CZECH MEDIA NEWS
CZECH MEDIA NEWS
Obavám niektorých českých politikov, že zverejňovanie majetku ich môže vystaviť závisti či dokonca nebezpečenstvu, možno rozumieť. Ale politici si svoju dráhu vybrali dobrovoľne. A pokiaľ chcú stanovovať pravidlá pre náš život a hospodáriť s miliardami z našich daní, musia hrať s otvorenými kartami. Konštatuje v komentári českých Hospodářských novín (HN) šéfredaktor tohto denníka Petr Šimůnek.
Denník tento týždeň zverejnil informácie o niekoľkých členoch vlády, ktorí majú pôžičky a hypotéky. Informácie denník zverejnil z registra, ktorý vznikol na základe nového zákona o konflikte záujmov. Zákon umožňuje občanom, aby sa do registra pozreli, ale zverejňovanie informácii zakazuje. Úrad na ochranu osobných údajov preto už začal s HN správne konanie.
Čo je na majetku a pôžičkách politikov také zaujímavé, že nám to stojí aj za súdny spor? Kladie si šéfredaktor HN otázku a odpovedá: V krajine, kde jeden premiér kvôli pôžičke na byt skončil, kde mŕtvi Maďari sponzorujú strany a neznámi dobrodinci požičiavajú peniaze na stavbu domov hlavným politickým matadorom, by sa takáto otázka dala odbiť slovami, že s tým už máme svoje skúsenosti.. Pokrivený obraz v spätnom zrkadle je však málo. Ak nie sú plány na boj s korupciou iba prázdnymi kulisami, a ak politici s nami nehrajú iba cynický poker, musí mať verejnosť právo vidieť politikom do karát. Nový zákon o konflikte záujmov, ktorý má byť jedným zo štítov boja s korupciou, to umožňuje skôr iba naoko. Zákon je prísny v tom, kto všetko musí niečo o svojom majetku či podnikaní hlásiť. Ale mantinely, ktoré politici sami sebe nastavili, a najmä spôsob, ako si dajú do karát pozerať, je neudržateľný.
Individuálny, evidovaný prístup do registrov, podoprený zákazom zverejňovať, čo sa v nich človek dozvie, riadnu a účinnú kontrolu verejnosti neumožňuje. Diskusiu o rozdieloch medzi pojmami sprístupniť a zverejniť, prenechajme právnikom. Ale sedliacky rozum hovorí, že ťažko možno kontrolovať niečo, na čo poriadne nevidno, a aj to, že snaha kontrolu komplikovať je prosto v základnom rozpore s duchom zákona.
A navyše, dnešná právna úprava zakázala zverejňovať aj predchádzajúce majetkové priznania politikov, ktorých bývali vždy na konci júna noviny plné. Zákon sa tak snaží zamknúť do trezoru aj základ pre porovnávanie majetku politikov. A prirátajte k tomu, že politici budú musieť novo získaný majetok priznať až o rok a pol, a pridajme k tomu fakt, že povinnosť je hlásiť iba majetok v hodnote vyššej ako pol milióna korún a z kanóna na korupciu nám zostane iba prázdna schránka, uzatvárajú HN.