nepatria do štýlu tohtoročného laureáta. Tieto metódy používala prvá generácia slovenských investigatívnych novinárov od 90. rokov, zatiaľ čo druhá generácia – ktorej najvýraznejšou osobnosťou je Marek Vagovič – vie hovoriť s ľuďmi, overovať a nakoniec jasne prezentovať výsledok. Jednoducho povedané, tento vyšetrovateľ nie je lenivý. Často sa tejto téme venoval ešte predtým, ako sa stala módnou – písal napríklad o zvláštnom rozhodovaní vplyvného šéfa Špeciálnej prokuratúry Dušana Kováčika desať rokov predtým, ako bol Kováčík odsúdený za korupciu a odsúdený za ňu," hovorí Tomáš Němeček vo svojom pochvalnom príhovore.

Novinárske ceny Ferdinanda Peroutku udeľuje Spoločnosť Ferdinanda Peroutku od roku 1995, vždy pri príležitosti výročia narodenia slávneho prvorepublikového novinára a v exile prvého šéfa československého vysielania Rádia Slobodná Európa v exile. Ocenení by mali vykazovať vlastnosti, ktoré zdobili Ferdinanda Peroutku, a to absolútnu integritu pred zákonom a vlastným svedomím a vysokú morálnu integritu, ktorá vylučuje rozpor medzi slovami a skutkami. Musia byť tiež osobne zodpovední za sociálne dôsledky svojej novinárskej činnosti. Ich profesionálna práca má byť na mimoriadnej úrovni, znásobenej presnosťou ich výrazových prostriedkov a krásou ich jazyka. Musí byť založená na demokratickej orientácii, ktorá je absolútne a vždy nekompromisná voči všetkým prejavom totality a kultúrnej, národnej a politickej neznášanlivosti.

Partnermi Spoločnosti Ferdinanda Peroutku sú Centrum súčasného umenia DOX, Vzdelávacia nadácia Jana Husa a ďalší darcovia.